Odvahu prokázalo v předešlých dnech několik Prostějovanů, kteří pomohli napadeným ženám. V jednom případě násilníka vystrašili, v druhém dokonce zadrželi. Podobná pomoc občanů není bohužel zcela běžná.

Křikem přivolala pomoc pětadvacetiletá žena, kterou na přelomu roku přepadl večer na Husově náměstí v Prostějově neznámý muž. „Přistoupil ze zadu a začal mě kopat a mlátit do hlavy. Byla jsem v takovém šoku, že jsem ho automaticky začala škrábat a kousat. Strachy jsem řvala na celé kolo,“ popsala událost mladá žena, k níž se okamžitě seběhlo několik kolemjdoucích, mužů i žen.

„Přispěchalo asi pět lidí. Pamatuji si jen, že se ten člověk dal na útěk,“ řekla žena. „Strašně moc všem děkuji, nebýt jich, nevím, co by se mnou bylo,“ dodala. Druhý případ se stal rovněž v Prostějově, a to v Krokově ulici. Lupič zde přepadl jinou ženu. Chtěl jí vytrhnout kabelku, ale nepočítal s odvahou kolemjdoucích, kteří napadené pomohli. „Mužům se čtyřiadvacetiletého útočníka, jenž při loupeži bil poškozenou do obličeje, podařilo dokonce zadržet až do příjezdu strážníků,“ konstatovala Jana Adámková z prostějovské městské policie. Hlídka na místo musela přivolat sanitku, která třiatřicetiletou zraněnou ženu odvezla na ošetření do nemocnice.

Podle Adámkové stále platí, že policie se bez pomoci občanů neobejde. „Pomoc lidí je pro nás nesmírně důležitá. Podobné ukázky solidarity jsou však dnes bohužel vzácností. Poděkování za smělé jednání a přispění k dopadení zloděje patří všem zúčastněným,“ dodala Adámková.
Prostějovští městští policisté vedou už několik let kurzy sebeobrany pro ženy. „Právě v těchto dnech jeden takový probíhá. Ženy se v něm učí, jak se bránit násilníkovi a jak se v případech napadení chovat,“ podotkla Jana Adámková.