Vše začalo slavnostní bohoslužbou vedenou místní farářkou CČSH Alenou Mílovou a olomouckým biskupem Tomášem Chytilem.

Na mši se podíleli Marek Zikmund, farář Českobratrské církve evangelické Přerov a Tomáš Butta, patriarcha CČSH, který poté předal pamětní medaile osobnostem.

O hudební vstupy se postaralo Komorní sdružení pro duchovní hudbu Ostrava řízené Pavlou Dědičovou a Zdeňkem Kovalčíkem. Zde nás zaujalo cukroví s obrázky J. A. Komenského, Jana Blahoslava a znak Olomoucké diecéze CČSH na jedlém fondánovém listě.

Makču Pikču, tento půvabný a exoticky znějící název nese zajímavé arboretum v obci Paseka na úpatí Nízkého Jeseníku.
Tip na výlet: Už jste byli na Makču Pikču? I na Moravě máme kousek Ameriky

Poté jsme pěšky průvodem došli před Evangelický kostel k pomníku J. A. Komenského, nejstaršího na Moravě z r. 1874. Zde promluvil duchovní ČCE Marek Zikmund a historička a komenioložka Helena Kovářová.

Další cíl byl v průchodu Palackého, kde v pasáži modlitebna MODLITBY 24-7, malířka a výtvarnice Anna Sypěnová ukázala prostor vyzdobený výtvory dětí.

Okolo kostela sv. Vavřince jsme dorazili na náměstí TGM, kde byl v restauraci Městský dům připraven oběd. Výborná hovězí polévka, plněná smažená kapsa, bramborová kaše, voda, pivo i káva. Tady též bylo cukroví se snímky J. A. Komenského, Jana Blahoslava, koláčky a další druhy sladkého pečiva.

Dáša a patronka 8. charitativního běhu Run and Help Andrea Hlaváčková.
Běžím pro Dášu! A co vy? Podpořte dívku z Prachaticka, které vzala rakovina nohu

Odpoledne jsme došli procházkou k památníku Jednoty bratrské na nábřeží Bečvy u Sloupu víry. Zde proběhl výklad archeologa Zdeňka Schenka, vedle původní uličky z 16. století a pamětní desky vyšší latinské školy Jednoty bratrské v ulici Na Marku.

Vystoupali jsme na Horní náměstí, kde se vylouply krásné barevné domy s podloubími a zámek Přerov.

Zde sídlí Muzeum Jana Ámose Komenského. V sále zaznělo slovo farářky Aleny Mílové a další vystoupení KSDH Ostrava, nato přednáška komenioložky Heleny Kovářové Po stopách JAK v Přerově.

Drahanská vrchovina.
Bel to krásné ževot, plné vodřikání a těžké práce aneb Jak se žilo na Hané

Výstavu Cesta světla očima dětí od Anny Sypěnové, na které se bezprostředně děti podílely představila sama malířka. A expozici Kartograf J. A. Komenský zevrubně uvedla autorka Helena Kovářová.

Před zámkem u památníku Jana Blahoslava proběhla promluva patriarchy Tomáše Butty a závěrečná modlitba s biskupem Tomášem Chytilem.

U památníku jsme se společně vyfotili a nastal čas loučení. Účastnily se náboženské obce z Přerova, Lipníka na Bečvou, Olomouce, Litovle, Ostravy, Blanska, Vyškova a další.

Jaroslav Pinkava (vpravo) na návštěvě u Vilmy Volkové.
Před sto lety se narodil historik a kronikář Konicka Jaroslav Pinkava

Bylo nás asi půl druhé stovky a kolektivně pěšky jsme po Přerově nachodili 4,5 km. Koloběžka z Blanska ujela 83 km, vlaky a busy jsme najezdili necelých 300 km.

Z onoho milého shledání vytvořím pamětní pohlednici.

Děkujeme za skvěle připravené setkání a oslavu narozenin a těšíme se na další. Díky všem, kteří mají na akci podíl. Chvála Bohu.

Jiří Vymětalík

Výstava Odkryté příběhy 20. století institutu Paměti národa.
Protiatomový kryt v Olomouci již měsíc odkrývá příběhy 20. století v našem kraj