Sokolnické slavnosti v Plumlově
KDY: 28. a 29. září, vždy od 9.30
KDE: Zámek Plumlov
ZA KOLIK: děti do 5 let zdarma, děti od 5 let (včetně) do 14 let (včetně) a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P 70 Kč, mládež od 15 let (včetně), důchodci a studenti s průkazem 120 Kč, dospělí od 18 let (včetně) 140 Kč, rodinné (2 dospělí + 2 až 3 děti do 14 let) 370 Kč 

Sokolníci, kováři, kejklíří či šermíři. Na zámku v Plumlově bude o víkendu živo.

Střípky z programu: Významný žonglér a fakír ZDENĚK VLČEK, Těžkooděnci v plných zbrojích
MARKUS – M, Kejklířská společnost VAGABUNDUS, Skupina historického šermu LUCIUS

Po oba dny od 9:30 do 17:30:
- Kejklířské dovednosti a myší dostihy 
- Kovářské řemeslo představí mistr Jakub 
- Ukázky výcviku a příletů dravých ptáků 
- Šermířské příběhy, pověsti a souboje 
- Sokolnické lovy atrapy kořisti 

Svatováclavské slavnosti v Nezamyslicích
KDY: 26. až 29. září
KDE: Nezamyslice
ZA KOLIK: zdarma

Tradice Svatováclavských slavností v Nezamyslicích má bohatou historii. Letos se bude patron českých zemí uctívat již po čtrnácté. Nezamysličtí mají připraven opět bohatý a zajímavý program. Vše odstartuje pátečním vinobraním v sále sportovní haly. Od rána bude nabitý i sobotní program. Na kynologickém cvičišti se uskuteční závody mladých hasičů, k tanci i poslechu zahraje cimbálovka. Projít si budete moci základní školu, povozit se na kolotoči nebo navštívit jarmark. Závěr slavností obstará tradičně divadelní představení v podání Morkovských ochotníků.  Hody v Nezamyslicích programZdroj: archiv obce

Hodový guláš
KDY: 28. září od 11 hodin
KDE: náves ve Vrchoslavicích
ZA KOLIK: degustační porce za 10 korun

Vrchoslavičtí pořádají 3. ročník Hodového guláše. Jde o oblíbenou degustační soutěž plnou voňavých gulášků.

Pozvánka na hodový guláš ve VrchoslavicíchZdroj: archiv obce

Svatováclavské vepřové hody
KDY: sobota 28. září od 12 hodin
KDE: Ochoz u Konice
ZA KOLIK: zdarma

Rok od roku se Svatováclavské vepřové hody stávají oblíbenější. Jakpak by také ne, pochutnat si na domácí zabijačce, lahodné paštice nebo voňavém uzeném a zapíjet to speciálně uvařeným pivem? Taková příležitost se hned tak nenaskytne. Organizátoři z Ochoze u Konice, nabízejí návštěvníkům bohaté kulturní vyžití. Vedle různých staročeských pochutin, se v obci koná řemeslný jarmark a celým dnem provázejí členové skupin historického šermu. Startuje se v pravé poledne. Hody v OchoziZdroj: archiv obce

Noc sokoloven
KDY: pátek 27. září, od 17 hodin
KDE: Prostějov
ZA KOLIK: zdarma

Tradice nocování v sokolovnách se v republice datuje od roku 2015. Stejně jako na řadě dalších míst po celé České republice, se i v Prostějově uskuteční Noc sokoloven. Jejím letošním tématem jsou živé obrazy. V prostějovské sokolovně se začne v 17 hodin, ke zhlédnutí bude výstava pamětihodností a krojů. Soutěže pro děti i dospělé.

Michalovo koulování v Krumsíně
KDY: neděle 29. září od 13.30
KDE: hřiště Krumsín
ZA KOLIK:

Další ze série turnajů dvojic v petanque, se uskuteční v neděli 29. září na hřišti v Krumsíně. Začátek registrace účastníků je ve 13.30 hodin. Hrací koule k zapůjčení budou k dispozici. Oblíbená kratochvíle v podobě hry petanque, zapustila v Krumsíně hluboké kořeny. Pravidelné turnaje se těší početné účasti. Tentokrát se bude hrát Michalovo koulení, každý Michal, který se turnaje zúčastní a odehraje všechna utkání dostane občerstvení zdarma.Petanque kouleníZdroj: Zdeněk Vysloužil

Okresní výstava ovoce, zeleniny a květin
KDY: 28.-30. září, SO, NE 10-17, PO 9-12 hodin
KDE: Kulturní dům Čelčice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Co se letos na Hané urodilo? Tradiční výstava pořádaná zahrádkáři z Prostějova a Čelčic, nabídne rozmanitý výběr ovoce, zeleniny a květin. Vedle pěstitelů, se budou tentokrát prezentovat i včelaři. Předvedou se i košíkáři a v neděli bude ukázka tvarování bonsají. V sobotu a neděli bude otevřeno od 10 do 17 hodin, v pondělí od 9 do 12. Vstupné dobrovolné.

Úklid Hloučely
KDY: 28. září od 8.30 hodin
KDE: Biokoridor Hloučela
ZA KOLIK: zdarma

Oslava prací. Na svatého Václava, se bude uklízet okolí prostějovské říčky Hloučely. Sraz účastníků v 8.30 hodin u mostu na Olomoucké ulici. Několikaletá tradice úklidu přírody v okolí prostějovské říčky Hloučely, napíše svůj další díl v sobotu 28. září. Co letos vydá biokoridor, jenž se bohužel stává oblíbeným smetištěm, můžete zjistit i vy, pokud se rozhodnete přiložit ruku k dílu. Sraz účastníků je o půl deváté ráno u mostu na Olomoucké ulici. Doporučenou výbavou jsou pracovní rukavice a odpadkový pytel. Uklízet se budou oba břehy, na závěr bude opékání špekáčků v Bistru Hloučela U Matesů.Úklid HloučeleZdroj: Zdeněk Vysloužil

Svatováclavské slavnosti v brodku
KDY: v sobotu 28. září od 12.30 hodin
KDE: Brodek u Prostějova
ZA KOLIK: zdarma

Zámek v Brodku u Prostějova se otevře veřejnosti. V rámci slavností čekají na návštěvníky komentované prohlídky v půlhodinovém intervalu. Pro děti budou přichystány doprovodné akce malování na obličej, divadlo pro děti, jízda na koních nebo čtyřkolky. Celý den jarmark. Prohlídky začínají v sobotu 28. září od 12.30 hodin, vstup zdarma.

Sportovně branný den 
KDY: 28. září od 13 hodin
KDE: Obědkovice
ZA KOLIK: zdarma

V areálu zahrady odpočinku v Obědkovicích, se uskuteční v sobotu 28. září závod pro rodiče s dětmi. Těšit se můžete na seskok parašutistů, ukázku výcviku psů, projížďky na koních. Začátek od 13 hodin, vstupné dobrovolné. Občerstvení zajištěno.

Noc sokoloven - Vrchoslavice
KDY: 27. září od 17 hodin 
KDE: školní hřiště ve Vrchoslavicích
ZA KOLIK: zdarma

K celostátnímu projektu sokolské jednoty, se přidávají i ve Vrchoslavicích. Start akce v pátek 27. září od 17 hodin na školním hřišti. Opékání špekáčků, soutěže a hry. V sokolovně pak čtení pohádky na dobrou noc. Zájemci o nocleh v sokolovně si mají vzít karimatku, spacák, kartáček na zuby, něco menšího na zub a dobrou náladu..

Po stopách pohádek a pověstí
KDY: v sobotu 28. září
KDE: Terezské údolí
ZA KOLIK: zdarma

Vycházka pro veřejnost pořádaná Ekocentrem Iris s průvodcem Jiřím Fialou, místním znalcem a autorem dvou publikací o pověstech a pohádkách Terezského údolí a náměšťských lesů. Společný odjezd vlakem z prostějovského hlavního nádraží v sobotu 28. září v 8.02 hodin do Náměště na Hané. Délka trasy 9 kilometrů.

Den otevřených dveří a Zahradní slavnost
KDY: v pátek 27. září
KDE: Ekocentrum Iris, Husovo nám. 67, Prostějov 1
ZA KOLIK: vstup volný

U příležitosti 40. výročí založení Českého svazu ochránců přírody pořádají ochránci přírody Den otevřených dveří v Ekocentru Iris spojený se Zahradní slavností. Návštěvníci mohou vidět ukázky z programů ekocentra, fotografie a prezentace z činnosti ochránců přírody na Prostějovsku, živou zahradu s interaktivními prvky a geologickou expozicí.

Pro všechny návštěvníky budou připraveny hravé i vzdělávací aktivity, které si připraví nejen členové ČSOP, ale i děti z kroužku Mladých ochránců přírody. Návštěvníci mohou získat rozmanité tištěné materiály o přírodě Prostějovska i ochraně životního prostředí. Zahradní slavnost nabídne i drobné občerstvení.