Máme v našem městě nádherné sady, které nám již vybudovali naší předkové a my se o ně pečlivě staráme - Kolářovy sady 1932, Smetanovy sady počátek roku 1823 a hlavní založení 1892, Spitznerovy sady u kostela Sv. Petra a Pavla, Lesopark Hloučela, Botanická zahrada, krásný prostějovský hřbitov. A teď nedávno naši konšelé odsouhlasili a již byly v jižní části města založeny Mládkovy sady jako další odpočinková oáza, kde prozatím nic podobného není.

Krajské prvenství slaví opět Prostějov. V celostátní anketě Alej roku se umístilo lipové stromořadí ze Svatoplukovy ulice v Prostějově na 4. místě. V Olomouckém kraji zvítězilo.
Krajský primát obhájila počtvrté alej z Prostějova

Za 30 až 50 let budou Prostějované vzpomínat, na dnešní radní tak jako mi vzpomínáme na dřívější zakladatele sadů. A to není všechno co naše městská zahrádka má k vidění, pokochaní a obdivu. Jsou to naše vyhlášené aleje, o kterých již vědí jak v kraji, tak i v celém státě.

Dubová alej na hrázi drozdovického rybníka v Prostějově - 26. 10. 2021
První v kraji, sedmá v zemi. Dubová alej z Prostějova zářila v anketě Alej roku

Namátkově - Platanová alej v Rejskově ulici založená na počátku 20 století - 1 v kraji, 2 v ČR. Lípy ze Svatoplukovy ulice - v kraji 1. místo a v ČR 4. místo. Pohádkové Sakurové aleje ve Sportovní ulici a další. Je to jakoby se člověk ocitl v pohádce. Radost pro každého se zde procházet. Myšlenky a pohled na svět je hned krásnější.

Jedenatřicet letitých lip šlo v prostějovské České ulici k zemi během jediného dne.
V Prostějově pokáceli 31 letitých lip. Lidé plakali a osadili pařezy svíčkami

A pokračujeme - Lipová alej v Lesoparku Hloučela - 1 v kraji, 4. místo ČR. Dubová alej na hrázi městského rybníku - 1 v kraji, 7 v ČR. Okolo Prostějova rostou nové aleje - slivoní, třešní, ořešáků, jabloní, švestek a topolů - Čechovice, Domamyslice, Krasice, Vrahovice. Vzniklo jich 7 a další ještě přibydou.

Desítky a desítky krásných záhonů ve všech lokalitách města a travnaté plochy, kde si děti rády zaskotačí. O to vše se pečlivě starají vybrané zahradnické firmy. V plném proudu je výsadba záhonů, obnova květinových ploch. Pomalu začínají rozkvétat naše krásné aleje. To vše je naše městská zahrada.

Děkujeme všem od vedení města, odborům co to mají na starosti a již zmíněným zahradníkům, že nám naši městskou zahrádku tak pečlivě ošetřují a neustále zvětšují. Musíme je všechny moc pochválit. Je to takový balzám, krása a někdy si to pro náš neustálí běh ani neuvědomujeme.