Už tento měsíc ale staveniště, konkrétně jáma po archeologickém průzkumu z roku 2017, ožije. „Záporové pažení, které lemuje stěny jámy, se nachází na hraně životnosti, proto je nutné zabezpečit statiku,“ říká Pavel Streblov, manažer Penty zodpovědný za realizaci projektu.

Místo bude připraveno pro výstavbu dvou objektů, které navrhlo studio proslulé londýnské architektky Zahy Hadid. Konečné podobě předcházely čtyři roky diskuzí s pražským Institutem plánování a rozvoje, odbornou i laickou veřejností. „Snížila se výška budov, proměnilo se jejich členění, vliv měla společenská diskuze i na veřejné prostory,“ připomíná Streblov.

Vizualizace projektu přestavby Masarykova nádraží v Praze a jeho okolí..
OBRAZEM: Součástí Masaryčky bude nové náměstí

Oproti původnímu záměru budou objekty o dva metry nižší. Obě budovy, umístěné v dosud nepřístupném území, nabídnou mimo jiné dvě patra obchodů, restaurací a kaváren. „Rozhodli jsme se otevřít i vyhlídku na čelní věži budovy stojící v těsné blízkosti Masarykova nádraží,“ vysvětluje Streblov.

Jak se změní okolí Masarykova nádraží, ale neurčí jen projekt vzešlý z ateliéru Zahy Hadid. Tento měsíc Penta vypíše mezinárodní architektonickou soutěž na podobu náměstí, které vznikne na křižovatce ulic Havlíčkova a Na Florenci, kde jsou dnes východy z metra a parkoviště.

Nemá smysl hledat nový název

Náměstí bude z jedné strany navazovat na ulici V Celnici, na druhé se po vybudování první etapy stane začátkem živého bulváru, vedoucího směrem na Florenc.

Developer se bude finančně podílet také na přestřešení kolejiště, které chystá Správa železnic. Tato fáze propojí Prahu 1 s Karlínem a Prahou 3. Podle zadání pro architektonickou soutěž se tu objeví stromy, odpočinkové zóny, nový městský mobiliář a změní se také podoba dvou vstupů do metra.

Na Masarykově nádraží otevřeli kavárny, objevily se stánky s občerstvením, další i s restaurací a lékárnou ještě přibudou.
Kavárna, nové obchody a řetězce s občerstvením. Masaryčka opět ožívá

Z debat o podobě projektu vznikl i finální název pro celé rozvojové území. „Nemá smysl hledat nový název, když Pražané pojmenovali lokalitu už před desetiletími. Označení Masaryčka se vztahovalo k nádraží i k oblasti, ve které se nachází. Zkušenost říká, že lze vymyslet cokoli, ale lidé si najdou přirozené pojmenování sami,“ dodává Streblov. 

Penta Investments je majitelem společnosti VLM, která je vydavatelem Pražského deníku.