Ať už se vypravíte na pohádkový Bouzov, tajemný Helfštýn nebo do Šilheřovic či na zámek v Raduni, nebudete litovat. Za fotografie děkujeme všem našim externím přispěvatelům, kteří měli chuť se podělit o zážitky ze svých výletů.

Hrad Bouzov

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Hrad je plně zařízen a vybaven obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči získal hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1896-1910. Unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž, které mohou návštěvníci spatřit v provozu při slavnostních příležitostech – zahájení a ukončení sezony, vernisáže výstav, hradní jarmark a karneval apod.

V těsném sousedství zříceniny hradu Lukov je naučná stezka Králky, do které také patří Přírodní památka skalního útvaru Králky.
Kam na výlet? Zřícenina hradu Lukov nabízí také okolní prostranství plné skal

Hrad Helfštýn

Helfštýn je kulturní památkou spravovanou Muzeem Komenského v Přerově. Monumentální hradní architektura Helfštýna se tyčí nad údolím Moravské brány. V současné době jsou na hradě zpřístupněna čtyři nádvoří, má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Vyhlídková věž, tzv. husitská věž, která dnes slouží jako vyhlídková věž, se nachází na třetím hradním nádvoří, též zvaném Kravařském předhradí. Věž má celkem 77 schodů a v roce 2002 byla dobudována podle návrhu arch. Z. Gardavského. Postavena byla již za pánů z Kravař, přívrženců husitství. Hrad prošel v letech 2017 až 2020 náročnou rekonstrukcí hradního paláce. 
Ocenění udělena Muzeu Komenského v Přerově a jeho pobočce hradu Helfštýnu

  • Česká cena za architekturu 2021 za rekonstrukci paláce hradu Helfštýna
  • Cena Stavba roku 2021 za mimořádně citlivou rekonstrukci historické památky doplněné o současné prvky, provedené s velkou pokorou a respektem a snahou o maximální zachování původního historického charakteru celého objektu
  • Cena Dezeen Awards 2021: Hlavní cena odborné poroty za proměnu helfštýnského paláce v kategorii Rebirth project. Dezeen Awards uděluje nejvlivnější magazín o architektuře, designu a interiérech na světě Dezeen. O ocenění rozhodovala odborná porota. Celkem se do soutěže přihlásilo více než 1500 projektů. Cena veřejnosti: Rekonstrukce helfštýnského paláce uspěla také ve veřejném hlasování a získala cenu veřejnosti Dezeen Awards 2021 v kategorii Rebirth project.

Zámek Tovačov

Tovačov je díky své Spanilé věži nepřehlédnutelným městem střední Moravy. Leží nedaleko soutoku řek Moravy s Bečvou. Jeho rozmanitá historie, renesanční zámek upravovaný v 19. století nebo přírodní krásy lákají každý rok do města stovky turistů. Prohlídková trasa zámku připomíná všechny majitele panství, stavebně-historický vývoj zámku, ale i některé významné osobnosti z historie Tovačova. Současné osobnosti, především z uměleckých oblastí, jsou připomínány formou výstav. Stálou výstavu sochařského umění mohou návštěvníci zhlédnout v zámecké galerii. Díla akademického sochaře Bohumila Teplého je možné vidět i nezávisle na prohlídkové trase. Spolu se zámeckými interiéry je přístupný také ochoz Spanilé věže.

Na Ondřejník pomalu, ale jistě přichází podzim.
Turistický deník: Podzim dorazil i na Ondřejník. Podívejte se na krásné snímky

Zámek Dřevohostice

Renesanční čtyřkřídlý vodní zámek ze 16. století byl postaven na místě původního zemanského sídla - vodní tvrze, která zde stála již před rokem 1368. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám moravské renesance. Areál zámeckého parku je dnes torzem kdysi hodnotné botanické zahrady, kterou obdivovali návštěvníci městečka ještě na počátku 20. století.

Zámek Plumlov

Plumlovský zámek na Prostějovsku byl postaven v letech 1680 - 1690 Janem Adamem z Lichtenštejna v pořadí třetím majitelem plumlovského panství. Důvodem této stavby byla absence rezidence, odpovídající jejich bohatství a společenskému postavení. Zámek má ve své konečné podobě neobvyklý vzhled, neboť jeho rozměry byly voleny se zřetelem k projektované čtyřkřídlé stavbě. Budova má celkem 6 nadzemních podlaží s dvěma patry a třemi mezipatry. Jednotlivá podlaží jsou spojována hlavním schodištěm na západní straně a točitými schody pro služebnictvo na východní straně zámku. Nádvorní fasáda spojuje vždy patro a mezipatro jednou radou volných sloupu, ukončených složitými hlavicemi, v přízemí toskánskými, ve středním patře jónskými a v nejvyšším patře kompozitními. Jednotlivá patra jsou oddělena římsami, pod kterými probíhají po celé délce budovy štukové vlysy. Okna hlavních pater jsou zdobena podokenními kuželovými balustrádami.

Okolí Winkelsdorfu, osady na polovině cesty mezi Boškovem a Středolesím.
Za krásnými výhledy na Beskydy i Hostýnské vrchy aneb Winkelsdorfská zastavení

Zámek Čechy pod Kosířem

Klasicistní zámek na Prostějovsku obklopený anglickým parkem o rozloze 21,5 hektaru je spjat se šlechtickým rodem Silva Tarouca. Přítelem uměnímilovné hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. V zámeckým interiérech je organicky zakomponována největší sbírka jeho obrazů prezentovaná veřejnosti v ČR.

Hrad Buchlov

Buchlov se řadí k nejstarším hradům v České republice. Jeho počátky se datují do 1. poloviny 13. století. Význam hradu spočívá především v unikátním zachování původních architektonických prvků jednotlivé výstavby. Jde tak o jeden ze vzácných příkladů v naší architektuře. Hrad je zároveň ukázkovou ilustrací přeměny strohého gotického hradu v pohodlné renesanční panské sídlo. Hrad Buchlov je nejvýraznější dominantou moravského Slovácka, spolu s kaplí svaté Barbory tvoří oddechové a kulturní prostředí této oblasti.

V ZOO Brno mohou návštěvníci vidět téměř osm set zvířat více než dvou stovek druhů.
Psouní sváča nebo pohled krokodýla. Podívejte se na fascinující snímky ze ZOO

Svatý Hostýn

Hostýn, někdy též Svatý Hostýn, je kopec v Hostýnských vrších nedaleko Bystřice pod Hostýnem, na kterém se nachází významné mariánské poutní místo, které bylo v roce 2018 prohlášeno národní kulturní památkou České republiky. Hostýn je se svou mariánskou svatyní, Basilica minor, nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. Dominantním objektem celého Hostýna je poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie se sochou Panny Marie. Velice cenná je Jurkovičova křížová cesta s Kohlerovými mozaikami. Poslední zastavení cesty je v blízkosti lesního hřbitova. Zde jsou na věčném odpočinku osobnosti, jejichž život byl spojen se Svatým Hostýnem. Na vyšším vrcholu je 15 metrů vysoká rozhledna s 59 železnými schody. Vedle rozhledny stojí větrná elektrárna.

Zámek Kravaře

Původní tvrz, která je poprvé písemně zmiňována roku 1377, vlastnila větev mocného rodu Benešoviců, jemuž náleželo mnoho dalších panství na Moravě i v Čechách. Tato větev se označovala ve svém přídomku jako Páni z Kravař. Ostatně jejich erb – zavinutou střelu – mají dodnes Kravaře ve svém městském znaku. Město Kravaře na Opavsku ze zámku vybudovalo své kulturní a společenské centrum a zřídilo Zámecké muzeum. V roce 1997 byla zásluhou ředitele muzea Phdr. Ericha Šefčíka otevřena stálá barokní a etnografická expozice, která s určitými obměnami funguje dodnes.

Pustevny a Radhošť - známá hřebenovka v září 2022.
VIDEO: Trasa Pustevny - Radhošť. Známá hřebenovka pod drobnohledem

Zámek Raduň

​Letní aristokratické sídlo i rezidence potomků slavného maršála Gebharda Leberechta Blüchera, který vítězil nad Napoleonem, vás vtáhne do životního stylu pruské aristokratické rodiny v 19. a 20. století. Zámecký areál na Opavsku s oranžerií, zahradami a anglickým parkem láká k aktivnímu prožití volného času i k relaxaci.

Zámek Šilheřovice

Historie zámku se datuje od konce 18. století, kdy rod Eichendorffů nechal na místě dřívější renesanční tvrze postavit Zámek Šilheřovice. Původně se jednalo o klasicistní zámek, který byl později pseudobarokně přestavěn. Od roku 1844 do roku 1945 bylo panství v majetku rodiny Rotschildů. Zámek Šilheřovice na Opavsku obklopuje rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami z celého světa a jedno z nejrozsáhlejších 18jamkových golfových hřišť v ČR. V zámeckém parku se nachází také Lovecký zámeček, který slouží veřejnosti jako restaurace.

Za východem slunce na Ondřejník a Skalku, s ranním pozdravem přírodě i dvěma patronům.
Turistický deník: Ranní pozdrav Ondrovi a Haničce a pak z Ondřejníku na Skalku

Pokud i vy navštívíte některou z památek v galerii, nebo jinou, kterou jsme opomenuli, neváhejte posílat své fotografie na e-mail tipy.morava@denik.cz.

Vaření švestkových povidel takzvaně postaru.
VIDEO: Jak se v Hranicích vaří domácí povidla? V měděném kotli a bez cukru