Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek Šmídovi předal děkovné uznání  za statečnost při záchraně lidského života. Díky němu přežil těžkou nehodu rakouský účastník cyklistického závodu v Kyjově.

Závod se konal v květnu letošního roku, cyklista narazil zezadu do stojícího auta na závodní trati a utrpěl mnohá vážná zranění, z nichž nejvážnější bylo proříznutí hrdla o sklo vozu.

Nebýt duchapřítomnosti Richarda Šmídy, jeho bleskové a správné reakce, závodník by nehodu zřejmě nepřežil.

Nadace Adélka celoročně zdarma plete pro děti v porodnicích, pro dětské domovy a kojenecké ústavy.
Nadace Adélka, která plete pro děti do porodnic i ústavů, děkuje všem dárcům

Samotný Richard Šmída vzpomíná na celou situaci takto: „Nemohl jsem nereagovat. První pomoc se dávat zkrátka musí, o tom se nepřemýšlí.“

Richard Šmída žije a pracuje v Prostějově, je spolumajitelem prodejny jízdních kol a lyží, cykloservisu i skiservisu RicardoSport.

Cyklisté ho také znají jako mechanika české cyklistické reprezentace a prostějovského cyklistického týmu Tufo Pardus Prostějov. Je velký podporovatel a má největší radost, když sportují děti a mládež. 

Silvestrovský hrad Šternberk.
Rudolfova mincovna i vtipné historky. Takový byl silvestrovský hrad Šternberk

Zúčastnil se olympijských her v Tokiu a dalších světových podujetí.

„Teoreticky každý z nás ví, že je ve chvíli neštěstí potřeba rychlé pomoci. Ale ne každý prokáže pohotovost, chladnou hlavu a statečnost, když se něco opravdu stane. Tady to dopadlo dobře a rád jsem panu Šmídovi vyjádřil ocenění a velký dík,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

O pár dnů dříve obdržel Richard Šmída medaili za záchranu lidského života také od Františka Jury, primátora Statutárního města Prostějova. Více ZDE.

Michal Frantik

Zámek Plumlov.
FOTO: Unikátní skvost Prostějovska aneb Jak šel čas plumlovským zámkem
Krajinou pod Kralickým Sněžníkem.
TIP NA VÝLET: Nejoblíbenější místo světa aneb Krajinou pod Kralickým Sněžníkem