Spokojeně se tvářící mladý obchodník přímo zářil úspěchem, navíc se líbil i dámám, jelikož byl dobře oblečený a vzhledem ke svým cestám na Balkán i hezky opálený. „Jo, jo, to by se mi líbilo, jezdívat každej měsíc k moři,“ konstatovala častokrát sousedka Vránová. Nikdo se kupodivu nepozastavoval nad tím, jak je možné, že spokojený mladík má vždy dost peněz, aniž by přitom stávaly v jeho prodejně zrovna fronty zákazníků.

Dnes by s Romanem Bartečkem sousedka Vránová určitě neměnila – mladý muž má totiž před sebou zhruba deset let ve věznici se zostřeným dozorem. Jak se ukázalo, výlety do balkánské zemičky nemířily jen za obchodem s textilem a vínem, jak se Roman snažil namluvit světu, ale za efedrinem. Tedy látkou, z níž pak šikovní chemici u nás doma vyrábějí jednu z nejhorších tuzemských drog, pervitin. Dlužno dodat, že pervitin je ve světě návykových látek docela jiná liga než třeba taková marihuana, za jejíž držení stál před soudem už nejeden český puberťák.

Pana Bartečka zadržela policie na konci roku 2005 při hraniční kontrole. Ve vozidle, kterým se Roman vracel z další cesty na Balkán, našli deset kilogramů efedrinu. Následovalo složité rozplétání nitek, které nakonec kriminalisty dovedly k dalším spolupachatelům, konkrétně třem cizincům a jedné Češce. Kriminalisté nakonec dospěli k závěru, že Roman za pomoci svých společníků postupně dopravil do České republiky v různých úkrytech auta asi 150 kilogramů zakázané látky.

Na jaře tohoto roku byli Roman Barteček a jeho společníci krajským soudem odsouzeni k různě dlouhému vězení. Po sérii odvolání proběhl o několik měsíců později další proces, tentokrát u vrchního soudu. Za mřížemi poté zůstal už jen Barteček, který tedy podle mínění justice sháněl, nakládal, vozil a prodával všechno sám. Cizinci i Češka byli propuštěni, pouze jeden z Balkánců míří k soudu ve své vlasti za další trestnou činnost, rovněž spojenou s drogami.

Jak bylo dodatečně vysvětleno, obviněnému Romanu Bartečkovi se prostě bohužel nepodařilo dodat takové důkazy, které by nezvratně usvědčily i jeho komplice. Těšme se tedy na to, že zatímco někdejší opálený obchodník bude kroutit trest za mřížemi, zkušení cizinci se u nás po čase objeví znovu, buď osobně, nebo třeba v zastoupení nějakého dalšího mladého úspěšného podnikatele.