VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PETR SYROVÁTKA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Srpen 1968 v Prostějově má na kontě tři mrtvé. Jak šel čas

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy napsala své smutné drama i v prostějovských ulicích. 

Víte to? Úřad práce má nová telefonní čísla

Prostějov - Úřad práce v Prostějově i jeho detašovaná pracoviště mění od 19. listopadu telefonní čísla. „Všechny úřady v republice přechází na jednotnou předvolbu. Tím se zjednoduší komunikace lidí s úřady,“ vysvětlil mluvčí prostějovského úřadu práce Adolf Tomandl.

Optická síť pokryje i část Prostějova

Prostějov – Celorepubliková optická síť pokryje i část Prostějova. V současné době probíhá územní řízení na sídliště Šárka. Lidé i firmy využijí optický kabel nejen pro internet, ale také pro televizi a telefon.

Z Brna do Nezamyslic rychle skoro jako šinkanzenem

Nezamyslice – Vlak z Brna do Nezamyslic bude kolem roku 2015 jezdit dvousetkilometrovou rychlostí. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se chystá upravit celý úsek trati až do Přerova.

Hasiči ve Hvozdě patří k nejpočetnějším v regionu

Hvozd – Sbor dobrovolných hasičů ve Hvozdě byl založen v roce 1897. V obci se stalo tradicí být dobrovolným hasičem a to vydrželo do dnešních doby. V obci se čtyřmi sty obyvateli jich je 130 hasičů. Sbor ve Hvozdě tak patří k nejpočetnějším v prostějovském okrese.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Je jich jako máku

Hvozd - V obci se čtyřmi sty obyvateli je sto třicet z nich dobrovolným hasičem. „V obci je tradice být dobrovolným hasičem, v rodinách to přechází z otce na syna,“ vysvětlil starosta Hvozdu Josef Šmíd.

Novinka Vánoc: slevy teď, ne v lednu

Prostějov - Hon za vánočními dárky ještě nezačal. Na jejich nákup je právě teď nejvhodnější doba. Řada zboží má totiž ke konci roku nejvýhodnější ceny za celý rok. Maloobchodní řetězce na Prostějovsku začaly s obdobím slev ještě před Vánoci, které nyní připomíná výzdoba jejich průčelí.

OBRAZEM: Kruhový objezd vyrostl za sedm týdnů

Prostějov /FOTOGALERIE/ - Rondel v prostějovské Konečného ulici u budoucího marketu OBI je už téměř hotový. Dělníci vúterýdokončovali chodníky v okolí křižovatky. Částečné omezení dopravy může trvat do poloviny listopadu. U rondelu chybí jen dopravní značení.

Nezaměstnanost na Prostějovsku roste, práce ubývá

Prostějovsko – Míra nezaměstnanosti na Prostějovsku dosáhla na konci října 8,7 procenta. Oproti září vzrostla o dvě desetiny procenta. Práci v regionu hledá téměř pět tisíc dvě stě lidí. Na jedno z devadesáti sedmi volných pracovních míst tak připadá téměř padesát čtyři zájemců.

OBRAZEM: Vyřazené televizory ochrání E-domek

Prostějov /FOTOGALERIE/ – Nabídka sběrného dvora v prostějovské Průmyslové ulici se rozrostla o E-domek, speciální uzamykatelný přístřešek určený pro vyřazená elektrozařízení jako televizory a počítačové monitory. Prostějovské radnici jej bezplatně zapůjčila nezisková společnost ASEKOL.

OBRAZEM: V hospodě se baštili okurky a hrálo divadlo

Kladky /FOTOGALERIE/ - Kladecká hospoda ožila v sobotu večer divadlem. Ještě před tím porota vybrala ze čtrnácti vzorků zavařených okurek ty nejlepší.

OBRAZEM: Zámkem voněla martinská husa

Plumlov /FOTOGALERIE/ - Stovky lidí si v sobotu vpodvečer nenechaly ujít třetí ročník Martinské husy na plumlovském zámku. Nádvoří provoněly stánky s punčem a svařeným vínem, ke kterým se postupně připojila čtyřkilová domácí pečená husa. Největší fronta se tvořila u stánku s dětským punčem.

Obce si berou úvěry, paradoxně kvůli dotacím

Prostějovsko – Úspěch v dotačních titulech Regionálního operačního programu Střední Moravy (ROP) znamená pro řadu menších obcí kromě nové výstavby i zásah do rozpočtu. Úřad Regionální rady Střední Moravy, který dotace administruje, vyplácí peníze čtyřikrát ročně. A to po padesáti dnech od přijetí podkladů od příjemce dotace.

OBRAZEM: Hubertova jízda v Cavalu

Prostějov - S jezdeckou sezonou se rozloučili prostějovští milovníci koní v jízdárně Cavalo. V sobotu o půl dvanácté se vydali na projížďku po okolí města. Při příjezdu v půl druhé odpoledne na ně již čekali rodiče s dětmi, kteří se přišli podívat na čtyřnohá zvířata v akci při skocích přes překážky.

Nevyužitým studnám vzali ochrané pásmo

Kostelec na Hané - U čtyř obecních studen v Kostelci na Hané zrušil prostějovský vodoprávní úřad ochranné pásmo v jejich okolí.

FOTO: Burza škol: žáci vybírali, kam na další studia

Prostějov – Přehlídky středních a vyšších odborných škol v prostějovském Společenském době se zúčastnily tisíce žáků základních škol z celého Prostějovska. Vybrat tu správnou školu pro svého potomka přišli i někteří rodiče.

U Skřípova má vyrůst deset větrníků i rozhledna

Skřípov - Skřípov mění svůj územní plán. Zastupitelé v něm počítají s větrnými elektrárnami, dřevěnou rozhlednou i slunečními elektrárnami. Areál bývalého vojenského muničního skladu se změní na plochu pro lehkou výrobu, měla by zde být továrna na výrobu cigaret.

Konice: stavbu kanalizace komplikuje voda

Konice - Stavba kanalizace v Konici je v plném proudu.

Rozhlednu na Kosíři podpořil kraj 130 tisíci

Slatinky – Olomoucký kraj přispěl 130 tisíci korunami na to, aby se mohla zpracovat projektová dokumentace plánované rozhledny na Kosíři. Projekt chtějí mít obce Mikroregionu Kosířsko hotový tento měsíc. Příští rok pak začnou na rozhlednu shánět peníze.

Rondel u nemocnice je hotový, řidiči v centru si oddychli

Prostějov – Úterní otevření opraveného rondelu u prostějovské nemocnice ulevilo dopravě v centru Prostějova. Kruhový objezd byl zavřený od začátku října. Těsně před dokončením jsou také čtyři nová autobusová stání naproti polikliniky.

Nové tváře webů: Prostějov a Kostelec

Prostějovsko – K zásadní proměně svých internetových stránek přistoupil po Prostějovu i Kostelec na Hané. Vedení města tak zareagovalo na nespokojenost lidí, kteří kritizovali zejména jejich neaktuálnost.

Novela nařizuje chovatelům nahlásit chlévy

Prostějov - Chovatelům zvířat přibyla nová povinnost.

Strážníkům ujel i s botičkou, ti ho hledají

Prostějov -Za špatné parkování na sídlišti Hloučela v Prostějově dostal řidič na své auto minulý pátek botičku. Když to po příchodu ke svému vozidlu zjistil, snažil se ji z kola sundat. Kolemjdoucí zavolal městské strážníky.

Na plumlovském zámku ožila na Halloween strašidla

Plumlov /FOTOGALERIE/ - Sklepení plumlovského zámku ožilo v sobotu odpoledne a večer strašidly. Přišly se na ně podívat téměř dvě stovky návštěvníků, mezi nimiž hlavně převažovaly děti. Amatérští herci z obecně prospěšné společnosti scénky pojali v duchu místních pověstí.

OBRAZEM: Hřbitov se proměnil v promenádu

Prostějov - Místem, které o víkendu na Prostějovsku navštíví nejvíce lidí, nebude zpola vypuštěná plumlovská přehrada, ale prostějovský městský hřbitov. Výlet do Prostějova k příležitosti pondělní Památky zesnulých si udělali celé rodiny téměř z celé Moravy. Po hřbitovních cestách tak korzovaly stovky lidí.

OBRAZEM: Výlovu přálo počasí, rybník vydal osm metráků kaprů

Dětkovice - Dětkovický Horní rybník vydal v sobotu své rybí poklady. Rybáři vylovili kolem osmi set kilogramů kaprů a několik desítek amurů a štik.

OBRAZEM: Z halloweenských dýní bude sladký kompot

Prostějov /FOTOGALERIE/ - Tradice amerického svátku Halloween, který připadá na 31. října, se v Prostějově, stejně tak jako v celé České republice, uchytila v podobě vyřezávaných dýní s hořící svíčkou uvnitř.

Dušičky: obce se chystají na nával, policie na zloděje

Prostějovsko - Přípravy na pondělní Památku zesnulých jsou v celém regionu v plném proudu. Největší nápor zejména víkendových návštěvníků čeká městský hřbitov v Prostějově. Provozní dobu svých pohřebišť prodloužila většina obcí.

VIDEO: Rondel u Obi finišuje, kolony se zatím tvoří dál

Prostějov /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Stavba kruhového objezdu před projektovaným marketem OBI u prostějovské výpadovky na Olomouc je před dokončením.

Zemědělci chystají protesty až na listopad

Prostějov - Zatímco na několika místech republiky vylévali ve čtvrtekfarmáři tisíce litrů mléka přímo do polí, zemědělci z Prostějovska zachovali chladnou hlavu, prozatím.

Radary: Počet přestupků ve městě klesl o 16 procent

Prostějov - Téměř čtyři roky dohlíží na silniční provoz v Prostějově stacionární radary společnosti Czech Radar. Na konci roku 2005 začal první radar měřit na Vápenici. K němu se loni přidalo dalších deset pevných radarů. Představitelé města si jejich vliv na řidiče pochvalují. Letos v září poklesl oproti srpnu počet přestupků i rychlé jízdy nad osmdesát kilometrů v hodině.

Policisté odhalili dva mazané loupežníky

Prostějov - Prostějovští policisté obvinili z trestného činu krádeže dva čtyřiadvacetileté muže z Prostějova, kteří v září samostatně loupili ve městě.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Pro region jsou důležití

Němčice nad Hanou - Dobrovolní hasičiz Němčiczvládnou poskytnout plně profesionální pomoc při hašení požáru i při záchraně životů.

Hasiči z Němčic dohlížejí na jih regionu

Němčice nad Hanou /FOTOGALERIE/ - Sbor dobrovolných hasičů (SDH) v Němčicích nad Hanou zabezpečuje požární dohled nad jihem Prostějovska i části Kojetínska. Na konci roku 1998 skončila ve městě svoji činnost jednotka profesionálních hasičů, od 1. ledna 1999 tak jsou dobrovolní hasiči z Němčic nejdůležitějším sborem na jihu Prostějovska.

VIDEO: Do Němčic objížďkou až do 11. prosince

Němčice nad Hanou /FOTOGALERIE/ -Hlavní silniční tah z Výšovic do Němčic nad Hanou je od křižovatky na Pivín a Dobromilice kvůli rekonstrukci vozovky úplně uzavřen. Opravy potrvají do 11. prosince. Do Němčic se řidiči dostanou objížďkou přes Dobromilice, Doloplazy a Víceměřice nebo přes Pivín, Tvorovice a Hrušku.

Rozjedou se farmáři protestovat do Prahy?

Prostějov - Farmáři z Prostějovska vyraziliv pátekdo Větrného Jeníkova na setkání s kolegy ze všech krajů. Svolala agrární komora a je za ním nespokojenost s nízkými výkupními cenami komodit.

OBRAZEM: Cyklostezka pod okny se lidem nezdá

Prostějov /FOTOGALERIE/ - Obyvatelům osmi domů v Olomoucké ulici bude přístup do bytu stěžovat cyklostezka, která zabere polovinu plochy předchozího chodníku. V místě od křižovatky s ulicí E. Valenty po most přes Hloučelu žijí staří lidé i rodiny s malými dětmi. Všichni teď mají obavu z vycházení z domu přímo mezi projíždějící kola na cyklostezce. O stavbě se dozvěděli až po tom, co stavební povolení nabylo právní moci, proto nemohli proti ní podat odvolání.

V Čechách staví multifunkční centrum za 20 milionů

Čechy pod Kosířem /FOTOGALERIE/ - Multifunkční halu pro kulturu a sport budují v Čechách pod Kosířem. Budova za více než dvacet milionů korun by měla být do vánoc pod střechou. Slavnostní otevření plánují místní v polovině příštího roku.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Mají úspěchy v soutěžích

Pěnčín - „Největší úspěchy dosahujeme v soutěžích,“ sdělil starosta SDH v Pěnčíně Lubomír Novák.

Nové sběrné dvory spolknou doslova vše

Konice/Přemyslovice - Otázku, kam s velkoobjemovým a nebezpečným odpadem, nemusí od 10. října řešit lidé v Konici. Každou sobotu mohou využít nový sběrný dvůr za vlakovým nádražím. Mobilní kontejnery, které se ve městě přistavovaly jen několikrát do roka, tak už nebudou potřeba.

Lidem v Šárce a v ulici B. Šmerala nepoteče voda

Prostějov -Obyvatelé prostějovských ulic Šárka a B. Šmerala musí zítra, ve čtvrtek 22. října, počítat s přerušením dodávky pitné vody. Bude se totiž opravovat vodovodní potrubí.

OBRAZEM: Kostelec přivítá na jaře první golfisty

Kostelec na Hané /FOTOGALERIE/ - Na jaře příštího roku prostějovští golfisté odpálí míček z nového odpaliště a vyzkouší si trefit jej do jamky na dvou nových greenech. To vše v golfovém areálu u Kostelce na Hané, který po šesti letech příprav staví prostějovský klub Golf Resort.

Farmáři vzdorují přemnoženým kancům

Kobylničky - Farmáři Jan a Karel Coufalovi z Kobylniček letos na přemnožené divočáky vyzráli. Tříkilometrovou hranici mezi lesy a jejich polnostmi obehnali elektrickým ohradníkem. Prasata, na která prý jiné metody neplatí, způsobila loni Coufalovým škodu na úrodě obilí za sto osmdesát tisíc.

Dřevo láká. Z lesů mizejí desítky kubíků

Prostějovsko - Dřevo se stává oblíbeným topivem. Není proto divu, že se množí krádeže dřeva přímo v lese. Mizí celé stromy i kulatina nařezaná na metry. Majitelé lesů na Prostějovsku však ročně oznámí jen malý počet krádeží. Časté případy, kdy zloději přijíždějí autem a na vozík naloží první dřevo, na které narazí, majitelé lesů vůbec nehlásí.

Sníh zmizel. Silnice jsou mokré, ale sjízdné

Prostějovsko - Čtvrteční prudký vítr se sněžením na Protivanovsku a Konicku zaměstnával pracovníky správy silnic celou noc. V pátek, kdy se mírně oteplilo a hlavně ustal vítr, byly silnice všude sjízdné.

Principál Aleš: Dobrý cirkus lidé poznají

Prostějov - Mezi cirkusy panuje zdravá rivalita i neshody. Spoléhají se však hlavně na to, že si lidé mezi sebou řeknou, který cirkus stojí za to navštívit, říká principál Cirkusu Aleš, který pobývá do neděle v Prostějově.

Konec analogové ČT2 z Kojálu se kvapem blíží

Prostějovsko - V pondělí 30. listopadu definitivně skončí analogové vysílání ČT2 z vysílače Brno – Kojál na 29. kanálu. Diváky, kteří tento signál přijímají, na to upozorňuje čtvercový piktogram v pravém dolním rohu obrazovky. Od 1. prosince bude na stejném kmitočtu spuštěno digitální zemské vysílání veřejnoprávního multiplexu, který zahrnuje čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu.

Cirkus Aleš zřejmě najme i brazilské umělce

Prostějov /ANKETA/ - Na louce u prostějovské jízdárny Cavalo bude do neděle stát Cirkus Aleš. Prostějov je jeho čtvrtou letošní českou štací. Před zimní pauzou, která začne od 10. listopadu, domlouvá principál Antonín Aleš program na příští rok.

Cyklostezka finišuje. Nad Romží se staví most

Kostelec na Hané /FOTOGALERIE/ - Stavba druhé části cyklostezky mezi Prostějovem a Kostelcem na Hané je v plném proudu. Harmonogram prací, které mají skončit ještě letos, může ovlivnit jedině mrazivé počasí. Dělníci nyní betonují mostní pilíře u říčky Romže.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Letos už vyjeli šedesátkrát

Kostelec na Hané -Místní jednotka je zařazena do JPO/II. Do pěti minut od vyhlášení poplachu tak čtyři muži vyjíždějí k zásahu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT