Tento objekt je od roku 1961 součástí Státní vědecké knihovny Olomouc jako sklad knih. Od loňského roku byl objekt revitalizován přístavbou nového foyer s recepcí a barem, a vzniklo tak nové kulturní a vzdělávací centrum, které bylo veřejnosti otevřeno 17. května 2023.

Ještě trochu historie Noci kostelů

Tato myšlenka vznikla před patnácti lety ve Vídni, kde v roce 2005 proběhla první „Lange Nacht der Kirchen“. Rokem 2009 překročila tato idea hranice Rakouska a otevřely se kostely a modlitebny také na několika místech v České republice. V roce 2009 se do Noci kostelů zapojilo 25 kostelů v brněnské a 9 kostelů v plzeňské diecézi. Už v tomto roce to znamenalo skoro sto tisíc návštěvníků.

Od roku 2011 probíhá akce Noci kostelů na Slovensku, poté 2012 v Estonsku a rokem 2016 také ve Švýcarsku. V současné době je už v rámci Noci kostelů otevíráno v naší republice asi 1400 kostelů a modliteben, které pořádají více než 6000 doprovodných programů.

Sbor vítal plný sál

close Prostějovský sbor Nota Bene zazpíval v olomouckém Červeném kostele na Noci kostelů. info Zdroj: se svolením Miloše Forsta zoom_in Zaplněný sál i s galerií představil sbor Nota Bene Prostějov tři ucelené bloky skladeb. Ze začátku to byly interpretace lidových písní. Ve druhém bloku zazněly úpravy vážné hudby, například Largo z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka, a ve třetím bloku došlo k nejrůznějším úpravám duchovní hudby.

Nota Bene Prostějov byl založen v roce 2015 a stal se pod vedením sbormistryně Anny Králové trvalou součástí kulturních akcí Prostějova a okolí a vlastně i celé Moravy.

Naposledy měl minulý týden v Prostějově dva koncerty, jednak jako součást večera v Husově sboru pod názvem Ženská srdce, kde byl jedním z šesti účinkujících moravských sborů. Poté to byl samostatný koncert v historickém objektu Kováříkovy vily na Vojáčkově náměstí.

Sbor Nota Bene Prostějov pořádá i nejrůznější charitativní koncerty, například pro nadaci Dítě v srdci. Účastní se taky sborových festivalů a velký úspěch zaznamenal, když reprezentoval Prostějov v polské Šrodě Wielkopolske.