OLOMOUCKO

Svátky města Olomouce
KDY: pátek 2. června – sobota 3. června
KDE: Horní a Dolní náměstí, Olomouc
ZA KOLIK: vstup volný (páteční open-air koncert místa na sezení 50 Kč)
PROČ PŘIJÍT: Tradiční městské oslavy letos s výročím 400 let patronátu svaté Pavlíny a 450 let od založení Univerzity Palackého. V pátek historický průvod k poctě patronky sv. Pavlíny (od 18 hod), koncert Moravské filharmonie s pěveckými sbory Requiem for Peace in Ukraine v chrámu sv. Mořice (19 hod) a open air koncert Moravského divadla Olomouc Noc světových muzikálů na Horním náměstí (20.30 hodin). V sobotu celodenní program na Horním náměstí (od 10 hod) – koncerty, kejklíři, žongléři, pohádky pro děti, výtvarné dílny, vědecké dílny, workshopy, Science show. Večer Rockové oratorium Eversmiling Liberty (od 21 hod).

close Svátky města, Rudolfova alej, 3. června 2022 info Zdroj: Deník/Daniela Tauberová zoom_in Svátky města, Rudolfova alej, 3. června 2022

Šternberk se baví
KDY: pátek 2. června (od 18h) – sobota 3. června (od 14h)
KDE: Hlavní náměstí, Šternberk
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Doprovodný program automobilových závodů Ecce Homo Město v pohybu na šternberském náměstí. Těšit se můžete nejen na zlatavý mok, ale také na dobrou muziku. Přijďte si poslechnout třeba reggae-rock Homebwoyrasta, rock-folk A. M. Úlet nebo známé hity skupin Elán, Katapult nebo Lucie v podobě ověřených revivalů.

close Ecce Homo 2023 info Zdroj: Foto: archiv AMK Ecce Homo, Trnka Racing, Marek Rybníček, Jantar Team, www.autosprint.ch zoom_in Ecce Homo 2023

Dětský den na Poděbradech
KDY: sobota 3. června od 11 hod
KDE: přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce, restaurace Terasa
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Rodinná akce se spoustou zábavy. Sportovní aktivity pro děti, skákací hrady, malování na obličej, opékání špekáčků, točená zmrzlina, dobroty z grilu…

close Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK zoom_in Ilustrační foto

Náměšťské hody
KDY: sobota 3. června – neděle 4. června
KDE: Náměšť na Hané, kulturní program u kapličky
ZA KOLIK: vstup volný, páteční taneční zábava 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Třídenní hodování v Náměšti na Hané s bohatým programem. Lunapark na louce pod zámkem, minijarmark v areálu zámku a u kapličky, divadlo pro děti (nádvoří zámku), bohaté občerstvení. V pátek taneční zábava s kapelou Roxy (20:00-2:00), v sobotu kácení májky (17:00) a taneční zábava s kapelou Nepijou (16-24). V neděli hodový průvod z náměstí na Hrad (od 9:45), mše svatá (10:30), hodové posezení DJ Mariánkem a vystoupeními (13-17 hod), revival Karel Gott (17-18 hod).

Víkend dětí v Zoo Olomouc
KDY: sobota 3. června – neděle 4. června (10-16 hod)
KDE: Zoo Olomouc, Svatý Kopeček
ZA KOLIK: běžné vstupné do zoo - dospělí 140 Kč / děti od 3 let, studenti, senioři 110 Kč
PROČ PŘIJÍT: Celodenní program pro děti i dospělé plný her, zábavy, soutěží i poučení. Připravena budou zastavení, kterými provedou nejrůznější pohádkové bytosti. Tak co, jste připraveni vstoupit spolu s námi do pohádky a pomoci Vodníkovi s odchytem ryb či princi se záchranou Růženky?

close Pohádkový les v Zoo Olomouc, 4. června 2022 info Zdroj: Deník/Daniela Tauberová zoom_in Ilustrační foto

Dobrošlap pro zahradu na Sv. Kopečku
KDY: sobota 3. června od 8 hod
KDE: start Lázně Slatinice, cíl u hospice na Sv. Kopečku, možno přidat se po trase
ZA KOLIK: Děti do 13 let: zdarma. Děti 13 - 18 let: 100 Kč (předprodej). Dospělí: 300 Kč (předprodej). Cena na místě: 200 / 400 Kč
PROČ PŘIJÍT: Sportovně zábavné putování z Lázní Slatinice na Svatý Kopeček ve prospěch projektu Dobrého místa pro život Otevřeme zahradu. Putovat lze pěšky nebo na kole, trasa bude pro všechny s možností přidat se na checkpointech v průběhu trasy (Vojnice, Olomouc, Samotišky). Můžete vyrazit s dětmi, kočárky, pejsky nebo Nordic Walking holemi. V cíli u hospice na Svatém Kopečku čeká zábavný program pro děti, charitativní degustace luxusních vín, cimbálovka Hejčíňan, koncert kapely z Dětského domova Šance, opékání buřtů…

PROSTĚJOVSKO

Dětský den
KDY: pátek 2. června, od 16 hodin
KDE: sokolovna, Čelechovice na Hané
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Soutěže v tradičních i netradičních sportovních disciplínách v blízkosti areálu čelechovické sokolovny. Pro děti bude od 18 hodin k dispozici skákací hrad, o půl hodiny později začne diskotéka. V případě nepříznivého počasí se akce přesune do sokolovny. Přezůvky sebou.

close Dětský den s knihovnou ve Smetanových sadech v Prostějově info Zdroj: Deník/ Šarlota Šínová zoom_in Ilustrační foto.

Pohádkový les
KDY: sobota 3. června, od 8 hodin
KDE: tábořiště Borová, Dzbel
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Již 29. ročník Pohádkového lesa organizují členové SDH Dzbel. Letošní ročník je s podtitulem ´Po stopách kůrovce´. Připraveny jsou soutěže, jarmark, požární útoky, koňský povoz nebo střelba ze vzduchovky. Celodenní program zabaví děti i dospělé. Poslední vstup do pohádkového lesa je ve 12 hodin.

close Pohádkový les ve Dzbeli info Zdroj: Deník / Michal Sobecký zoom_in Pohádkový les ve Dzbeli, 2019.

Dětské odpoledne a Kácení máje
KDY: sobota 3. června, od 15 hodin
KDE: náves v Žešově
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Obnovená tradice kácení máje a současně i dětské soutěžní odpoledne, se uskuteční na návsi v Žešově. Bohaté originální občerstvení a zajímavý program na téma Z pohádky do pohádky zabaví děti i dospělé.

close Kácení máje a dětské odpoledne v Žešově. 4.6. 2022 info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil zoom_in Kácení máje a dětské odpoledne v Žešově. 4.6. 2022

Revival fest
KDY: sobota 3. června, od 13 hodin
KDE: areál TJ Sokol Mořice
ZA KOLIK: 350 předprodej, 400 na místě
PROČ PŘIJÍT: V pořadí již 21. ročník revivalového festivalu nabídne v Mořicích vystoupení osmi kapel. Fanoušci dobré hudby se mohou těšit na AC/DC, Iron Maiden, Black Sabbath, Metallicu, Judas Priest, Olympic a Saurii.

close Slet čarodějnic v plumlovském kempu Žralok. 29.4. 2023 info Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil zoom_in Ilustrační foto

HRANICKO A PŘEROVSKO

Noc kostelů
KDY: pátek 2. června od 18 do 21.30 hodin
KDE: kostel Stětí svatého Jana Křtitele, Kostelíček, Hranice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Každoroční celorepubliková akce Noc kostelů se uskuteční v pátek 2. června od 18:00 hodin v kostele Stětí sv. Jana Křtitele a v kostele Narození Panny Marie (zvaný Kostelíček). Večerní program s vystoupením hranických sborů, povídáním o historii, ale i s možností zamyšlení se nad duchovními texty, bude připraven jak ve farním kostele Stětí sv. Jana Křtitele, tak v Kostelíčku.
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele
18.15-18.30 – Zvony a úvodní slovo
18.30-19.00 – Varhanní soirée
19.00-19.30 – Slovo o kostele a patronu kostela sv. Janu Křtiteli
19.30-20.00 – Duchovní písně s doprovodem kytary
20.00-21.15 – Otevřený chrám, otevřená Bible
21.15-21.30 – Požehnání přítomným a městu
Kostel Narození Panny Marie (zvaný Kostelíček)
18.00-19.00 – Koncert pěveckého sboru Harmonia
19.00-21.00 – Možnost prohlídky, modlitby či zamyšlení
Bližší informace k programu naleznete na www.nockostelu.cz.

close Kostel Narození Panny Marie, označovaný jako Kostelíček. info Zdroj: Jiří Necid zoom_in Kostel Narození Panny Marie, označovaný jako Kostelíček.

Výstava kaktusů a sukulentů
KDY: do neděle 4. června od 9 do 17 hodin
KDE: budova Nordic u Výstaviště, Přerov
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Několik stovek kaktusů a sukulentů si mohou prohlédnout zájemci na výstavě, která se koná ve dnech 31. května až 4. června v Přerově. Prodejní výstavu pořádá už tradičně Klub kaktusářů Přerov a koná se její 47. ročník. Součástí akce je i poradenství zkušených pěstitelů. Výstava je přístupná denně od 9 do 17 hodin. Zájemci ji najdou v budově Nordic u přerovského Výstaviště.

close Výstava kaktusů a sukulentů v Přerově má již svoji tradici. info Zdroj: Deník / Jan Nuc zoom_in Výstava kaktusů a sukulentů v Přerově má již svoji tradici.

Přerovský festival dračích lodí
KDY: sobota 3. června od 9 hodin
KDE: Laguna, Přerov
PROČ PŘIJÍT: Příznivci dračích lodí si přijdou na své v sobotu 3. června. Na velké Laguně se koná 18. ročník Přerovského festivalu dračích lodí. Tradiční jednodenní závody pořádá Klub Moravian Dragons. Závodit se bude v několika kategoriích na 200 metrů a 1 kilometr. O pohár budou soutěžit firemní posádky, školní mládež, ženské posádky a v závodu Fun pohár pojedou týmy, které netrénují a startují pro radost. Po vyhlášení výsledků je připravena zábava s hudebním doprovodem. Zahájení akce je v 9 hodin.

close Festival dračích lodí na přerovské Laguně, 28. 5. 2022 info Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová zoom_in Festival dračích lodí na přerovské Laguně, 28. 5. 2022

Hudební Pavlovice Václava Drábka
KDY: sobota 3. června od 14 hodin
KDE: prostranství za KD, Pavlovice u Přerova
PROČ PŘIJÍT: Již 34. roční akce Hudební Pavlovice Václava Drábka odstartuje ve 14 hodin.
Vystoupení souborů
14.05 Orkiestra Dęta Prószków - 15. výročí spolupráce CZ-PL
14.50 Pohybový kroužek, Centrum Ráj Pavlovice u Přerova
15.05 Vřesovanka, Vřesovice
15.50 NS Hanáček, Troubky
16.00 Leoexpres, Pavlovice u Přerova - 10. výročí souboru
16.50 NS Hanák, Troubky
17.00 Muzikanti L. Prudíka, Dolní Heřmanice
17.45 Jižani, České Budějovice
18.30 Moravská Veselka, Sušice u Přerova
host setkání
20.00 Straňanka – taneční zábava
Moderuje Karel Hegner

close Hudební Pavlovice Václava Drábka 2022. info Zdroj: Se svolením Jaromíra Školoudíka zoom_in Hudební Pavlovice Václava Drábka 2022.

Den dětí
KDY: sobota 3. června od 15 hodin
KDE: hřiště Pod Hory, Opatovice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Oslavy dne dětí v Opatovicích se chystají na tuto sobotu. Těšit se můžete na skákací hrad, nafukovací skluzavku, malování na obličej, kamínky a mandaly, zvířátkovou lesní stezku, hasičské auta a nakonec bude i pěna.

X. memoriál Jiřího Necida
KDY: sobota 3. a neděle 4. června od 9 hodin
KDE: Naparie, Hranice
ZA KOLIK: 100 korun pro dospělé, 50 korun pro děti a mládež, do 6 let zdarma
PROČ PŘIJÍT: Po pěti letech se koná v Hranicích mažoretková soutěž, tentokrát již X. Memoriál Jiřího Necida. Město Hranice podpořilo a zařadilo tuto soutěž, určenou dětem a mládeži, do programu podpory projektu spolupráce partnerských měst. Hala Naparia bude zaplněná formacemi z Moravy, Slezska i Čech a také zahraničními soutěžícími z Polska, Slovenska a přijede i závodnice z Kazachstánu. Usilovat se bude nejen o medaile a poháry, ale také ještě o možný postup až na Mistrovství světa, které se koná poslední srpnový víkend v Ostravě. V zahajovacím ceremoniálu pozdraví soutěž ta nejmenší děvčata, která se s mažoretkovým sportem teprve seznamují. Nebudou chybět hosté i pamětníci.

close Mažoretky. info Zdroj: Se souhlasem Marty Pavelkové zoom_in Mažoretky.

ŠUMPERSKO A JESENICKO

Slavnosti města Šumperka
KDY: pátek 2. června od 14 do 23 hod., sobota 3. června 9:30 – 21 hod.
KDE: sady 1. máje, Pavlínin dvůr, vila Doris, centrum Šumperka
ZA KOLIK: koncert v pátek 2. června za 150 Kč, sobota zdarma
PROČ PŘIJÍT: Šumperk o víkendu znovu ožije slavnostmi města, které připomenou historický sněm z roku 1490. Základní umělecká škola se v pátek 2. června zapojí do celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open 2023. V kombinovaném odpoledním programu v ulicích města a v sadech 1. máje postupně vystoupí žáci všech oborů školy.
Páteční večer pak nabídne koncert v Pavlínině dvoře. Program zahájí hity legendární skupiny Lucie v podání šumperské kapely Lucie Tribute Band a strhující bubenickou show v podání uskupení Tam Tam Batucada. Hlavní hvězdou večera bude muzikálový herec a rocker Václav Noid Bárta.
Sobota 3. června se v parku u vily Doris ponese v duchu historie a romantiky. Dopoledne bude patřit vystoupením dětí i dospělých z místních spolků a volnočasových organizací, akci doplní tvořivé dílničky.
Nosným tématem odpoledního programu bude výročí vpádu švédských vojsk do Šumperka roku 1643 a závěr slavností už tradičně připomene tzv. šumperský sněm z roku 1490. Po celý den bude v sadech 1. máje probíhat jarmark s tradičními řemesly a dobovým zbožím, k dispozici budou atrakce pro děti a bohaté občerstvení. Středověký den završí velký kostýmovaný průvod městem k radnici a zpět, slavnostní ceremonie přijetí moravských a slezských stavů v Šumperku a ohňová show.
Podrobný program najdete na https://www.slavnosti-mesta.cz/program https://www.slavnosti-mesta.cz/program.

close Slavnosti města Šumperka 1. června 2019. info Zdroj: Deník / Hana Kubová zoom_in Slavnosti města Šumperka 1. června 2019.

S parní Rosničkou na výlet
KDY: sobota 3. června
KDE: Zábřeh – Šumperk – Loučná nad Desnou/Ruda nad Moravou
ZA KOLIK: jednosměrné 100 Kč, děti 6 – 15 let 70 Kč
PROČ PŘIJÍT: Slavnosti města Šumperka doplní zážitek pro milovníky historie a železnice. České dráhy jim nabídnou nevšední zážitek – výlet historickým vlakem s parní lokomotivou řady 464.202 z roku 1956 zvanou Rosnička do krásného okolí Šumperka. Vlak vyrazí po deváté ranní ze Zábřehu na Moravě do Šumperka, během dne poté parní lokomotiva s historickou soupravou pojede do Loučné nad Desnou a zpět a do Rudy nad Moravou a odpoledne se vrátí do Zábřehu. Podrobné informace o jízdním řádu jsou na webu www.cdnostalgie.cz.

close Parní vlak vedený lokomotivou Rosnička vypravený u příležitosti 130 let železnice z Hanušovic do Jeseníku. info Zdroj: Deník / Petr Krňávek zoom_in Parní vlak vedený lokomotivou Rosnička.

Den dětí ve Zlatých Horách
KDY: sobota 3. června od 13 hodin
KDE: areál Zlatokopeckého skanzenu
ZA KOLIK: kartičky na zábavnou stezku za 30 Kč, večerní Letní kapela 200 Kč, děti do 7 let zdarma
PROČ PŘIJÍT: Cestu plnou řemesel si mohou v rámci oslavy svého svátku projít děti ve Zlatokopeckém skanzenu ve Zlatých Horách. Čekat na ně budou zábavná i poučná stanoviště. Poslední děti mohou na trasu vyrazit v 15 hodin. Od 16 hodin bude následovat zábavný program s diskotékou a soutěžemi, chybět nebudou ani různé zábavné atrakce pro děti a v případě dobrého počasí připraví místní hasiči i dovádění v pěně.
Na Dětský den naváže od 17:30 hodin Letní kapela Jaromíra 99, což je místní rodák, zpěvák a výtvarník Jaromír Švejdík. Na rozdíl od jeho předchozích projektů, jako je Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers nebo Kafka Band, se můžete těšit na více vokálů a méně kytarových sól… Předskokanem bude písničkář Jakub Pěch.

close Zlatokopecký skanzen ve Zlatých Horách info Zdroj: Deník / Dalibor Otáhal zoom_in Zlatokopecký skanzen ve Zlatých Horách

Noc kostelů
KDY: pátek 2. června, 17:30 – 23 hod.
KDE: chrám sv. Bartoloměje v Zábřehu
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V pátek 2. června bude zábřežský chrám sv. Bartoloměje patřit tradiční Noci kostelů. Ta začne v 17:30 hodin mší svatou s adorací. Zájemci o bližší se seznámení s děkanským kostelem budou mít možnost v 19, 20, 21 a 22 hodin během komentovaných prohlídek, při kterých zamíří i na kůr na prohlídku varhan, k dispozici bude i komentovaná výstava fotografií z kostela sv. Barbory. Po celý večer bude od 19 hodin přístupná věž kostela s farním muzeem a zvonicí, opět s průvodcem.
K Noci kostelů patří také doprovodný program, ten zahájí v 19:30 hodin divadelní scénka dětí pod vedením Marty Rýznarové o svatém Bartoloměji. Hodinu nato bude připraveno varhanní vystoupení Miroslava Sitty, ve 21:30 hodin pak při kytaře zazpívá chválová scholička. Bohatý program pak ve 22:30 hodin završí pěvecké a varhanní vystoupení Pavly Houserkové, chrám se pro zájemce uzavře ve 23 hodin.

close Kostel sv. Bartoloměje v Zábřehu. info Zdroj: Deník / Petr Krňávek zoom_in Kostel sv. Bartoloměje v Zábřehu.

Oslavy 770. výročí obce Dubicko
KDY: sobota 3. června od 14 hod.
KDE: obec Dubicko
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Dubicko oslaví 770 let od první písemné zmínky o obci a zároveň slavnostně otevře víceúčelové hřiště místní Tělovýchovné jednoty Sokol. Program začíná ve 14 hodin právě na novém hřišti slavnostním nástupem ke 100. výročí založení T. J. Sokol Dubicko, po kterém bude následovat ukázka sletových skladeb, předvedení činnosti sportovních oddílů, ocenění cvičitelů, trenérů a činovníků Sokola.
Od 16 hodin bude před radnicí hudební program, ve kterém postupně vystoupí Zábřežská cimbálová muzika a kapely Vlny a Atom rock. Vše doprovodí skládací hrad, lukostřelba a představení činnosti Spolku rybářů obce Dubicko. Od 13 do 18 hodin si zájemci mohou prohlédnout místní základní školu. Od 17 do 18 hodin se před zbrojnicí předvedou jak místní mladí hasiči, tak profesionální jednotka s ukázkou jejich práce. V Sokolovně zároveň si bude možné prohlédnout výstavu o historii obce.

ZUŠ Open 2023
KDY: pátek 2. června, 14 – 17 hod.
KDE: sady 1. máje (u Sovy), Hlavní třída, SVČ Doris (letní divadlo), Šumperk
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Šumperská základní umělecká škola se v pátek již popáté představí na celostátním happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open 2023. V kombinovaném odpoledním programu postupně vystoupí žáci všech oborů školy. Od 14 hod. zahraje v sadech 1. máje komorní soubor fléten, ve stejném čase před informačním centrem na Hlavní třídě zazpívají žáci pěveckého oddělení. S různými mini scénkami se v Sadech 1. máje v průběhu celé akce představí také žáci literárně-dramatického oboru. Od 14:30 všichni zúčastnění v čele s dechovým orchestrem projdou pěší zónu města. Průvod skončí u SVČ Doris (letní divadlo). Na tomto místě od 15:00 do 17:30 hodin proběhne hlavní program, na němž vystoupí školní soubory – symfonický a kytarový orchestr a žáci tanečního oboru. Po celou dobu konání akce budou u SVČ Doris prezentovat svou práci i žáci výtvarného oboru a žáci klavírního oddělení.