VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EVA ŠEVČÍKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Adventisté: V Adře vyznání nehraje roli

Prostějovsko - Náboženství je takzvaná „antropologická konstanta.“ Všude mají lidé svou představu o nadpřirozenu, ve všech koutech světa se uctívají bohové. Rozvojem cestování a komunikačních možností se dnes jednotlivá náboženství dostávají do vzdálených míst víc než kdy jindy.

Děti si hrály s Radostí

Prostějov - Dvojice nešiků z večerníčku Pat a Mat provedla sobotním odpolednem šest desítek dětí se zdravotním postižením z Asociace Radost.

Zahrada dostala k výročí knížku

Prostějov - Botanickou zahradu in natura i na obrázcích představuje Regionální sdružení Iris v Muzeu Prostějovska. Kromě fotografií na stěnách výstavního sálu instalovali ochránci přírody do prostoru i expozice živých rostlin.

Slavnosti zahájili trubači

Dobromilice - Kvarteto trubačů z Přerova společně se dvěma zpěváky odstartovalo v sobotu večer další ročník Hudebních slavností v Dobromilicích. Ty se pravidelně konají na nádvoří místního zámku. Hudebníci posluchačům nabídli průřez zámeckou loveckou hudbou od baroka až po současnost.

Divadelníci vdechli život zámku

Prostějov - Noční prohlídkou prostějovského zámku na Pernštýnském náměstí skončila v sobotu přehlídka studentských talentů divadla, hudby, filmu a umění. Po tři dny trvaly tvůrčí dílny, koncerty a vystoupení divadelních souborů. Díky nim panské sídlo po dlouhých letech konečně ožilo.

Ve Ptení koštovali i vlastní víno

Ptení - Neobvyklá tradice oslavila ve Ptení desáté narozeniny. Místní sbor dobrovolných hasičů připravil jubilejní výstavu vín spojenou s ochutnávkou. Překvapením a dárkem pro ženy byla ukázka vazeb květin.

Cyklostezka z Klenovic je hotová

Klenovice na Hané - Oficiálním otevřením cyklostezky z Klenovic na Hané do Čelčic a Čehovic ukončil v sobotu 10. května svazek obcí mikroregionu Prostějov – venkov třetí a poslední etapu výstavby cyklostezek. Novou trasu přijely vyzkoušet na čtyři stovky příznivců cykloturistiky.

Ulice už zametá nový stroj za čtyři miliony

Prostějov - V pondělí vyrazí do prostějovských ulic nový zametací vůz.

Sběrači škodí za statisíce

Prostějov - Chůze mimo chodník může být pěším osudná hlavně v nočních hodinách. Obnaženou kanálovou vpusť nemusejí totiž včas zaregistrovat. Podobně jsou na tom automobilisté, kteří při najetí na nechráněný kanál mohou poškodit auto nebo dokonce způsobit nehodu.

V Němčicích se rozhlížejí po investorech

Němčice nad Hanou - Jedno mají obyvatelé prostějovského regionu společné. Trápí je stav chodníků a vozovek. I když obce mají peníze a do komunikací investují, jde o nekonečnou práci. Sotva renovace skončí, může se znovu opravovat tam, kde se s ní začalo. Platí to i pro Němčice nad Hanou.

Fotograf otevře galerii vedle radnice

Prostějov - Jan Hájek v ní chce dát prostor každému. Hlavně amatérským fotografům a výtvarníkům.

Dechovka zněla prosluněným náměstím

Prostějov - Dechový orchestr Základní umělecké školy Vladimíra Ambrose přispěl k Prostějovským dnům hudby promenádním koncertem na náměstí T. G. Masaryka.

V regionu je sedm stoletých lidí

Prostějovsko - Čas je relativní veličina. Z pohledu vývoje lidského druhu je sto let zanedbatelným obdobím. Poměřováno věkem člověka je stovka úctyhodné číslo, které mnozí komentují slovy: „Tak toho já se nedožiju!“

Úklid sídliště: tucet odtahů během dne

Prostějov - Strojnímu čištění na prostějovském sídlišti Hloučela stálo v cestě dvanáct osobních aut. Do jednoho skončila na korbě odtahové služby.

Školy: sto míst je volných

Prostějov - Střední školy v Prostějově připravují další kola přijímaček. Druhou, a v některých případech i třetí šanci, dostávají žáci devátých tříd už v těchto dnech.

Poštu v Myslejovicích přes noc vybrali zloději

Myslejovice - Do budovy pošty Myslejovicích na Prostějovsku se ve středu v nočních hodinách vloupal neznámý pachatel. Vypáčil okno, vnikl do místnosti s trezorem a odcizil z něj několik desítek tisíc korun.

Lidé se infekce bát nemusí

Prostějovsko - Obyvatelé prostějovského regionu se přenosu infekčních onemocnění ze zvířat na člověka nemusí obávat. Žádná z nákaz ohrožujících hospodářská a lesní zvířata nebo domácí miláčky za hranice okresu dosud nepronikla.

Dodávce upadlo kolo a převrátila se

Prostějov - Dodávka převrácená na bok zpomalila ve středu okolo poledne provoz na dálnici těsně za Prostějovem.

Maturanti vyrazili do ulic na poslední zvonění

Prostějov - Cinkání zvonků, jekot píšťalek a halas maškar. Pro všechny jasné znamení, že maturanti vyrazili na poslední zvonění.

Shořely tuny slámy

Vrbátky - Oheň sežehl v pondělí večer halu ve Vrbátkách na Prostějovsku i s tisícovkou tun uskladněné slámy.

Řidička klouzala po dálnici od svodidel ke svodidlům

Prostějov - Na rozmary počasí doplatila v pondělí večer třiačtyřicetiletá řidička osobního auta.

Zámek už ožívá. Kulturou

Prostějovsko - O osudu zámku na Pernštýnském náměstí v Prostějově budou již brzy rozhodovat úředníci ministerstva kultury. Má v něm vzniknout regionální turistické centrum, což by pomohlo památku nejen zachránit, ale přispělo by to také k oživení centra vylidněného ve večerních hodinách i o víkendech.

Do Prostějova se sjedou milovníci grafiky

Prostějov - Klub přátel výtvarného umění v Prostějově připravil na sobotu 3. května tradiční setkání sběratelů grafiky v Kulturním klubu Duha.

Pohár Zdravého města: děti soutěžily o výlet do oblak

Prostějov -Pohotovost, fyzickou zdatnost i znalosti z několika různých oborů. To vše musela prokázat smíšená družstva prostějovských základních škol na šestém ročníku soutěže O pohár Zdravého města Prostějov.

Nehody: letos už tři mrtví

Prostějov -Za první čtvrtletí letošního roku se na Prostějovsku stalo už 288 dopravních nehod. Tři z toho skončily smrtelným zraněním.

Dětem v knížce neunikne sebemenší nesrovnalost

Prostějov - Pohádky patří k životu stejně jako slunce, vzduch či voda. Nejvíce „spotřebitelů“ má tento literární útvar mezi dětmi a dospělí, i když by to sami možná nepřiznali, se k nim vracejí alespoň o Vánocích anebo po večerech, když je čtou na dobrou noc svým potomkům.

Zlatý pohár: dětem šlo o vyhlídkový let

Prostějov - Pohotovost, fyzickou zdatnost i znalosti z několika různých oborů.

Prostějov má o šest stromů víc

Prostějov - Okrašlovací spolek „ozdobil“ město šesti stromy. Na prostějovském sídlišti Šárka vysadili jeho členové tři okrasné višně a jeden buk převislý, u sokolovny zase magnolii.

Školáci se učili, jak zachránit život

Prostějov - Asi padesát dětí ze základních škol prostějovského regionu si v pondělí 28. dubna vyzkoušelo první pomoc při nečekaných zdravotních komplikacích v oblastním kole Hlídek mladých zdravotníků.

Na kopci u Drahan havaroval další motorkář

Prostějovsko - Serpentiny v kopci mezi Plumlovem a Drahanami nezvládl v neděli další motorkář.

Dechový orchestr umí i muzikály

Prostějov - Velkolepou hudební šou proloženou zpěvem, tancem a světelnými efekty připravil na sobotní podvečer Dechový orchestr Základní umělecké školy Vladimíra Ambrose v Prostějově. Šest desítek muzikantů zahrálo melodie z pohádek, muzikálů, klasických westernů i moderních thrillerů.

Soutěž prověřila um skautů

Prostějov - Nečekané situace musely řešit čtyř až osmičlenné hlídky skautů v okresním kole Závodu Vlčat a Světlušek v lesoparku Hloučela v Prostějově. Nestačilo spolehnout se na dovednosti získané na schůzkách, pohotová improvizace hrála prim.

Hanácké cestovatele vyprovodily na cestu čarodějnice

Čelechovice na Hané - Jízda za pokladem Hané odstartovala letos už popáté v Čelechovicích na Hané. Aby si zahájení užily i děti, spojili ji organizátoři se svátkem čarodějnic.

Doteky módy útočily na emoce

Prostějov - V ohnisko barev se změnilo předváděcí molo již osmého ročníku soutěže mladých módních návrhářů Doteky módy v Prostějově. Návrháři představili modely extravagantní i nositelnou klasiku.

Začal divadelní festival Hanácký máj

Němčice nad Hanou - Přehlídka divadelních souborů Hanácký máj začala v sobotu v sále kina Oko v Němčicích nad Hanou.

Po čarodějnicích průkazku do knihovny nechtěli

Prostějov - Dorost kouzelníků a čarodějek si pospíšil a oslavil s předstihem svůj svátek v dětském oddělení dětské knihovny.

Hlavní alej je opět březová

Prostějov - V Kolářových sadech se právě vysazuje nové centrální stromořadí. Cestu bude lemovat padesát mladých bříz

Policisté, hasiči a zdravotníci se předvedli lidem

Prostějov - Souhru při mimořádných událostech předvedly v pátek názorně jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému. Na nádvoří sídla prostějovského Hasičského záchranného sboru veřejnosti ukázaly provázanost při společném zásahu.

Opravy Husáku pokračují

Prostějov - Dohady mezi lidmi vyvolává rekonstrukce Husova náměstí. Nevědí, kam mizí žulové dlažební kostky a obrubníky. V paměti mají pár let starou kauzu ze sousední Olomouce. Při rekonstrukci náměstí si na žulové kostky počíhala parta zlodějů a způsobila škodu za více než milion korun.

Můj soustruh 'jede' jako šicí stroj

Prostějov/ Kelč - Nakolik jsme závislí na elektřině, si uvědomíme v okamžiku, kdy vypadne proud. Rádio a televize nehrají, lednička a mrazák nechladí, zastaví se výroba a je–li večer, jsme odkázaní na svíčky.

Mrtvý trávník svítí žlutě

Prostějov - Mezi zelení prostějovských Kolářových sadů svítí obří žlutá skvrna.

Učiliště vonělo jihem

Prostějov - Do projektu Leonardo financovaného z grantů Evropské unie se v roce 2001 zapojilo Střední odborné učiliště obchodní v Prostějově. Od té doby na stáže vycestovalo na šest desítek žáků.

Hodiny pro děti radní zamítli

Prostějov - Hodiny na dětských hřištích v Prostějově nebudou. Radnice žádost Jany Kostelníkové, která návrh předložila už téměř před rokem, zamítla. Argumenty hovořící o výchově k zodpovědnosti, samostatnosti a smyslu pro povinnost radní nevyslyšeli.

Oděvní gigant propouští

Prostějov - OP Prostějov propouští stovky zaměstnanců. Jeden z největších výrobců oděvní konfekce v České republice se chystá uzavřít dva pobočné závody a propouštět se bude i v Prostějově.

Školáci běželi proti drogám

Prostějov - V těle sportovce nemají drogy místo. Odmítavý postoj k návykovým a lidskému organismu vysoce škodlivým látkám vyjádřili v úterý 22. dubna žáci Základní školy v ulici Dr. Horáka v Prostějově během kolem školy.

Dělníci zkrotili potok

Prostějov - Rušno bude do konce dubna pod novým mostem v prostějovské Olomoucké ulici a jeho okolí.

Lidé přišli na fígl, jak podat víc přihlášek na střední školu

Prostějov - Pondělní přijímací zkoušky na střední školy daly zabrat budoucím studentům i učitelům. Zatímco první se potili nad SCIO testy, druzí si lámali hlavu nad špatným zadáním jedné z otázek. Někteří se ale trápit nemuseli. Přišli na to, jak nepodat jen jednu přihlášku.

Dílo přírody je účelné a estetické. Inspiruje mě

Prostějov - V Duze je k vidění svět křivek a vlnění šestaosmdesátiletého Zdeňka Fuksy.

Body: o řidičský průkaz už přišlo padesát sedm šoférů

Prostějov - Řidiči v prostějovském regionu mají na kontě přes čtrnáct a půl tisíce bodů.

Aquapark má nová lákadla

Prostějov - Nejpozději v půlce května bude prostějovský aquapark vypadat tak, jak jej uvidí návštěvníci při zahájení sezóny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT