VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVEL MOŠ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Silvestrovské pálení se v Drahanech vydařilo, užili si i pohádku a ohňostroj

Drahany - Zatímco většina lidí se o silvestrovském odpoledni chystala na večerní oslavy konce roku, v Drahanech se věnovali experimantální archeologii. Konalo se zde totiž Silvestrovské pálení. "Pro návštěvníky jsme připravili ukázku zimního pálení keramiky dřevem v jámovém ohništi," uvedl kurátor muzea Drahanské vrchoviny Pavel Moš.

Němci nařídili vyvěsit československé vlajky. Díky žertu odbojářů

Prostějov - Začátkem května pětačtyřicátého roku zmizely z Prostějova vlajky s hákovými kříži a ulicemi bylo slyšet hrkot kol vozů, na kterých se prchající Němci snažili odvézt, co se dalo.

Velikonoce aneb co o nich možná nevíte

Prostějovsko /Z NAŠEHO ARCHIVU/ – Velikonoce jsou pro křesťany nejdůležitějšími svátky v roce, samo velikonoční pondělí je však naplněno zvyky a rituály ještě staršími. „Velikonoce jsou svátkem, ve kterém se mísí mnoho vrstev různých zvyklostí a etnografických jevů z nejrůznějších časových období od pravěku až téměř po současnost," uvedl etnolog Zdeněk Smetánka.

Akademik Otto Wichterle by oslavil sté narozeniny

Prostějov – Před sto lety se narodil nejslavnější z prostějovských rodáků, akademik Otto Wichterle. 27. října začalo tlouct srdce geniálního chemika, který změnil k lepšímu život desítek milionů lidí na celém světě.

Myši a jejich trus v Intersparu? Market znovu otevře nejspíš ve čtvrtek

Prostějov – Ve skladu ležela mrtvá myš, exkrementy hlodavců byly i na prodejní ploše. Interspar v Plumlovské ulici v Prostějově Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v úterý v odpoledních hodinách uzavřela. „Bylo to z důvodu četných nedodržení hygienických předpisů," vysvětlil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jediným vyšetřením v koncentráku byla facka od lékaře, vzpomíná Jan Přidal

Vřesovice – Ve středu si celý svět připomenul osmašedesáté výročí konce druhé světové války. Všechny její hrůzy si ve svých dvaadvaceti letech prožil také Jan Přidal z Vřesovic, který se za války zúčastnil odboje a v koncentračním táboře ve Flossenbürku si prožil nejtěžší dva roky ve svém životě.

Stane se venkov pouze noclehárnou pro města?

Prostějovsko – Obce, mikroregiony a místní akční skupiny čeká zřejmě těžké období. „Podpora venkova je totiž vytěsněna na minimální možnou mez danou nařízeními Evropské komise," uvedl Zdeněk Miklas ze Sdružení místních samospráv.

Na běžky k Drahanům, na sjezdovku do Kladek? Ještě stále máte šanci

Prostějovsko – Zřejmě jednu z posledních možností užít si pořádně lyží budou mít tento víkend milovníci zimních sportů na Prostějovsku. Počasí jim totiž zatím přeje.

Novinka na zimáku! Můžete si tam půjčit brusle

Prostějov – Napadlo vás někdy během dne , že byste si mohli jít zabruslit ale vzápětí jste tenhle nápad zavrhli, protože jste si nevzali přece ráno z domu brusle? Tak s tím je teď konec.

Šofér daewoo trefil škodovku v protisměru, těžce se zranil

Mostkovice - Vážná nehoda se stala ve středu před polednem u Mostkovic. 

Odborníci varují před podpojištěním, jinak se pak můžete divit

Prostějovsko – Odborníci z pojišťoven upozorňují na to, že přibližně každý desátý člověk, který si pojištění sjednal jej zapomíná aktualizovat. Tím se však v případě zničení pojištěného majetku obírá o část náhrady. Jeho majetek je totiž podpojištěný.

Tři řidiči v úterý ztroskotali na drogovém testu

Prostějov – Hned tři řidiče pod vlivem drog přistihli v úterý policisté na Prostějovsku.

Parkování u nemocnice je oříšek, který se zatím rozlousknout nedaří

Prostějov – Rozbité blinkry, pomačkané plechy, hádky a vzájemné osočování. To je denní realita na parkovišti před nemocnicí. V ordinačních hodinách je parkoviště před prostějovskou poliklinikou přecpané k prasknutí a jakékoliv manévrování s autem nese nebezpečí srážky.

Lidé na Prostějovsku jsou na sebe opatrní, ukázal to index úrazovosti

Prostějovsko – Jedním z nejbezpečnějších míst v republice je právě Prostějovsko. Vyplývá to alespoň ze statistiky, kterou zpracovala pojišťovna ČSOB. V takzvaném indexu úrazovosti obsadilo Prostějovsko ze sedmdesáti osmi hodnocených regionů třiašedesátou příčku.

Opilec smetl v Čelčicích rozvodnou skříňku a zdemoloval plot

Čelčice – Pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky stíhají policisté devětadvacetiletého muže z Prostějovska, který jel v neděli se Seatem Toledo přes Čelčice směrem na Klenovice na Hané.

Ceny benzínu rostou. Ropa ale zlevňuje, tak by brzy mohly klesat

Prostějovsko – Ceny u stojanů čerpacích stanic už zase svírají mnoha řidičům ruce na peněženkách. Rozdíly u jednotlivých čerpacích stanic mohou však činit až několik korun na jednom litru.

Výkupní ceny rostou. Zemědělci se těší, že nebudou ve ztrátě

Prostějovsko – Letošní zima zdvihá ceny zemědělských komodit, pěstitelé či chovatelé tak zřejmě nebudou ve ztrátě.

Mezi bezdomovci na Prostějovsku přibývá mladých

Prostějovsko – Pro bezdomovce tahle zima zatím vypadá dobře, i když služeb Azylového domu využívají naplno.

Řidiči jezdí opilí, pod vlivem drog i proti soudnímu zákazu

Prostějov – Ve středu o tři čtvrtě na jedenáct večer kontrolovala policejní hlídka v Žeranovské ulici v Prostějově čtyřiadvacetiletého muže za volantem Renaultu Megane.

V Kladkách i na Drahansku bude skvělá lyžovačka, pojede se i o Medvědův pohár

Prostějovsko – Lyžaři na Prostějovsku mají před sebou opět báječný víkend. Běžkařské stopy od Drahan do Protivanova a dál na Skalky nebo Suchý jsou protažené a v ideálním stavu.

Za nehodu, která ve středu blokovala provozna R46, může nepozornost

Prostějovsko - Za nehodu, která ve středu dopoledne zablokovala provoz na R46 ve směru na Olomouc může zřejmě nepozornost řidiče kamionu.

Postižení přicházejí o peníze, zejména děti jsou na tom nově bledě

Prostějovsko – Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo sice před několika dny, že nechystá žádné škrty, to ale neznamená, že postižení nebo sociálně slabí budou dostávat stejně peněz jako doposud. Začala totiž například platit nová metodika posuzování zdravotního stavu postižených. Ta se týká zejména dětí, protože ty chodí k posudkovému lékaři nejčastěji.

Úředníci na soudě v Prostějově budou vyřizovat amnestii ještě několik týdnů

Prostějov – Ačkoli prezident Václav Klaus už pomalu na Hradě balí kufry, soudní úředníci na něj budou vzpomínat ještě dlouho. I když si už bude užívat penze, vyřizování jeho amnestie se pořádně protáhne.

Maskovaný muž s nožem přepadl hernu v centru Prostějova. Neviděli jste ho?

Prostějov – V úterý krátce po půl osmé večer vstoupil do herny na Žižkově náměstí v Prostějově maskovaný muž.

Opel při odbočování srazil chodce, pak trefil ještě projíždějící fiat

V úterý krátce před sedmou hodinou večer došlo v křižovatce ulic Finská a Belgická k dopravní nehodě, která si vyžádala lehké zranění.

AKTUALIZOVÁNO

R46 zavřela nehoda, kamion najel do dodávky silničářů

Prostějov – /FOTO/ Srážka nákladního auta s dodávkou zavřela ve středu dopoledne hlavní tah mezi Prostějovem a Olomoucí.

Sál Kaska se proměnil v obří second hand, ve středu láká na akci "Vše za deset"

Prostějov – Ve velký second hand se proměnil sál prostějovského společenského domu. Stovky obyvatel města sem v úterý zamířily za levným oblečením a ve středu jich bude ještě více. Ve středu totiž platí co kus, to deset korun.

Ve sběrně našli granát, zneškodnili ho pyrotechnici

Prostějov – Zaměstnanci jedné ze sběren surovin v Prostějově prožili během pondělního dopoledne pár horkých chvilek. To když v jednom z kontejnerů objevili ostrou munici.

Koničtí zvou na klavírní recitál Alice Rajnohové

Konice – Kruh přátel hudby v Konici zve posluchače na výjimečný hudební zážitek. Na středeční večer pozvali brněnskou klavíristku Alici Rajnohovou.

Obce na Prostějovsku se mohou chystat na další stamiliony od unie

Prostějovsko – Nový park s dětskými prolézačkami na návsi, nebo třeba konečně slušný chodník od autobusové zastávky kolem obchodu až ke škole si budou moci pořídit obce, které uspějí se svým projektem u Regionálního operačního programu Střední Morava.

Po regionu se rozjedou vojenští kartografové, budou aktualizovat mapy

Prostějovsko – Od pondělí až do prvního března se u obyvatel Kostelce na Hané a jeho okolí mohou zastavit kartografové v uniformách, kteří pracují na obnově vojenských map.

V Otaslavicích závodili O metlařskou běžku. Stihli to tak tak, sníh rychle mizel

Otaslavice – Na poslední chvíli stihli lyžaři v Otaslavicích projet okruh třetího ročníku závodu O metlařskou běžku.

Děti v Národním domě rozesmál Maxipes Fík

Prostějov – Kdo si myslí, že Maxipes Fík je jen kreslený, toho mohli vyvést z omylu tuto sobotu z omylu herci ostravského Divadla Petra Bezruče.

V muzeu otevřeli novou interaktivní expozicí o pravěku

Prostějov – Potěžkat si kamennou sekyrku, nebo zkusit práci na vertikálním tkalcovském stavu mohou ode dneška návštěvníci Muzea Prostějovska. Otevřeli zde totiž novou expozici pravěku s názvem Za tajemstvím střepu.

Kladky hlásí půl metru sněhu, na vrchovině si užijí i běžkaři

Prostějovsko – Dva dny nepřetržitého sněžení udělaly radost všem lyžařům. Na sjezdovkách přibyl přírodní sníh, děla mohou odpočívat a náhorní planiny Drahanské Vrchoviny protkává síť běžeckých stop.

Rozhodnuto! Vitráže Bohumíra Matala nakonec ozdobí Zlatou bránu

Prostějov – Anabáze kolem vitráží z prostějovského Prioru se chýlí ke konci. Definitivně zůstanou ve vlastnictví akciové společnosti Prior.

FOTO: Sníh zasypal Prostějovsko, silnice jsou ovšem vesměs sjízdné

Prostějovsko – Přes noc narostly stromům i autům bílé čepice a před domy se ve středu ráno objevili lidé s košťaty a hrably na sníh. Prostějovsko je na tom stejně jako celá Morava, kterou pokryla sněhová peřina.

Přetahovaná o Matalovy vitráže? Zřejmě si je ponechá Prior

Prostějov – Dříve než se prostorami Prioru rozezněly sbíječky, nastoupili v úterý ráno do vyklizených sálů zaměstnanci stěhovací firmy a začali s odmontováváním skleněných vitráží. Skla nejprve přelepili lepící páskou, aby celou plochu zpevnili. Poprvé tak i zvenku začalo být jasné, že má vzácné umělecké dílo nakročeno k záchraně.

Kam na běžky? Třeba na Drahansko. Stopy jsou upravené

Drahany – Příznivci běžkování mají na Prostějovsku ideální podmínky.

Lékaři chystají protesty, navrhují zavést pokladenský systém

Prostějovsko – Čeká lékařská komora chystá protesty. Důvodem jsou kroky ministra zdravotnictví Leoše Hegera při reformě zdravotnictví.

Osud vzácných vitráží z Prioru visí na vlásku

Prostějov – Nad osudem skleněných vitráží z prostějovského Prioru se stahují mračna. Dostat je z okenních rámů totiž zřejmě nebude tak jednoduché. 

Velmi smutná realita! Lidí bez práce přibývá a přibývá

Prostějovsko – Nezaměstnanost na Prostějovsku klesla oproti minulému měsíci z téměř jedenácti procent na osm a půl procenta. „Hurá! Karta se obrací a zase bude líp!" chtělo by se člověku zavolat. Jenže před otevřením lahve šampusu k přípitku na světlejší zítřky stačí ke zmrazení dobré nálady pohled na absolutní čísla. Uchazečů o práci je o pět stovek více než před měsícem a jejich počet na okrese už přesáhl 6700 lidí.

Václav Horák: tiskař, který se ujal redakce Hlasů z Hané

Prostějov – Jednou z nejvýraznějších postav mezi prostějovskými tiskaři byl Václav Horák. „Pocházel ze Stolan u Chrudimi, kde se narodil 15. června 1863. Studoval ve Vídni a ve Lvově a poté působil jako dopisovatel Národních listů, spolupracovník revue Rozhledy a redaktor Hlasů z východních Čech," popsala začátek Horákovy profesní dráhy historička Muzea Prostějovska Marie Dokoupilová.

Razie na lupiče: kudla bodnutá za křeslem a špína po celém bytě

Prostějov – Pouhé dvě hodiny trvalo prostějovským policistům než dopadli lupiče, který ve čtvrtek po páté hodině ráno přepadl prodavačku trafiky v Dolní ulici. Třetí loupež během deseti dnů mu byla osudnou.

Bohumír Matal - umělec s pohnutým osudem

Prostějovsko - Bohumír Matal se narodil roku 1922 vBrně, rodina se často stěhovala, ale Bohumír zůstal od desti let uu svých prarodičů v Brně. Tam se také postupně setkával s kulturní scénou a poprvé vzal d ruky štětec.

V Prioru objevili poklad! Unikátní skleněné vitráže. Zachrání je?

Prostějov – „Prosím vás, když pořád píšete o tom Prioru, nevíte co bude s těmi vitrážovými okny, která tam jsou? Pamatuju si, že když se Prior otvíral, tak se mluvilo o tom, že jsou od nějakého známého umělce," přišel před několika dny dotaz do redakční pošty.

Požár v Kladkách vlek nezastaví, víkend zve na svah

Kladky – Ve středu ráno vyšlehly z dolní strojovny staré lanovky v Kladkách plameny. Oheň zcela zničil elektrické zařízení i uskladněné lyže a lyžáky.

U Brodku začala stavba připojovacích pruhů na R46

Brodek u Prostějova – Řidiči, kteří míří z Brodku u Prostějova na Hradčany, si pod dálničním mostem postojí u semaforu. Provoz je tu totiž omezený kvůli stavbě nových připojovacích pruhů na R46. Díky nim bude „hanácká dálnice zase o něco bezpečnější.

Město podpoří výstavbu repliky legionářského vlaku

Prostějov – Patnácti tisíci korun se rozhodla Rada města Prostějova přispět Československé obci legionářské na rekonstrukci takzvaného Legiovlaku.

Obce mohou čerpat evropské peníze. V banku je 1,7 miliardy

Prostějovsko – „Penízééé, poslední penízéé, kdo je chce?" zní nyní obrazně řečeno z rady regionálního operačního programu Střední Morava. V sedmiletém zúčtovacím období, které končí letos na Silvestra totiž zbývá rozdělit poslední drobné, zhruba 1,7 miliardy korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT