Makču Pikču (kečuánsky Machu Picchu) bylo životem kypícím sídlem vyspělé předkolumbovské civilizace národa Inků. Dnes se jedná spíše o ruiny kultovního města. Najdeme je na území jihoamerického Peru.

My ale tentokrát tak daleko nemusíme, vydáme se jen pár kilometrů za Šternberk, do obce Paseka se známým sanatoriem.

Mnozí ze čtenářů tudy určitě už někdy projížděli, když mířili na nedaleko ležící hrad Sovinec. Arboretum leží přímo u cesty. Hned za kamennou zdí se vysoko do svahu šplhají kamenné terasy plné rostlin.

Skládka slévárenských písků, ale i odpadků v místě dřívějšího lomu se díky úsilí pana Radima Slabého, spolumajitele dnešního areálu, změnila k nepoznání.

Její rekultivací, vybudováním teras, pěšin a chodníků, vysazením tisíců sazenic rostlin ze všech koutů světa vzniklo něco ojedinělého.

Zvláště v jarních měsících hýří svahy všemi možnými barvami květů, listů, jehlic nebo rašících výhonů. V horní části arboreta rostou celoročně pod širým nebem i jihoamerické kaktusy, juky nebo blahočety.

Byť v podhůří Nízkého Jeseníku, nacházejí zde tyto exotické rostliny ideální podmínky pro svůj růst i rozmnožování. Ing. Radima Slabého si můžete pamatovat z televizních pořadů jako realizátora neobvyklých zahrad.

Určitě si vzpomenete např. na cyklus Zahrada je hra. I tady se mu podařilo společně s jeho blízkými a přáteli vybudovat něco výjimečného. Mohl bych arboretum popisovat na mnoha řádcích, jeho atmosféru a krásu vám ale určitě líp ukáží fotografie.

Je přístupné vždy od dubna do října vyjma pondělí a pokaždé tady najdete spoustu kvetoucích trvalek, letniček, dřevin, které si můžete také zakoupit v zahradnictví v dolní části areálu. Stačí si je na terasách a plochách vyfotit a dole vám již pan Slabý poradí.

Koupí rostlin si jednak zpestříte záhony a skalky ve své zahradě, obohatíte svou sbírku, také však podpoříte majitele v jejich úsilí.

Ještě před zahájením sezony, v brzkých ranních hodinách dne 10. února tohoto roku padly totiž za oběť požáru některé vstupní objekty arboreta.

Požár tehdy zničil budovu pokladny, dílnu a poničil dřevěné přístřešky sloužící v zahradnictví i k posezení návštěvníků.

Díky solidaritě mnoha lidí a finanční sbírce však mohla být letošní sezona zahájena v obvyklém termínu. Arboretum navštěvujeme celkem pravidelně a vždy odjíždíme s nějakou tou novou zvláštností.

I díky radám, které se tady dostanou každému, kdo projeví zájem, se nám na skalkách a v alpinu rostlinkám daří. Až tedy budete znovu mířit na hrad Sovinec, zastavte se také v Pasece.

Parkoviště naproti arboreta je zdarma a jeho kapacita dostačující. I když od vstupu vystoupáte pěkných pár výškových metrů, věřte, že právě nahoře jsou ty největší klenoty.

Navíc také nádherné výhledy do krajiny Hornomoravského úvalu. Těch si můžete užívat plnými doušky i v poledním vedru. Využít totiž můžete i některý ze čtyř stylových dřevěných altánů, které najdete právě v horních partiích arboreta.

Karel Machyl

close Poděkujte hasičům info Zdroj: Grafik redakce zoom_in Poděkujte hasičům