Mám to štěstí, že jsem až na dvě výjimky mohl být účasten všech ročníků cyklojízdy. Za čtvrtstoletí trvání této výjimečné tradice jsem měl možnost jezdit po mnoha stanovených trasách, v každém počasí a hlavně s mnoha různými přáteli, kamarády a blízkými.

Několik ročníků mi bylo ctí šlapat dokonce s největším mně známým cyklistickým srdcařem, bardem silničního kola, Jurou Francírkem z Ptenského Dvorku. Díky neuvěřitelné pracovitosti a vytrvalosti pořadatelů vznikla neuvěřitelná tradice, která je spojená s Konicí a na kterou budeme vzpomínat celý život.

Smržická šlapka 2020
Smržická šlapka táhla, krásné počasí vylákalo tisícovku cyklistů i pěších

Otcem celé akce je pro všechny z nás Standa Dostál, který je se svojí ženou motorem všech (nejen mnou absolvovaných) ročníků. Chtěl bych mu za nás všechny z celého srdce poděkovat. Nevím, zda si všichni umí představit, kolik mravenčí práce musí „jeho tým“ každý rok odvést, aby výsledkem bylo tak milé setkání, které díky nim můžeme absolvovat.

Je až neuvěřitelné, jakým pohlazením na duši jsou ty soboty, kdy se kolem člověka všichni usmívají. Kdy v dnešní přetechnizované době vyplňujete papírovou přihlášku, dostanete mapu s kolonkou pro kontrolní razítko, a když na závěr projedete cílem, čeká vás diplom, občerstvení a každého milý dárek po vylosování. To vše z minimálního rozpočtu, ale s o to větší láskou.

Novoroční výstup na Velký Kosíř. 1.1. 2023
VIDEO: Nával na Kosíři. Na hanácký vrchol vyrazily davy, takto vypadal výšlap

Ještě jednou tedy děkuji za všechny, které jste, Stando, obohatil svým lidstvím. Těším se, že se ještě dlouho budeme v Konici na startu setkávat a já se s radostí nechám sekýrovat od paní Dostálové, která každý rok láteří, že mám mít rozum, že už ta dlouhá trasa není pro mne…

Honza Vařeka
Olomoucký kraj