Celková délka jihlavského podzemí je pětadvacet kilometrů a zaujímá plochu padesát tisíc metrů čtverečních. Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích.

Nacházejí se pod všemi objekty historického jádra města. V některých místech jsou dokonce až tři podlaží a jdou do hloubky až dvanácti metrů pod povrchem. Podzemní chodby jsou široké od necelého metru až do tří a půl metru.

OFFROAD RACE v Brankách.
FOTO: Off-Road Race. Podívejte se na závod aut plný adrenalinu v Brankách

O příčinách vzniku jihlavského podzemí kolovaly různé domněnky. Dlouho se historikové domnívali, že podzemní chodby jsou zbytky starých stříbrných dolů. Jiní tvrdili, že podzemní chodby byly raženy pro vojenské účely.

Současní historikové se domnívají, že podzemní chodby vděčí za svůj vznik hospodářským důvodům. Jihlava ležela na důležité křižovatce středověkých obchodních cest, a tak v době, kdy význam těžby stříbra poklesl, začal se ve městě prudce rozvíjet obchod a řemesla.

Kupci a řemeslníci si pro uskladnění svého zboží a výrobků rozšiřovali stávající sklepy, na jejichž prohlubování pracovali zkušení jihlavští horníci.

Na výletě na Slezské Hartě.
Tip na výlet: Pohřbená škola i hostinec aneb Slezská Harta a její zatopené osudy

Petr Žák fotí a je autorem webových stránek Jednou stopou Českem, kde lze najít celou řadu zajímavých výletů a tipů.

Více o možnosti návštěvy jihlavského podzemí ZDE.

Petr Žák

Čertovy skály v Lidečku.
Tip na výlet: Impozantní útvar Čertovy skály budí respekt, najdete je v Lidečku
Vodní nádrž Bystřička je horská perla.
Valašské moře: Vodní nádrž Bystřička je horská perla. Podívejte se