K zatím poslední krádeži došlo poslední květnový víkend v Bohuslavicích na Konicku. Neznámý zloděj se vloupal do novostavby rodinného domu a přivlastnil si elektrická vrata do garáže a dlažbu. Majiteli domu způsobil škodu za sto tisíc korun.

„Přijít na pachatele krádeže stavebního materiálu či nářadí je obtížné. Tuto trestnou činnost totiž často páchají organizované skupiny i z jiných okresů, což vyšetřování ztěžuje. Kriminalisté z různých oddělení mezi sebou navzájem spolupracují a to dává větší naději, že se případ objasní,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Alena Slavotínková. Při vyšetřování mohou podle ní velmi pomoci výpovědi svědků.

Dosud neobjasněné zůstávají i dva dubnové případy. Ve Vrbátkách ukradli zloději z neobydlené novostavby rodinného domku osmnáct již namontovaných oken, vstupní dveře, sekční vrata a elektrické kabely.
Škodu majitelé vyčíslili na 300 tisíc korun.

Ve skladu firmy v Kojetínské ulici v Prostějově měli škodu ještě vyšší. Pachatelé odtud odnesli stavební nářadí za více než půl milionu korun. Policisté nevylučují, že věci ze staveb mizí na objednávku, případně končí v bazarech.

S tím ale majitelé prodejen zánovního nebo přebytečného materiálu ze staveb nesouhlasí. Podle nich má každá ukradená věc už předem vytipovaného majitele. Do bazarů lidé nosí jen jednotlivé stavební díly.
„Ke každému zboží sepíšu s prodávajícím smlouvu. V té je jeho jméno, bydliště, číslo občanského průkazu a výrobní číslo zboží. Některé kusy mají dokonce i záruční list. Pokud by se v prodejně vyskytlo kradené zboží, byl by prodejce snadno dohledatelný,“ poznamenal majitel jednoho z prostějovských bazarů se stavebním materiálem.

Zájem o zboží s nižší cenou mají především chataři a mladí lidé. Na odbyt jde především dlažba, dveře, zárubně a sanitární zboží.