Křest publikace, který se uskutečnil v sobotu v prostorách vrahovického Domu služeb zahájil předseda Spolku za staré Vrahovice Tomáš Peka. „Na vydání této knihy jsme čekali patnáct let, od založení spolku. Jsem rád, že díky Martinovu neúnavnému úsilí a vašim sponzorským příspěvkům se to nyní povedlo,“ uvedl Peka.

Samotný autor knihy, historik Martin Hájek, zdůraznil, že finanční prostředky na vydání knihy se podařilo od sponzorů vybrat během pouhého jednoho týdne. Na přípravě knihy bylo prý nejtěžší sesbírat všechny potřebné informace.

„Byly to desítky, možná stovky hodin prosezené v archivu. Všechny historické prameny je třeba v archivu nafotit a potom v klidu analyzovat. Samotné psaní knihy je už jen taková třešnička na dortu,“ popsal Hájek, jak kniha vznikala a poděkoval všem, kteří se na jejím vydání podíleli, korektorovi, recenzentům, grafikovi, kolegům ze spolku i svým sourozencům, kteří mu prý dávali „někdy velice ostré, ale cenné“ poznámky k obsahu publikace.

Křtu se jako speciální host zúčastnila rodačka z Vrahovic a herečka pražského Divadla v Dlouhé Eva Hacurová. Ta před několika týdny excelovala v hlavní roli televizní inscenace Jak si nepodělat život: Až budou krávy lítat.

„Já jsem teď časově vytížená v Praze, tak sem na Moravu už nejezdím tolik, ale vracím se sem ráda – doma jsem stále tady. Díky moc, že jste mě pozvali a že tady s Vámi můžu být. Knížce přeji, ať se dobře čte,“ uvedla herečka Hacurová.

Kniha je k dostání za 200 Kč v prostorách klubovny Spolku za staré Vrahovice, železniční zastávce ve Vrahovicích, a to každý páteční večer mezi 19. a 21. hodinou.

„Všechny srdečně zveme na návštěvu, můžeme při této příležitosti ukázat naši sbírku několika set historických fotografií Vrahovic. Na jaře navíc budu pokračovat v projektu vlastivědných procházek po Vrahovicích. Zájemci se informace včas dozví z našeho spolkového facebooku,“ pozval Hájek na další akce.

Spolek za staré Vrahovice letos působí již sedmnáctým rokem. Uspořádal několik výstav o historii Vrahovic, inicioval vyhlášení památných stromů a vydal i pohlednici této místní části Prostějova. Jeho nejvýznamnějším projektem je vybudování unikátního Arboreta Vrahovice. Jeho předseda Tomáš Peka a místopředseda Martin Hájek o zájmy Vrahovic bojují i jako členové prostějovského zastupitelstva.

„Práci ve spolku máme rozdělenou – Martin se jako vystudovaný historik věnuje mapování dějin Vrahovic a má v tomto ohledu největší zásluhu, pro mě je hlavní ochrana přírody a sázení stromů. Ani jedno by nešlo bez našeho spolkového účetního, který obstarává administrativní a finanční záležitosti, Michala Rosenberga,“ popsal fungování spolku, který před lety založila parta teenagerů a dodnes úspěšně funguje, jeho předseda Tomáš Peka.

Martin Hájek