Sedmnáctiletá dívka z Olomoucka se píchla o použitou injekční jehlu v městském parku před třemi týdny a v současnosti čeká na poslední vyšetření, zda se nenakazila nebezpečným infekčním onemocněním. Podle vedoucí epidemiologie Krajské hygienické stanice Růženy Halířové se podobné případy sice často nevyskytují, ale zhruba tak jednou do měsíce je lékaři epidemiologům oznámí.

Dívka z Olomoucka se poranila o použitou jehlu v městském parku na konci školního roku. Epidemiologům případ ohlásila její ošetřující lékařka. „V její zprávě stojí, že se dívka popíchala o pohozenou injekční stříkačku při pobytu v parku. Kde přesně a co v parku dělala, to nevíme a ani to pro nás není podstatné,“ uvedla vedoucí epidemiologie Halířová.

Lékařka ihned nechala dívku vyšetřit na infekční žloutenku a virus HIV. „První výsledky jsou negativní. Čekáme ale ještě na další. Tato vyšetření se musejí opakovat,“ vysvětlila epidemioložka s tím, že dívka byla proti žloutence naočkovaná. Podle ní se podobné případy vyskytují zhruba jednou měsíčně. „Lékaři mají povinnost nám takové věci nahlásit. Letos jich může být zhruba pět,“ poznamenala Halířová.

Na pohozené stříkačky narážejí čas od času při pochůzkách i olomoučtí městští strážníci. „Máme vytipovaná místa, kde se již jehly vyskytly, a ta kontrolujeme. Strážníci mají v autě speciální plastovou nádobu určenou právě pro takový materiál a chirurgické rukavice,“ uvedla mluvčí městské policie Lenka Prošková.

Za nejrizikovější označila právě parky, zejména některá místa v Čechových sadech, a pak některé lokality na sídlištích.
„Hlavně teď v letních měsících by především maminky malých dětí měly při pobytu v parcích myslet i na toto možné riziko a místo, kam si jde dítě hrát, nejprve samy zkontrolovat,“ poradila Prošková.

Jak říká vedoucí olomouckého kontaktního centra pro drogově závislé Walhalla Lukáš Carlos Hrubý, uživatelé drog jsou spraveni o tom, jak s použitým materiálem zacházet. „My jim proto nerozdáváme nové stříkačky, ale pouze vyměňujeme za špinavé. A to funguje,“ reagoval Hrubý. Injekčních jehel neziskové organizace každoročně na střední Moravě vymění tisíce.

Stejně tak terénní pracovníci kontaktního centra obcházejí lokality, kde se stříkačky čas od času najdou. „Případů poranění o pohozenou stříkačku je proto opravdu málo. A pokud se někdo popíchá, je to taky tím, že si se stříkačkou nezodpovědně hraje, místo aby ji hned opatrně hodil do kontejneru,“ dodal Hrubý.