60 miliard stromů
V České republice pak najdeme neuvěřitelných 60 miliard stromů, a lesy pokrývají 1/3 plochy našeho území. Není tak divu, že i stromy mají svůj svátek, který připadl na úterý 20. října.

Den stromů se u nás slaví již 150 let
Mezinárodní den stromů se na území našeho státu slaví již 150 let. Tradice, přerušená válkou a komunistickým režimem byla znovu obnovena až v roce 2000. Mnoho měst a spolků tak v tuto dobu pořádalo hromadné sázení stromů, přednášky a další akce. Tento rok jsou ale vzhledem k mimořádným opatřením rušeny. Přesto se můžete do výsadby pustit sami, ta je totiž nejvhodnější právě na podzim, případně na jaře.

Tajemství stromů
Naši předkové věřili v bytosti zabydlené ve stromech, staří Keltové zase místo znamení zvěrokruhu rozpoznávali druhy stromů a každému z nich přiřkli charakterové rysy.

Stromy opředené pověstmi a legendami zaujaly také vědce. Ti zjistili, že stromy mezi sebou dokáží komunikovat –⁠ napadené stromy Lýkožroutem smrkovým (kůrovcem) vysílají pachový signál dalším stromům v okolí o svém napadení a zvyšují tak šanci na vyšší ochranu. Stromy se umí také vzájemně podporovat, kdy takzvané krmivé druhy stromů (například buky) drží semínka blízko svého kořenového systému a částečně je také podporují cukrem, který získávají procesy ze slunečního svitu.

"V lesních školkách nelze přehlížet význam stromů pro život. Když jdeme svou obvyklou cestou lesem, máme u stromů svá místa, kde čekáme na ostatní. Díky zastavení u stromu se s ním více a více sbližujeme - děti si hned všimnou, když se se stromem cokoli děje. Svátek stromů je milou příležitostí k vyjádření vděčnosti, třeba vyskládáním mandaly z listů a plodů stromu, nebo zasazením nového stromku do zahrady, o který začneme společně pečovat,” říká Tereza Valkounová, předsedkyně Asociace lesních mateřských škol.

Víte že…

  • Nejvyšší strom na světě roste v Kalifornii a jmenuje se Hyperion. Tato Sekvoj vždyzelená měří 115,6 metrů, a je tak vyšší než americká socha Svobody. Naším nejvyšším stromem je douglaska tisolistá, u které byla naměřena výška 64,1 metrů. Roste u obce Vlastiboř v okrese Jablonec nad Nisou.
  • Nejstarší strom se nachází ve Švédsku, a jedná se o hojně rozšířený smrk ztepilý. Jmenuje se Old Tjikko (objevil ho učitel zeměpisu, který ho pojmenoval po svém psovi), a podle výsledků měření uhlíkovou metodou je strom starý okolo 9500 let. U nás je pravděpodobně nejstarším stromem Vilémovický tis, jehož stáří je odhadováno na 1500 až 2000 let.
  • Nejmohutnější strom světa je sekvojovec obrovský nazývaný Generál Sherman. Odhaduje se, že objem jeho kmene je přes 1400 m3 a každý kubík váží přibližně tunu. Nejširší strom pak najdete v Mexiku. Druh tisovce (Taxodium mucronatum) zvaný Tulský strom, má obvod kmene 42 metrů.
  • Nejvíce rozrostlý strom je ledvinovník (Anacardium), tedy kešu, který zabírá plochu větší, než je fotbalové hřiště (8500 m2).

Autorka textu: Denisa Dvořáková, Asociace lesních MŠ