Posuneme se jen o pár kilometrů více na západ. Naším výchozím bodem bude Tvrdkov, vlastně jeho místní část pojmenovaná Ruda s nádhernou křížovou cestou s celkem čtrnácti zastaveními a impozantním sousoším Kalvárie na vrcholu Křížového vrchu.

To také bylo tentokrát tím prvotním impulsem k návštěvě tohoto místa. A když už jsem tak v té mapě brouzdal, zaujaly mě i nedaleké Rešovské vodopády.

Ty sice získaly jméno podle vesnice Rešov, od níž jsou vzdáleny necelé dva kilometry a odkud také míří většina z návštěvníků, avšak i z Rudy jsou přístupné, a to po žluté turistické značce. Jen je ta trasa o něco delší a méně pohodlná.

Turisté mířící z této strany jsou nuceni zdolat poměrně strmé klesání a stoupání chodníku v lesním porostu. Říčka Huntava totiž protéká hlubokou soutěskou, v níž překonává výškové rozdíly různými kaskádami a vodopády, z nichž ten nejvyšší měří deset metrů.

A vůbec to není žádný potůček, kde vodu musíte hledat. I teď v období podzimu je Huntava plná vody a v době jarního tání to musí být řádný hukot.

Soutěska je přístupná díky dřevěným žebříkům a lávkám, které trochu připomínají ty ve známých Jánošíkových dierách v Malé Fatře.

Fotografie v galerii popíší atmosféru tohoto místa určitě mnohem lépe než moje povídání. Cesta zpátky do Rudy do prudkého kopce dala sice zabrat, ale určitě ji zvládnou i průměrně zdatní turisté. Navíc zde téměř nikoho nepotkáte.

Za zastavení a návštěvu stojí také malý hřbitůvek, kde najdete i staré německé pomníky původních obyvatel. Turistická značka vede přímo kolem něj. Až do soutěsky k vodopádům a zpět je to z Rudy necelých šest kilometrů.

Auto jsme měli zaparkované hned na konci vesnice, na rozcestí U lípy, a tak nebyl problém po návratu od vodopádů vydat se ještě ke kostelu Panny Marie Sněžné, kde začíná zajímavá křížová cesta.

Vede poutníky na Křížový vrch nad obcí, kterému vévodí sousoší Kalvárie. Všechna zastavení mají podobu srdce s reliéfy pašijových scén, jejich vznik je datován do roku 1760. Kostel i samotná křížová cesta jsou národní kulturní památkou od roku 2018.

Jde o místo poměrně frekventované, a i v neděli 6. listopadu zde bylo návštěvníků požehnaně. Bylo krásné počasí a tak trávili odpoledne často i s dětmi na dekách a kochali se krásnými výhledy do malebného kraje pod hradem Sovincem.

Až tedy budete někdy projíždět okolím Rýmařova, udělejte si čas a vydejte se i k Rešovským vodopádům nebo si jen vyjděte z Rudy na Křížový vrch.

Poznáte nádherný kraj, navíc se zajímavou historií.

Karel Machyl