Každý rok se pochoduje za velitele, který velel VÚ 8280 Prostějov, a to pod záštitou primátora Statutárního města Prostějov.

Letošní ročník se pochodovalo za devátého velitele v pořadí, podplukovníka Petra Pavla. To byla hodnost, ve které velel tomuto elitnímu útvaru. Dnes arm. gen. v.v., co by rovněž bývalý náčelník Generálního štábu a bývalý předseda vojenského výboru NATO v Evropě, přijel osobně na místo, kde strávil mnoho let své vojenské praxe.

Celkem velelo VÚ 8280 s působností v Prostějově patnáct velitelů. Osobně se letošního ročníku zúčastnilo 7 velitelů a dvě manželky po dvou zemřelých velitelích – paní Věra Mansfeldová a paní Hana Skácelová, které mimochodem nevynechaly ani jeden ročník pochodu.

Ze života nemocnice v České Lípě.
RETRO: Špitál v dobách minulých. Podívejte se na historické fotky

Bývalé velitele, ale i náměstka primátora Jiřího Rozehnala, starostku Plumlova paní Gabrielu Jančíkovou, starostu Lipové pana Františka Šustra a další partnery a sponzory přivítalo v sobotu ráno téměř 600 lidí z Čech, Slovenska a Polska.

Generál Pavel po krátké zdravici odstartoval startovací pistolí 17 běžců, kteří vyběhli na 31 km dlouhou trať.

Mezi běžci letos nechyběl ani bývalý velitel 601. skupiny speciálních sil a nový náčelník Generálního štábu generálmajor Karel Řehka. Do cíle doběhl jako čtvrtý.

Na 31 km trať se vydal i velitel, jehož jméno pochod nesl. Akce začala už v pátek, kdy na vojenskou základnu přijeli veteráni z těch větších dálek. Celý víkend se nesl v přátelském a pohodovém duchu. Ze statistik je zajímavé to, že přijelo 102 pochodníků již podeváté, tedy pokaždé. Každý šestý účastník byla žena a akce se zúčastnilo téměř 50 dětí do 18 let.

Rebelky na závodech dračích lodí v Přerově.
Cinklo zlato i stříbro! Rebelky zářily na závodech dračích lodí v Přerově

A jak hodnotí akci předseda spolku Červené barety, z.s. Jindřich Starý? „Příprava a organizace takové akce je každoročně velmi náročná, ale když vidíme ten obrovský zájem o setkání, zájem o to, prožít opět několik hodin s lidmi, kteří zasáhli do jejich životů, a poté spokojené výrazy v obličeji, když odjížděli do svých domovů, tak nás to vždy nakopne do příprav dalšího ročníku.“

Akce se pravidelně zúčastňují nejen veteráni výsadkových jednotek z Čech, Slovenska a Polska, ale i současně sloužící, lidé z jiných ozbrojených sborů, ale i příznivci a sympatizanti tohoto projektu.

Vstupní hala, hotelový bar, prostorná jídelna – vše postupně mizí v nezvané vegetaci.
Dřív zde lidé spali a nakupovali. Teď hotel a prodejnu pohltily mech a kapradí

Desátý ročník se uskuteční 24. června 2023 a ponese jméno po dalším veliteli, a to plk. Josefu Trojanovi. Organizátoři děkují všem partnerům a sponzorům, bez kterých by bylo velice obtížné pochod zorganizovat.

Stejně tak patří velké poděkování celému organizačnímu týmu, který věnoval svůj víkendový čas k tomu, aby přispěl ke zdárnému průběhu celé akce.

Michal Mucha

Plumlovská přehrada byla budována v letech 1913 až 1914 a následně po ukončení I. světové války v letech 1921 až 1932.
RETRO: Jak se stavěla před více než 100 lety Plumlovská přehrada? Podívejte se
Pohádkový les 2022 v Myslejovicích.
Vodník, Flintstoneovi a spousta legrace. To byla kouzelná sobota v Myslejovicích