Týdně dochází podle policejních záznamů k desítkám takových případů, policisty ale volají jen někteří zaměstnanci a majitelé restaurací. Personál velmi často řeší takovéto problémy raději po svém. „S neplatiči se setkáváme poměrně pravidelně. Když mají útratu do stovky nebo do dvou, snažíme se to s nimi řešit sami. Dají nám tolik peněz, kolik u sebe mají, popřípadě něco do zástavy. Zrovna tu mám občanský průkaz jednoho muže. Dal mi ho s tím, že přijde druhý den a účet zaplatí, ale už se neukázal. Ti, co nám nedají nic jiného než doklady, už většinou nepřijdou,“ prohlásila servírka restaurace na Kovárně v Prostějově Hana Valentová.

Ještě bohatší zkušenosti mají číšníci restaurace Beseda v centru města. „Bylo to neúnosné. Lidé si sem klidně chodili bez peněz, poručili si pití nebo jídlo i v řádech několika set korun a nezaplatili. Ze začátku jsme volali policii, ale k ničemu to nevedlo. Peníze jsme stejně zpátky nedostali,“ postěžoval si číšník, který nechtěl uvést své jméno.

Jak dodal, v posledních týdnech už s dlužníky problémy nemají. „Udělali jsme opatření. Když k nám přijde člověk, kterého vytipujeme jako neplatiče, zkasírujeme ho po každém objednaném pití či jídle. Tak těmto situacím předcházíme,“ dodal.

Prostějovští strážníci vyjížděli v uplynulém týdnu k těm, kteří hodovali na sekeru, celkem třikrát. „Jeden případ se odehrál v provozovně na Pernštýnském náměstí, kde se host mylně domníval, že má dostatek finančních prostředků na zaplacení. Když obsluha zjistila, že peníze nemá, zavolala městské strážníky. Ti zjistili, že host u sebe nemá ani žádné doklady, proto jej předvedli na policejní služebnu,“ uvedla Jana Adámková z prostějovské městské policie s tím, že devětatřicetiletý strávník se nakonec s obsluhou dohodl na vyrovnání dluhu sto čtyřiceti korun druhý den.

 

Jedl a pil, aby se zahřál ve vězení. Marně

Městští strážníci v Prostějově řešili o víkendu kuriozní případ, kdy čtyřicetiletý muž zkonzumoval v barech v Kravařově a Plumlovské ulici nápoje za bezmála pět set korun. Inspiroval se možná jedním starším filmem. „Muž dobře věděl, že u sebe nemá peníze. Chtěl se podle svých slov dostat tímto způsobem za mříže, aby nemusel přenocovat venku. Měl ale smůlu. Hlídka ho předvedla na služebnu, a protože se jednalo pouze o přestupek, propustila jej,“ popsala smutnou událost mluvčí strážníků Jana Adámková s tím, že případ bude řešit správní orgán.