Majitelka rodinného domu v Hradčanech našla při úklidu na dvoře stabilizátor dělostřelecké miny ráže 82 milimetrů. „Dále se na nás obrátil muž, který při práci s traktorem na poli v katastru obce Dobromilice nalezl přímo dělostřeleckou minu ráže 82 milimetrů. Obě místa policisté zajistili až do příjezdu pyrotechnika Správy Severomoravského kraje, který si nalezenou munici převzal,“ uvedla prostějovská policejní mluvčí Alena Slavotínková.

Ve třetím případu se jednalo o nález tří desítek kusů nábojů do vojenské pušky, které pocházejí z druhé světové války. Uloženy byly v kovových páscích po pěti kusech v koženémopaskovém pouzdře. „Ty nalezl muž při vyklízení garáže své rekreační chaty v obci Dzbel. Také tentokrát byly náboje předány pyrotechnikům,“ řekla Slavotínková.

Jak poznamenala, lidé by se při nálezu výbušnin, zbraní nebo střeliva neměli za žádných okolností pokoušet o jejich likvidaci.

„Ani by s těmito věcmi neměli nijak manipulovat. Prostor nálezu je potřeba okamžitě uzavřít, aby do něj nemohly vstoupit nepovolané osoby, a to hlavně děti,“ upozornila mluvčí.