Nejenom, že by se jim ve škole nechtělo být tak dlouho, ale hlavně neumí hrát šachy jako stovka místních žáků. Ti nejlepší se v uvedený čtvrtek sešli se svými rodinami na dlouho očekávaném 1. ročníku rodinného turnaje Šachový triangl, který byl pořádán místní školou za spolupráce Klubu přátel školy a OÚ Vrbátky.

Proč šachový a proč triangl? Všechno to začalo přímo pohádkově. Byl jednou jeden starý opuštěný hudební triangl a stejně starý oprýskaný šachový koník. Oba byli přesvědčeni, že už je nikdo nepotřebuje a nic pěkného je v životě nečeká. Naštěstí je našli ve skříni tři dobří lidé, kteří pravili: „Přestaňte naříkat, dejte se dohromady a vydejte se do světa štěstí naproti.“

A tak se i stalo. Triangl s koníkem doputovali do Duban, kde na ně ve školní budově (patřící ZŠ Vrbátky) čekalo třináct rodinných týmů, které o Šachový triangl svedly lítý boj. Každý tým tvořila dvojice složená z žáka školy a jeho rodiče či prarodiče. Připraveni byli kluci, holky, tátové, dědečkové a taky jedna maminka a v kotli plno fanoušků. Turnaj byl slavnostně zahájen zapálením šachového ohníčku a místní šachovou hymnou.

Nechyběly parádní šachové bitvy, slzy radosti i smutku, soustředění, únava i euforie. O postupu mnohdy rozhodovala zdejší šachová specialita – čtyřhra, kdy se při tazích bez nápovědy střídali oba spoluhráči, aby tak prokázali myšlenkové táhnutí za jeden provaz, což někdy unaví. K osvěžení pak byly připraveny kanapky, šachohubky a šachola…

Náročným hracím pavoukem nakonec nejlépe prošel tým složený ze čtvrťáka Vojty Hrbaty a jeho dědečka s pohádkovým jménem Miroslav. Na jeden rok tak oba dostali do péče putovní Šachový triangl, do trvalého vlastnictví pak cenu od Obecního úřadu a tak jako ostatní týmy i dárkový balíček, který každá rodina přinesla jako startovné.

Spokojena tak mohla být všechna tři tria – DĚTI, RODIČE a PRARODIČE… ŠKOLA, KLUB PŘÁTEL ŠKOLY a OBEC… VRBÁTKY, DUBANY a ŠTĚTOVICE … a jednou možná bude i trio Rousek, Bujnoch a Adámek - pokud se ovšem hoši zapíšou do jednoho z našich pěti šachový kroužků! O tom, že by to stálo za pokus, svědčí slova pana Zbyňka Kracíka – znalce mládežnického šachu na Prostějovsku – na stránkách Olomouckého šachového svazu: „Ve Vrbátkách se pracuje se šachovou mládeží velmi dobře a na výsledcích je to znát.“ Za tato slova děkujeme a těšíme se na další šachová setkání.

Za pořadatele Pavel Řezníček