Podobné to je v dalších městech. „Nedávno volně pobíhající pes napadl v Prostějově ženu, nic vážného jí naštěstí neudělal, jen ji lehce kousl. Žena byla spíš v šoku, nemusela se ani podrobit lékařskému vyšetření,“ řekla Jana Adámková z městské policie.

Pokud by tehdy ale ženě pes těžce ublížil, nebo ji dokonce zabil, mohl jít jeho majitel za neúmyslné ublížení na zdraví až na dva roky do vězení. „Pokud by se prokázalo, že šlo o úmyslný trestný čin ublížení na zdraví, hrozilo by majiteli psa až osm let vězení,“ upozornila Adámková.

Dvě třetiny policií odchycených psů si majitelé nevyzvednou. „V těchto případech psy odvážíme do útulku do Olomouce. Majitele se o odchytu psa snažíme informovat. Pokud si jej nevyzvedne do čtyřiadvaceti hodin, po které psa necháváme v kotci na služebně, vezeme jej do útulku.

I tam si svého miláčka mohou majitelé vyzvednout, zaplatí ale penále za převoz a služby útulku,“ poznamenala Adámková a dodala, že na volně pobíhající psy policisty nejčastěji upozorňují občané. Stejně tak to bylo v případě rottweilera, který nedávno pobíhal po Olomoucké ulici. „Jeden z místních obyvatel zavolal na operační středisko městské policie. Na místo ihned dorazil psovod, který zkontaktoval majitele a zjistil, že se mu zvíře zaběhlo nejméně desetkrát,“ sdělila Adámková s tím, že případ bude v tomto případě projednávat správní orgán.

Volně pobíhající psi jsou velikým strašákem také pro pejskaře. „Na procházky s sebou vždycky nosím pepřový sprej. Mám malého jezevčíka a už se mi několikrát stalo, že na nás cizí pes bez majitele dorážel. Je to velice nepříjemné, zvlášť když se jedná o větší plemena,“ přiznal Jakub Mokroš z Prostějova.
Zabránit nebezpečným střetům volně pobíhajících psů a dětí se snaží i státní policie v Prostějově. „Na letošní rok připravujeme na základních školách besídky o tom, jak se chovat při kontaktu s cizím psem. Máme připraveny i ukázky s psovody,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.