Přibližně dvacet let tvorby, přemýšlení a komponování stojí za dílem, které vybudovali manželé u svého domu na vesnici nedaleko rušného okresního města.

Původně jsem jel na místo fotit zahradu v japonském stylu. Nejsem znalec asijských zahrad, jsem laikem v této oblasti, ale drobné povědomí o japonských zahradách jsem přece jen měl a čekal jsem tvarované dřeviny, bonsaje, jezírko s barevným klenutým můstkem, kamenné lampy, pečlivě volené kompozice kamenů a možná i altán s tak pro Japonsko typickou střechou.

Ano, tohle všechno mě hned od brány vítalo a lákalo vstoupit dál. Už první pohledy však slibovaly, že každým dalším krokem bude člověk více ohromen a fascinován scenériemi pečlivě vytvářenými v duchu asijské zahradní architektury.

V Zahradě tří pahorků, jak zní název první ze zahrad s dominantním červeným altánem, najdeme devět vápencových kamenů sestavených do podoby pohoří, tvarované borovice, japonské javory i žulovou lampu „Kasuga.“

Mistrovství světa motorových člunů, 4. - 5. září 2021, Jedovnice.
OBRAZEM: Jak vypadalo Mistrovství světa motorových člunů v Jedovnici?

Celou kompozici dotváří bonsaje a saikei. Při posezení v altánu lze dobře sledovat i další asijskou zahradu s jezírkem a přes něj se klenutým červeným můstkem, s pečlivě tvarovanými jehličnany i listnáči, s pramenem napájejícím potok a krásnými keramickými lampami a plastikami.

Právě potok je dalším spojovacím prvkem, který návštěvníka nenásilně přivádí do třetí, moderní evropské zahrady, které dominuje na skalním ostrůvku v travnaté ploše posazený středomořský cedr.

Kromě řady dřevin a bylin, zajímavě a poutavě sestavených skalek s druhově rozmanitou skladbou přitahují pozornost také výrazné plastiky jeřábů.

Od pana majitele jsem se dozvěděl, že jeřáb v kombinaci s kamenem a borovicí je v japonské a čínské kultuře symbolem dlouhověkosti, dobrého zdraví a šťastného života.

Město Tovačov.
Co je nového v Tovačově, městě, kde se před pěti lety natáčel četnický seriál?

A právě na tomto místě se dostáváme zpět k názvu dnešního povídání. Tím, jak nenásilně působí tyto tři symboly v ryze evropské zahradě, dochází nejen k optickému, ale i duchovnímu propojení, prolnutí obou zahradních stylů.

Tvůrcům se podařilo vytvořit obdivuhodné dílo, v jehož náručí lze krásně rozjímat a nechat myšlenky přirozeně plynout.

A nakonec ještě zcela prozaický dovětek. Nelze si cestou tichou ulicí k domu nevšimnout, jak tato zahrada ovlivňuje a kultivuje pohled sousedů, kteří po vzoru majitelů této zahrady uvážlivě a s citem upravují ty své.

Karel Machyl