Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Během prázdnin už devětkrát hořelo

PROSTĚJOV - Sucho a dostatek hořlavého materiálu. To je ideální kombinace pro vznik ohně v přírodě v období léta. Od začátku prázdnin likvidovali hasiči devět požárů napříč celým regionem.

9.8.2007
SDÍLEJ:

Většina požárů vzniká nesprávnou manipulací s ohněm nebo kvůli závadě na technice.Foto: archiv HZS

Nejnáročnější jsou pro hasiče lesní požáry. Práci jim ztěžuje nedostupný a často velmi členitý terén a také nedostatek vodních zdrojů.

„V červenci hořel les u obcí Ptení a Slavíkov na Konicku. Předevčírem jsme společně s jednotkou dobrovolných hasičů z Brodku u Prostějova zasahovali na hranicích okresu mezi Sněhoticemi a Podivicemi. Úder blesku tam zapálil stromy na okraji vojenského újezdu Březina,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru v Prostějově Petr Ošlejšek.
Nejčastější příčinou požárů je nevhodná manipulace člověka s ohněm. Tráva okolo komunikací se často vznítí od nedopalků z cigaret nebo sirek odhozených projíždějícími řidiči.

„Příčinou ohně na polích může být i technická závada na stroji, který zpracovává slámu,“ poznamenal Ošlejšek s tím, že k požáru strniště nebo balíků slámy došlo už na pěti místech regionu – v Klenovicích na Hané, Čelčicích, Zdětíně, Ohrozimi a Víceměřicích.

V Pavlovicích u Kojetína dokonce hořel lán s neposečeným obilím. V tomto případě se oheň šířil mnohem větší rychlostí. „Od kombajnu odlétla jiskra, zvedl se vítr a oheň se rozšířil po celém poli soukromého zemědělce. Obilí měl už posečené, takže chytlo jen strniště a sláma, ale požár bohužel přeskočil na další pole, kde obilí shořelo nastojato,“ popsala požár, kvůli kterému přišli o letošní úrodu dva samostatně hospodařící rolníci, starostka Pavlovic Marcela Soviarová (nez.).

Přestože vypalování trávy je zakázané, zahrádkáři se jí tímto způsobem stále zbavují. V horkém a suchém létě může být uhlídání ohně nad jejich síly. „Sousedovi na chatě oheň přeskočil za plot na louku. Pustil se do hašení sám, ale ostatní chataři mu radili, aby si dal pozor. Prý by v ohni mohl zůstat,“ popsala událost starou zhruba tři roky chatařka Martina Fojtíková.

Podle hasičů nejsou nebezpečné jen plameny, ale také kouř. „I když plameny nejsou vysoké, člověk se může nadýchat zplodin,“ upozornil na nebezpečí Ošlejšek.

9.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kravařova ulice v Prostějově

Bytový dům města s Mode shopem je znovu na prodej

Prostějovští hokejisté (v červeném). Ilustrační foto

Dva góly Nouzy přinesly Prostějovu výhru v Litoměřicích

Nejkrásnější a nejdražší kočáry jsou ty pohřební, říká Václav Obr

Kdo někdy navštívil Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem, musel se nepochybně setkat s jeho ředitelem a vášnivým restaurátorem Václavem Obrem. Ten je hlavou i srdcem největší sbírky českých a moravských kočárů na světě, která obsahuje kolem sto exponátů.

V Plumlově vysadí lipovou alej a podpoří dobrou věc

Ojedinělý projekt pod názvem Alej malého Noe připravují v Plumlově. Ve spolupráci s organizací Noe dojde k výsadbě lipové aleje na staré cestě směrem k přehradě. Dojde nejen ke zlepšení životního prostředí a zkrášlení města, ale především k finanční podpoře dětí z místního dětského domova.

SOŠPO získalo ocenění Talent Olomouckého kraje

Střední odborná škola podnikání a obchodu získala jako jediná z Prostějovska cenu Talent Olomouckého kraje 2017. Mezi šedesáti oceněnými účastníky nechyběl ani její student Filip Bašný.

Výlov Podhradského rybníka: Ryb je dost, kazí to jen počasí

FOTOGALERIE / Prakticky bez ryb je po pondělku Podhradský rybník v Plumlově. Postarali se o to rybáři, kteří provedli výlov prastarého rybníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení