Málokdo by si pomyslel, že takový mimořádný recidivista, který má svou nelichotivou charakteristiku dokonce černě na bílém z ruky soudce Nejvyššího soudu, uloupí kdesi na ulici dvacetikorunu. Leč i to se stává, jak o tom v tomto roce přesvědčil veřejnost i justici jistý Marián v Prostějově.

Dotyčný chlapík trávil po delší době za mřížemi volný čas na svobodě a vybral si k tomuto účelu právě Prostějov. Jelikož panoval nevlídný únor, napadlo Mariána, že by bylo záhodno vylepšit si šatník. Začal od základu, tedy od bot. V jedné z místních prodejen si nejprve vyhlédl, pak vyzkoušel a nakonec ukradl hezké pánské boty. Byl s nimi spokojen, to ano. Napadlo jej však, že další části garderoby by si raději koupil, jelikož krást v prodejnách se spoustou prodavaček a zákazníků je zbytečné a nepříjemné riziko.

Den poté se Marián s novými botami na nohou vydal shánět peníze. Ne na pracovní úřad, ani do záložny, ale přímo na ulici… a s nožem v kapse.
Chvíli bloumal kolem centra, až si vyčíhl vhodnou situaci – naproti němu šla osamělá žena s nákupní taškou a kolem nebyl nikdo jiný. Marián se ještě jednou rozhlédl, skočil k dámě, vrazil jí nůž pod krk a zahučel, že chce okamžitě všechny její peníze, jinak ji podřeže. Vyděšená žena pustila tašku na zem a odevzdala peněženku, v níž bylo pouhých dvacet korun. Lupič vzal dvacku, peněženku hodil na zem a utekl z místa.

Ještě téhož dne Mariána dopadli. K ozbrojenému přepadení se přiznal, popis na něj bezvadně seděl, a nakonec uznal i ty boty. Za krádež bot a loupež dvacetikoruny dostal, možná překvapivě, osm a půl roku vězení. Nejprve okresní soudce konstatoval, že je Marián nepoučitelný recidivista, neboť seděl za násilí a loupeže už dříve. Navíc prohlásil, že ohrožovat člověka s nožem pod krkem je velmi nebezpečné bez ohledu na to, že šlo o dvacet korun. Verdikt pak potvrdil i Nejvyšší soud.