S návrhem na obžalobu ukončili vyšetřovatelé případ dvou olomouckých policistů, kteří měli zneužít své pravomoci při fingovaném předvedení osoby na policejní stanici. Žalobci je podezírají, že tím měli zakrýt podivné machinace jiných lidí s několika miliony korun. Jeden z policistů je postaven mimo službu, druhý od policie již loni na vlastní žádost odešel.

„Vyšetřování je ukončeno s návrhem na obžalobu. S jeho výsledkem již byli oba obvinění seznámeni. Nyní je na státním zástupci krajského státního zastupitelství, zda podá obžalobu nebo rozhodne jinak,“ řekl včera olomoucký státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.

Policisté obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele podle žalobců po předchozí domluvě předstírali kontrolu muže a za účelem zjištění totožnosti jej předvedli na obvodní oddělení. K tomuto kroku však neměli mít žádný důvod. Celá akce měla být s ním i s ostatními komplici předem domluvena. Mužům tak podle státních zástupců policisté umožnili spáchání trestné činnosti majetkového charakteru.

Celý policejní zákrok se měl uskutečnit poté, co jeden z mužů vybral z banky 3,6 milionu korun. „Nechal se poté předvést policií na obvodní oddělení. Tomu člověkovi to mělo sloužit jako alibi s tím, že peníze už nemá, že na služebně byly od něj při zákroku převzaty. Policisté přitom věděli, že toho člověka předvádí z tohoto důvodu,“ uvedl již dříve státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.

Podle žalobce se ví, odkud peníze jsou a kdo s nimi disponoval. Všechny okolnosti se však vyšetřovatelům prokázat nepodařilo. Nezná se ani osud samotných peněz. „Paradoxně peníze nikdo nepostrádá, nikdo nepodal trestní oznámení,“ dodal žalobce.

Oba muži podle státního zástupce vinu popírají a tvrdí, že kontrolovali osobu, o které se domnívali, že je v pátrání. Proti nim však stojí výpovědi ostatních účastníků i výpisy z telefonních účtů. Majetkový prospěch se jim však podařit nedokázal. „Signály tam byly, ale neprokázalo se to,“ doplnil žalobce.

Případ prověřovala také inspekce ministra vnitra. Ivo Vykopal ze sekretariátu ředitele olomoucké policie již dříve řekl, že oběma podezřelým policistům je kolem 30 let a byli v hodnosti podpraporčíka.