Prostějov se totiž dík spolku Hanácký Jeruzalém, připojil tou svou částí k akcím nejen v Olomouci, ale i v Prostějově, a tak dnešní večer byl ve znamení piklů Modcheho i Šlojmeho proti docela ostré paní Koref /to je příjmení paní Rézi…/, to znamená loutková miniatura v provedení Loutkového divadla Starost Prostějov, vytvořená na motivy kdysi velmi vydávaného i čteného českožidovského spisovatele Vojty Rakouse. Jeho postavy byly "anno dazumal" tak slavné, že jejich příběhy byly zfilmovány už v době němého filmu.

A osud to nastrojil ale velmi zajímavě - hrálo se v dochovaném pozůstatku prostějovského židovského ghetta v tzv. Špalíčku.

Nejpikantnější ale je, že se hrálo přímo v části, ve které bydlel kdysi se svou velmi početnou rodinou až do transportů výpomocný prostějovský rabín Ludvík Schap. Vadilo by mu, že v jeho bývalém bytě se producírují komedianti?

Nebo by přivítal, že předvádějí doslova "košer" text ? Myslím, že by se asi nehněval… Už jen proto, že přivedl na svět devět dětí......