Nejčastěji pohřešovanými osobami v prostějovském regionu jsou děti. Jen v loňském roce pátrali zdejší policisté po třiadvaceti nezletilých. Od prvního ledna do sedmého prosince letošního roku hledali místní kriminalisté sedm dětí do patnácti let a šestnáct mladistvých. Dospělých pohřešovaných je zhruba o polovinu méně.

„Všechny děti i mladistvé se nám letos podařilo vypátrat. Nyní ale hledáme pětiletého Jana Rokose, kterého měla jeho matka Antonie Slašková vrátit do péče otci, ale neučinila tak. Podle našich informací by se měli zdržovat v Prostějově u známých a příbuzných. Pokud by někdo měl o osmatřicetileté ženě a jejím synovi jakékoliv informace, prosíme, aby se obrátil na linku 158 nebo na jakoukoliv policejní služebnu,“ uvedla Miroslava Trundová z prostějovské policie.

Policisté na Prostějovsku hledají nejčastěji děti. „Utíkají z rodin nebo z dětských domovů. Často se stává, že se děti umístěné na základě rozhodnutí soudu v diagnostickém ústavu vrací domů nebo na známá místa v blízkosti bydliště. Úspěšnost pátrání po nezletilých osobách je stoprocentní. Pokud se děti pohybují na území republiky, najdeme je většinou do dvou dnů. Maximální doba, po kterou po dětech pátráme, se pohybuje kolem jednoho až dvou týdnů,“ sdělila Trundová.

Pokud rodiče zjistí, že dítě uteklo z domova, měli by nejprve obvolat známé, kamarády a příbuzné a teprve poté alarmovat policii. „Vyšetřování nám usnadní jakákoliv informace. Třeba jestli si s sebou dítě vzalo pas, větší obnos peněz a podobně. Na základě těchto poznatků můžeme učinit patřičná opatření například na hranicích,“ dodala mluvčí.

Nezletilí často utíkají z dětských domovů a podobných zařízení. Na jaře se například do dětského domova v Plumlově nevrátila jedna z jeho svěřenkyň. „Dívka ráno odešla a už se nevrátila. Ihned jsme to hlásili policii a ta ji několik dní poté našla u příbuzných, jak jsme předpokládali,“ potvrdil ředitel domova Radim Kratochvíl s tím, že se jednalo o ojedinělý případ.

Jednou z nejčastějších příčin útěků dětí jsou hádky s rodiči. „Podobných případů je opravdu mnoho. Děti tak mnohdy reagují na nějakou vyhrocenou situaci v rodině, někdy na sebe takto chtějí upozornit,“ řekl psycholog a vedoucí olomoucké poradny pro rodinu Lubomír Smékal.