V některých místech jsme projížděli s autobusem těsně vedle dělníků se sbíječkami a cesta hrbolatým tunelem byla jak na motokrosu. To by v Česku kontroloři  bezpečnosti práce nepovolili!   

Po vyčerpávající jízdě jsme si však šli  prohlédnout nejprve metropoli Bosny Sarajevo  jejíž dějiny jsou pohnuté. S obyvatelstvem, složeným z Bosňáků, Chorvatů a Srbů, katolíků, pravoslavných, muslimů a židů, se konfliktům nedalo vyhnout. Proto tohle „výbušné „ složení zapříčinilo, že se o Balkánu mluvilo jako o soudku se střelným prachem. A že vybuchoval často.

Dnešní doby se dočkalo poměrně nevelké centrum s mešitami a kostely, spletitým tureckým trhem Baščaršija a typickou dřevěnou fontánou okupovanou stovkami holubů. Někteří fanoušci také využili služeb místní obnovené lanovky a vyvezli se na horu Trebevič, která sloužila zimní olympiádě v roce 1984.

Ostatní fandové si prošli turecký trh a také zahlédli muslimy při modlení na koberečcích, kde provozovali své náboženské praktiky. Odpoledne jsme dorazili konečně do Zenici a ubytovali se v hotelu Biss.  

Večer se několika z nás podařilo proniknout do haly a sledovat poslední přípravy na víkendový Davis cup. Jelikož  zápasy začínaly v sobotu až v 15.00 hodin tak někteří „cyklisté“ i pěší vyrazili do města na tržiště a výborné čevapčiči. V prvním zápase nastoupil náš junior Jonáš Forejtek(560) proti domácímu Bašičovi(220) a po setech 7:5 a 6:4 si připsal první bod. Ve druhém zápase Jiří Veselý(131) porazil Brkiče(545) 6:2 a 7:6 a vše vypadalo velice krásně. Po zápase nám čevapčiči chutnalo náramně.

V neděli balíme v hotelu a přemísťujeme se se vším vybavením do haly. Návštěva domácích fanoušků je opět mizerná. Vypadá to, že lidí točících se kolem tenisu na ploše je víc než diváků. V nedělní dohrávce nejprve Bašič s Brkičem porazili Veselého s Lehečkou 7:6 a 6:3 a po přestávce v utkání jedniček Bašič přehrál Veselého také 7:6 a 6:3 a náš brzký odjezd byl v nedohlednu!  

O celém duelu musí rozhodnout závěrečná dvouhra mezi Jonášem Forejtkem a Tomislavem Brkičem, hráči šesté stovky žebříčku ATP! Náš mladík na svého soupeře doslova vletěl a ten se výhrou jednoho gamu  uchránil před  „kanárem“  6:1. Ve druhé sadě neudržel Jonáš brejk a v tie- breaku 7:6 soupeř vyrovnal na 1:1.

V nekonečném třetím setu trvala jedna hra skoro dvacet minut. Vyhrál ji Forejtek a dovedl zápas do vítězného konce 6:1. Naši si tak vezou z Bosny výhru 3:2. Zpáteční cesta proběhla v pohodě a všichni unavení , ale spokojení s výhrou našich barev dorazili v pondělí před devátou do Prostějova.

Autor: Oldřich Lošťák