Pokochejte se fantastickými snímky, které nám čtenáři do redakce poslali.

Pokud máte i vy nějaké fotografie pořízené během víkendové akce, neváhejte a pošlete nám je na e-mail: Iveta.MacikSimkova@denik.cz. Rádi Vaše snímky zařadíme a stanou se součástí této ptačí fotogalerie.

***Aktuální průběžné číslo účastníků k 15. lednu 2021 je přes 26 tisíc. (z webu ptacihodinka.cz - zde)***

"Třetí ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka opět vzbudil u veřejnosti velký zájem. Podle průběžných výsledků se zapojilo více než 17 tisíc sčitatelů. Česká společnost ornitologická získá díky spolupráci dobrovolníků důležité údaje o ptácích, kteří u nás zimují. Lidé mají čas na poslání svých pozorování do 15. ledna," oznamuje Česká společnost ornitologická."

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) zveřejnil první výsledky 17. ročníku zimního pozorování ptáků na zahradách v programu Živá zahrada.

"Nejčastěji pozorovaným druhem zimních zahrad se stala sýkora koňadra. Těsně za ní skončil kos černý a s odstupem pak sýkora modřinka. Tato trojice byla nejčastěji pozorována i v roce 2004, kdy program vznikl. Ovšem, tehdy byl nejčastějším druhem zahrad kos černý a koňadra byla druhá." 

Sýkora koňadraZdroj: Dana Křenková

DALŠÍ PTAČÍ HODINKA OPĚT ZA ROK
"Čtvrtý ročník Ptačí hodinky uspořádá Česká společnost ornitologická 7. – 9. ledna 2022. Ptačí hodinka je dlouhodobý program občanské vědy České společnosti ornitologické, pomocí kterého chtějí ornitologové zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. Program je určený pro širokou veřejnost a je vhodný pro každého, i bez předchozích zkušeností s ornitologií. Prvního ročníku v lednu 2019 se zúčastnilo 14 tisíc lidí, druhého ročníku v lednu 2020 dokonce 21 tisíc lidí. V obou ročnících byla nejpočetněji pozorovaným ptákem sýkora koňadra. Výsledky minulých ročníků, informace, jak se do sčítání zapojit a materiály k určování ptáků jsou k dispozici na webu zde

Text převzat z tiskové zprávy České společnosti ornitologické