Baťův Zlín, dříve známý pod názvem Gottwaldov, mám odjakživa moc ráda. Za totality jsem tam jezdila, ale jen účelově, do Domu obuvi pro boty (tehdy) ze Svitu. Zato teď, poslední roky, už Zlín poznávám více. Evokuje ve mně jakýsi klid i harmonii a pořádek zároveň.

Baťův kanál i muzem obuvi
V květnu 2013 jsem na Baťův kanál absolvovala jakési "předkolo", na podzim 2014 jsem byla známými pozvána přímo do Zlína do čtrnáctky. Před vernisáží výstavy jsem ale ještě stihla navštívit Muzeum obuvi, Cestovatelství Z+H, i Etnografa Františka Bartoše.

Baťova nemocnice i slavná jednadvacítka
Cestou do Baťovy nemocnice v části Zlín – Podvesná narážím zase jindy na zajímavý strom – jedná se o Jinan dvoulaločný. Později si plánuji slavnou jednadvacítku, ve které výtah slouží jako Baťova proslulá pojízdná kancelář, z terasy nahoře pak je překrásný výhled na Baťovy domky a celý Zlín kolem dokola. V budově narážím i na bustu Tomáše Bati. 

Houbařské úlovky v srpnu 2021
Hříbkové žně na Prostějovsku. Mrkněte se, fotkám neodoláte

Lesní hřbitovVe stejném roce s doprovodem navštěvuji zase Lesni hřbitov. Cestou tam stíhám ještě vyfotit sochu Tomáše Bati spolu s Janem Antonínem Baťou, kteří pěkně shora sledují dění ve městě. Na hřbitově v přehledné legendě vyčteme, že Baťův rod, včetně pilota Jindřicha Broučka, je pochován v jednom = stejném sektoru.

Velké kino
Procházíme kolem hrobu Karla Zemana, Hermínu Týrlovou jsme ale nenašly. Ve zlínském Velkém kině se v roce 2016 zúčastním Festivalu turistických filmů (probíhá už 4. ročník). Před kinem jsou hvězdy slavných dětských herců, tehdy 23, dnes už patrně ještě více, jen v roce 2019 bylo hvězd jednatřicet. 

Hermína Týrlová.Hermína Týrlová.Zdroj: Hana Dostálová, Hranice

Filmové ateliéry, Baťovy domky i zámek
Do slavných Filmových ateliéry kopci Kudlov jsem se dostala jen organizovaně s nutnou objednávkou. Do Baťovy vily je potřeba objednat se také – to se mi podařilo na jaře 2017 a ve stejném roce jsem se konečně dostala do jednoho z Baťových domků, kterých původně bylo okolo dvou a půl tisíc. Dnes zůstalo snad jen 1800 (jsou to čtvrt domky, půl domky a jednodomky - ty mají okolo 100 metrů čtverečných a garáž. Ten den zaběhnu ještě na zlínský zámek, ale je před zavírací dobou a personál je nervní.

Památník Tomáše Bati
Se Zlínem si ale musím dát pauzu, protože Památník Tomáše Bati (bývalý Dům umění) je stále zavřený – probíhá v něm rekonstrukce. Dočkala jsem se předloni, v roce 2019, kdy byl prosklený Památník otevřen (působí na mě studeně). Uvnitř je replika osudného letadla a nikdo neví, kde je originál. Zajímavé je schodiště ve tvaru písmene Z (Zlín) a státnost interiéru udává červená podlaha, modré schodiště a bílé nátěry. Vlastnosti jako jsou pravdivost, optimismus, pokrokovost a jas, kterými Baťa oplýval, určují zase materiály sklo, železo a beton.

Hrad Bouzov
Objevte tajemství i krásy hradů a zámků na severní a střední Moravě

Cestou na vlak míjím napravo ještě Kongresové slavné architekry Evy Jiřičné. A výběr fotografií mé putování Zlínem nakonec i dokládá.        

Hana Dostálová, Hranice