MODLETBA PRO STRÉČKA

Muj stréček Cyrda ze strane myho tate néni puvodně Jevičák. Pocházi z nedaleké malé dědinke za jednim potokem, dvóma kopcama a jednim lesem.

Shodó všech vokolnosti jednoho dňa stréček svuj rodné dum navždecke vopostil. K rozlóčeni si pozval spoložáka Metuda Pálkovyho, vynikajiciho a šekovnyho mozekanta, abe mo z balkóna vod kocheně zahrál tolekrát vopakovanó skladbo Ave Maria. Zatimco se Metuduv trombón pomalóčko rozezvočel, stréček naposlede maširoval po zehradě meze stromama. Náhlo však dobře rozehrané hlas trombóna znenadáni homlkl, jako be milyho kamaráda Metuda trefil rovnó do hlave právě vestřelené votrávené šip.

A tak se stréček vrátil zpátke dom, položel přenesenó halózko z jabloně na sedačko velkyho hošáka, kde naposlede – než vodešil navžde – seděl jeho tata. Na menši křeslo v roho pokoja, gde sedávala jeho mama, položel maló třešňovó větvičko a vedle ni jeji voseřeló modlitebni knižko.

Zavřel velky vokno do seknice, zamkl všecke dveře, nakonec ještě venkovni bránko a naposlede se vohlidl po svym rodnym domo a pomalo vodešil do svyho novyho béváko 1+1 na nevelkym a jedinym panelákovym sidlišťo města královskyho, města Jevička.

Tož, žehné Tobě, stréčko, Ave Maria, Ave Maria.

Poznámka autora:
Při psaní této plkačky jsem si také vzpomněl na současného jevíčského starostu pana Dušana Pávka, dipl.um., který je zároveň statutárním zástupcem Základní umělecké školy Jevíčko. Uvedenou skladbu Ave Maria doslova excelentně „zatróbi na svuj trombón“. 

Dušan Pávek při hře na trombón.Zdroj: archiv P. Kyseláka

Pan Pávek mi k této melodii připsal svůj osobní vztah:
„Ještě jeden kratičký odkaz na vzpomínanou skladbu Ave Maria, která je sice hrána a zpívána snad všemi interprety, ale její autor Franz Schubert by za ni měl dostat Nobelovu cenu. Je úžasná a vždycky mě nadchne. Hráváme ji vždy s bráchou varhaníkem Petrem Pávkem, bohužel hlavně při pohřbech.“

Petr a Dušan Pávkovi hrají Ave Maria.Zdroj: archiv P. Kyseláka

Autor textu: Pavel Kyselák