„Se čtyřletým synem a půlroční dcerkou jsme s manželkou vyrazili o víkendu na výlet. Po pár metrech jsem uslyšel divné zvuky ve křoví. Za chvíli z něj vylezl obrovský kanec a blížil se k nám. Byl od nás tak třicet metrů. V tu chvíli nás jala hrůza. Popadli jsme kočárek a prchali rychle k autu,“ popsal svůj zážitek Dalibor Stavěl z Prostějova.

„Ještě hodnou chvíli jsme byli vyděšení. Do lesa už manželku s dětmi dlouho nedostanu. Musím přiznat, že sám jsem měl strach,“ podotkl Stavěl.
Podle předsedy mysliveckého sdružení Hubert Plumlov a starosty honebního spolku Horka-Soběsuky Václava Chytráčka lidem v lesích žádné nebezpečí nehrozí.

„Divoká prasata jsou velice plachá zvířata. Pokud nejsou v bezprostředním nebezpečí života, z místa, kde potkají člověka, okamžitě utečou,“ ujistil Chytráček.

Divoká prasata by podle odborníků mohla turisty napadnout také v případě, že by chránila mladé. „Je pravda, že zejména v těchto dnech můžeme v lesích bachyně s malými potkat. Většinou ale budou někde v ústraní, v houští. Pokud lidé půjdou po vyznačených cestách, nic by se jim nemělo stát. Nepamatuji případ, že by prase v našem polesí někoho napadlo,“ sdělil Chytráček.

Na kance je možné narazit také v okolí Čech pod Kosířem. „Je pravda, že se tu pár divokých prasat pohybuje. Lidé se ale opravdu nemají čeho bát,“ potvrdil myslivec Viktor Palánek.

V prostějovském regionu žijí zhruba čtyři stovky divokých prasat. Zdržují se hlavně v rozsáhlých lesích, přičemž v letním období využívají možnost úkrytu a hojnost potravy v lánech dozrávající kukuřice a obilí.