Terko, jaké jsou první dojmy? Jaké bylo přijetí v novém týmu?
Přijetí týmu bylo velmi příjemné. Bydlím s dvěmi týmovými kolegyněmi, což je skvělé, protože můžeme společně trénovat. Všechno je nové, zvykám si. Líbí se mi, že se tady víc jedná, věci se řeší rychle a hned.

Samozřejmě můj „přítel na telefonu“ je bývalá závodnice žijící v Itálii, Eva Fořtová a z Česka mám podporu od reprezentačního trenéra pana Tomáše Konečného. Ale jak jsem se zmiňovala, moc si to zde užívám.

Předpokládám, že v italském týmu se mluví italsky. Jak velký problém pro tebe představuje jazyková bariéra?
Ano, v týmu se mluví italsky. Jazyk pro mě nepředstavuje velký problém, učím se, je to běh na delší trať. Studuji na Technické univerzitě v Liberci angličtinu a němčinu, takže to momentálně vypadá tak, že ráno mám hodinu angličtiny, na pokoji mluvím s rakouskou kolegyní německy a na tréninku se snažím používat italštinu (už jsem se naučila například non farmi mezzaruota - nepředsazuj).

Tereza KorvasováTereza KorvasováZdroj: archiv M. Frantíka

Jak jsi spokojená s novým týmovým vybavením? Je to velká změna?
Změna to je určitě velká, neměla jsem příliš mnoho času si zvyknout. Jezdíme na kolech Argon. Moc se mi líbí elektrické řazení Sram, přijde mi velmi intuitivní. Oblečení máme od italské značky Rosti, která mimo jiné obléká mužský worldtourový tým AG2R Citroën. Dokonce jsem měla možnost nahlédnout přímo do fabriky. Rosti si zakládá na tom, že všechno oblečení je ručně šité přímo v Itálii, dokonce mi vysvětlovali jednotlivé kroky i to, jak dlouho trvá výroba jednoho dresu. Zajímavé.

O víkendu jsi jela Strade Bianche, co pro tebe start v tomto závodě znamená?
Znamená to pro mě hodně! Byl to můj první závod s novým týmem, první závod kategorie WorldTour, navíc závod s dlouhou tradicí, závod v Itálii.

Traťový itinerářTraťový itinerářZdroj: archiv M. Frantíka

Ačkoliv žádná z Češek nedojela do cíle. Pro Terezu Korvasovou to byl první závod v dresu italského UCI týmu Servetto-Makhymo-Beltrami TSA stejně tak jako premiéra na závodě v kategorie World Tour. V nedělním závodě italského poháru Trofeo Oro in Euro si Tereza dojela pro krásnou 43. pozici a 6. místo obsadila další z českých závodnic - Tereza Neumanová ze španělského týmu Burgos Alimenta women cycling sport.

Jak Tereza Korvasová ohodnotila závodní víkend?
Beru to jako velkou zkušenost! V sobotu jsem byla hozena do vody a bylo na mě, jak se s tím poperu. Myslím, že náročnější a především techničtější závod na začátek sezóny než Strade Bianche by se hledal už těžko. Jsem moc ráda, že jsem mohla s týmem startovat právě na tomto závodě, atmosféra byla opravdu vyjímečná a pro mě to byl opravdu křest ohněm - první závod kategorie World Tour, první závod ve velkém balíku po roce a půl, první závod s novým týmem, první zkušenost s jízdou na šotolině.

Nedělní závod ze série italského poháru byl o poznání klidnější, stále se však jednalo o rychlý závod. Určitě musím vylepšit poziční jízdu, najít si místo v balíku, ne vedle něj, či za ním. Jinak se moc těším na zbytek sezóny. Terka Neumanová jela dnes výborně! Věřím , že nabyté zkušenosti dokážeme spolu s dalšími holkami zúročit na některé z reprezentačních akcí.

Zdroj: Youtube

A co na to reprezentační trenér Tomáš Konečný?
Šesté místo v italském závodě je hezký vstup do sezóny pro Terezu Neumanovou. Terka Korvasová má za sebou také dobrý výsledek. Závodila v sobotu ve World Tour závodě na náročné trati s těmi nejlepšími a v neděli dojela v podstatě také se špičkou, je vidět, že je to správná cesta, když se holky vydaly do zahraničí a budou jezdit takové závody. To je určitě do budoucna posune. Navíc italský pohár má 150 holek na startu! To je super škola.

Kdo je Tereza Korvasová
Členka reprezentačního týmu ČR a italského UCI týmu Servetto Makhymo Beltrami TSA.
Dvojnásobná Mistryně republiky v časovce jednotlivců.
Rodačka ze slováckých Vnorov se nejprve věnovala atletice v tamním oddíle AK Hodonín.
Má 13 mistrovských titulů ze středních tratí a 4. místo z MS juniorů v běhu do vrchu.

Následně přesedlala na kolo a začínala s cyklistikou v týmu Sokol Louny, když pak oblékla dres armádního týmu Dukla Praha, kde se prosadila i v tomto sportu do České reprezentace. Čerstvě je členkou italského profesionálního UCI týmu Servetto Makhymo Beltrami TSA.

VÝSLEDKY:
Strade Bianche Donne (1.WWT)
Siena › Siena

1 VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal (SD Worx) 3:54:40
2 LONGO BORGHINI Elisa (Trek-Segafredo Women) 0:07
3 VAN DER BREGGEN Anna (SD Worx) 0:09
DNF KORVASOVÁ Tereza (Servetto - Makhymo - Beltrami TSA)
DNF HÁJKOVÁ Marketa (Bepink)

Podrobněji zde

Trofeo Oro in Euro | IT
1 BARBIERI Rachele (G.S. FIAMME ORO) 02:37:15
2 GUAZZINI Vittoria (VALCAR - TRAVEL & SERVICE) stejný čas
3 TOMASI Laura (ALE BTC LJUBLJANA) stejný čas
4 CONSONNI Chiara (VALCAR - TRAVEL & SERVICE s.t.)
5 CARBONARI Anastasia (BORN TO WIN-G20 BOILER PARTS-AMBE)
6 NEUMANOVÁ Tereza ( WOMEN CYCLING SPORT)
43 KORVASOVÁ Tereza (Servetto - Makhymo - Beltrami TSA) – 0.38
63 HAJKOVÁ Markéta (BEPINK) – 1.20

Více zde

O závodě Strade Bianche
Strade Bianche, dříve známý jako Monte Paschi Eroica (2007–2008) a Montepaschi Strade Bianche (2009–2011), je jednorázový silniční závod s cílem v toskánském městě Siena. Závod byl poprvé pořádán v říjnu 2007 jako podnik kategorie 1.1 UCI Europe Tour. Od roku 2008 byl přesunut na začátek března a stal se součástí evropské klasikářské sezóny. Start je ve městě San Gimignano a finiš je po 200 km na náměstí Piazza del Campo v Sieně. Na trase závodu se nachází 10 šotolinových úseku o celkové délce 45 kilometrů. Od roku 2015 se koná ve stejný den i 103 km dlouhý závod žen. Výsledky naleznete zde a zde:

Autor: Lenka Klopcová