Olympiáda je pro většinu sportovců vrcholem snažení a stejně tak tomu bylo a je v případě Jana Voneše. Závodník kontinentálního týmu TUFO PARDUS Prostějov se svým kolegou z národního týmu dráhové reprezentace vybojovali po dlouhých 16 letech kvóty pro vytrvalostní dráhové soutěže.

Jako favorité nepřijeli

Již sama kvalifikace byla velkým cílem a naplněním snů nejen samotných sportovců, ale taky všech, kteří na se na této cestě podíleli. V OH soutěžích nabitých hvězdami už naši cyklisté neměli co ztratit a mohli jen překvapit.

Naše dvojice pro přípravu na vrchol své kariéry zvolila vysokohorské prostředí v cyklisticky dobře známém městě Colorado Springs v USA a soudě dle výsledků to byla dobrá volba.

První bylo omnium

V Paříži pro Jana Voneše vše začalo ve čtvrtek 8. srpna, kdy bylo v programu dráhových soutěží naplánováno omnium, tedy cyklistický víceboj, jenž se skládá z disciplín scratch, tempo race, eliminace a bodovací závod.

V úvodním scratchi se Honza ještě trochu hledal, v následném tempo race již závodil naplno a výsledkem bylo 5. místo. Následná eliminace přinesla 14. místo. Do bodovacího závodu závodníci nastupují se základem bodů, který se jim podařil získat v předchozích třech disciplínách a k těmto bodům se přičítají body stejným způsobem jako v klasické bodovačce.

Parádní výsledek

Znamená to tedy, že v každém desátém okruhu závodníci spurtují o 5, 3, 2, a 1 bod. Zisk okruhu na hlavní pole znamená přísun 20 bodů, naopak ztráta okruhu závodníka o 20 bodů připraví. Bodovací závod Jan Voneš uzavřel ziskem 56 bodů a to znamenalo, že v olympijském omniu obsadil parádní 12. pozici.

Madison na závěr

V sobotu 10. srpna, předposlední den celého programu OH v Paříži, se Jan Voneš společně se svým reprezentačním kolegou postavili na start své hlavní a nejoblíbenější disciplíny madison. Jedná se o dráhový závod s nejdelší distancí, která je pro nejvyšší úroveň soutěží stanovena na 50 km.

České duo v počátku závodu spíše šetřilo silami a připravovalo na cyklistickou „válku“ která se v madisonu po polovině závodu s neúprosnou pravidelností strhne. Poprvé o sobě dali Voneš s Rugovacem vědět v 9. z 20 plánovaných bodovaných spurtů, kde za třetí místo připsali první dva body.

close Výborných výsledků dosáhl na olympijském velodromu v Paříži i Jan Voneš, závodník Tufo Pardus Prostějov info Zdroj: se svolením Jaroslava Svobody zoom_in

Po dvou třetinách závodu naše dvojice vyrazila do útoku. V samostatném úniku se pohybovali 25 okruhů kol, což jim vyneslo průjezd dvěma bodovaným spurty, dalších deset bodů a zisk okruhu na hlavní pole se ziskem dalších dvaceti bodů. V tu chvíli se česká dvojice octla na třetím místě průběžného pořadí závodu.

Placka byla na dosah

Jenže ono pověstné inferno pokračovalo a naší dvojici, vydané síly v samostatném úniku přeci jen trochu scházely. Závod se ve své poslední čtvrtině odvíjel nevídanou rychlostí, což zapříčinilo naprosté roztrhání celého startovního pole, a to řádně zamotalo hlavu i rozhodčím. Po průjezdu posledním kolem česká dvojice svítila na výsledkové tabuli na fantastickém 5. místě.

Po přehodnocení zisku a zrát kol, se naše dvojice přesunula na místo osmé. Nakonec, po více než dvou a půl hodinách od skončení závodu, jury vynesla konečné pořadí, kde česká dvojice tentokrát již definitivně, obsadila fantastikou 7. příčku olympijského madisonu.

Na OH se očekával nejrychlejší závod historie, a tak se taky stalo. Rychlostní průměr závodu byl 60 km/hod!

Dvojice Jan Voneš a Denis Rugovac tak po 16 letech překonala výsledek současného trenéra reprezentace Milana Kadlece, který společně s Aloisem Kaňkovským vybojoval na OH v Pekingu 2008 třinácté místo.

Velká gratulace

„Pro mě to bylo neskutečně emotivní. Už omnium napovědělo, že je na tom Honza velmi dobře a zbývalo už jen zodpovědět, zda je ve stejné pohodě i Denis. Nicméně vzhledem k tomu, že celou přípravu absolvovali společně dalo se to očekávat. Na madison jsem se neskutečně těšil a kluci mi dopřáli obrovskou radost a emoce. Podali neskutečně bojovný výkon a za ten si odvezli fantastický výsledek. Hned po závodě jsem jim gratuloval a také poděkoval,“ říká sportovní ředitel prostějovského týmu a předseda sekce dráhové cyklistiky Českého svazu cyklistiky Michal Mráček.