VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zůstane v OP jen 280 lidí na šití měřenek?

Prostějov /AKTUÁLNÍ POHLED DO ZÁKULISÍ OP/- Dvě stě osmdesát lidí ve výrobě a asi sto třicet prodejců ve firemních obchodech. Taková je aktuální představa představenstva o fungování Oděvního podniku (OP), který se ocitl v konkurzu.

7.5.2010 15
SDÍLEJ:

OP ProstějovFoto: Radim Havlík

„Navrhujeme zachovat závod na výrobu obleků na míru, takzvaných měřenek, s dvěma sty osmdesáti zaměstnanci a udržet síť třiceti obratově nejlepších a ziskově perspektivních prodejen o sto třiceti pracovnících,“ napsal předseda představenstva OP Milivoj Žák konkurznímu správci Janu Kozákovi v dopise, který si lze přečíst na portálu justice.cz.

Protože je OP v konkurzu, budou o tomto návrhu, který se aktuálně dotýká devíti set zaměstnanců, rozhodovat insolvenční správci Jaroslav Svoboda z Brna a Jiří Kocvrlich z Přerova.

„Věřím, že se správcům podaří připravit jasnou koncepci fungování Oděvního podniku. Je třeba vyčlenit životaschopnou výrobu a prodejny, nabídnout je investorům a udržet tak alespoň zdravé části firmy v provozu,“ řekl před nedávnem pro Prostějovský deník Jiří Karásek, jednatel společnosti Textil Invest, která je nejaktivnějším věřitelem OP.

Karásek versus Tuvora

Karásek se netají tím, že rozhodnutí insolvenčního správce dát řediteli Oděvního podniku, krizovému managerovi Jiřímu Tuvorovi, výpověď, ho potěšilo.

„Podle dostupných zdrojů měl Jiří Tuvora údajně jediný úkol, a to pod taktovkou akcionářů připravit vyvedení co možná největšího množství majetku z OP na třetí osoby, vyvedení zakázek, přetáhnutí klíčových lidí z výroby a okopírování know-how výroby měřenek. To vše pro někoho ze zahraničí. Tyto informace se objevily už před zahájením insolvenčního řízení, ale nebyly ověřitelné,“ tvrdí Karásek.

Bývalý ředitel OP Jiří Tuvora Karáskova slova důrazně odmítá.

„S ohledem na neustálé smyšlené napadání mé osoby ze strany Textil Investu musím konstatovat, že ozdravné kroky OP blokovala právě tato firma. Nejdříve chtěla zavřít celé OP, a to nejrychleji, jak je to možné. Po úsporných opatřeních vynucených výrazným propadem zakázek kvůli nejisté budoucnosti OP naopak Textil Invest obrátil o sto osmdesát stupňů a začal smyšleně tvrdit, že chce zachovat výrobu i přes generování provozní ztráty. A to na úkor zajištěných věřitelů,“ uvedl Jiří Tuvora.

Jiří Karásek z Textil Investu oponuje, že taková vyjádření jsou lživá a jejich snahou je poškodit OP a všechny, kteří se snaží zachránit tuto společnost před vyváděním majetku.

„Informace o tom, že naše firma chtěla Oděvní podnik zavřít, je výmysl pana Tuvory. Naším jediným zájmem je právě zachování části výroby,“ nechal se slyšet Karásek.

Tuvorova obhajobaNa dílně v OP. Ilustační foto

V souvislosti s kroky provedenými insolvenčním správcem, tedy tím, že najal lidi z bývalého managementu, který měl podnik údajně dlouhodobě likvidovat, se bývalý ředitel Jiří Tuvora obává, že ve výsledku půjde v konkurzu OP o záměrné poškozování zástavních věřitelů cíleným vyvedením majetku, a to podle všech indicií právě pod taktovkou Textil Investu.

„Konstatuji, že za mého působení nedošlo k žádnému vyvedení majetku, know-how a klíčových lidí mimo OP. Podnik jsem insolvenčnímu správci předal v očištěném stavu se zakázkami minimálně na dva měsíce, přičemž na bankovních účtech měl zhruba patnáct milionů korun. Bohužel na základě telefonátů zákazníků mám obavu, že kroky podnikané „staronovým“ vedením OP společně s lidmi od insolvenčního správce směřují k urychlené likvidaci OP, vyvedení majetku a poškození zástavních věřitelů,“ kontroval Jiří Tuvora.

Zlatý padák?

Jiří Karásek však míní, že výsledkem Tuvory práce je konkurz a navíc upozorňuje, že za práci na postu ředitele OP inkasoval statisícové odměny. „Jako naprosto nemorální vidím požadavek pana Tuvory na vyplacení zlatého padáku ve výši jeden a půl milionů korun za situace, kdy obyčejní zaměstnanci jsou propouštěni ve velkém bez odstupného,“ řekl jednatel Textil Investu.

Pricewaterhou­seCoopers jako poradce?

Karásek se zamýšlí i nad počínáním retrukturalizačního poradce, společnosti Pricewaterhou­seCoopers, kterou si OP najalo na příkaz České spořitelny, tedy svého největšího věřitele. Za dvouletou práci pro OP dostal podle něj Pricewaterhou­seCoopers odměnu ve výši zhruba deseti milionů korun.

„Ze zpráv Pricewaterhou­seCoopers, které mám k dispozici, ale pro OP nevyplývají žádné zásadní restrukturalizační rady. Není v nich uvedeno, co a jak doporučují, kde by se mělo šetřit, kam přesunout výrobu, jak přizpůsobit sortiment a nic podobného. Zprávy tohoto restrukturali­začního poradce jsou pouhým kompilátem čísel,“ konstatoval Jiří Karásek.

„Nevíme, odkud pan Karásek čerpá informace, protože údaje, které zmiňuje, nejsou veřejně dostupné, a proto se k nim nemůžeme vyjádřit. Společnost Pricewaterhou­seCoopers neměla mandát k přípravě a provedení komplexní restrukturalizace OP. V řadě případů, kde tento mandát měla, má za sebou úspěšně provedené projekty, jako je například LG Philips,“ reagoval Pavel Heřmanský z oddělení Public Relations firmy Pricewaterhou­seCoopers.

SOUVISEJÍCÍ:Část dluhů OP a pilu ve Ptení koupila firma z Prahy

Školící programy připravuje pro bývalé zaměstnance OP Úřad práce Prostějov. Ředitel prostějovského úřadu práce Vojtěch Pospíšil, který se ve čtvrtek zúčastnil jednání se zástupci ministerstva, ČTK řekl, že úřad v Prostějově zatímmá peníze na programy pro bývalé zaměstnance OP .
"Pro ty, kteří se budou chtít naučit něco nového, připravíme kurzy například na profese prodavaček. Ostatní se budeme snažit uplatnit v jejich původních profesích nebo jim budeme nabízet místa v úklidových službách," uvedl. Na Prostějovsku nyní dosahuje podle něj nezaměstnanost asi 10,1 až 10,2 procenta. (ĆTK)

Autor: Radim Havlík

7.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Mistrovské utkání III. třídy OFS Prostějov mezi Sokolem Olšany a FC Kostelec na Hané B.
1 29

Olšany zachránily v derby s Kostelcem bod

Michal Zácha

Lídr ODS Michal Zácha ON-LINE. Ptejte se

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jubilejní ročník Memoriálu Gustava Frištenského se opět vydařil

FOTOGALERIE / V prostějovské Tělocvičné jednotě Sokol I pracují trenéři zápasu s mládeží velmi dobře a perspektivně. Potvrdily to jejich výsledky i na jubilejním XXX. ročníku Memoriálu Gustava Frištenského, který probíhal minulou sobotu v sále prostějovské sokolovny na Skálově náměstí.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Dýňovou stezku si prošly stovky dětí. Podívejte se

Spousta her, úkolů, ale ještě více dýní. Děti se během pátečního večera v prostějovských Smetanových sadech nenudily. Organizátoři kolem zastupitelky Milady Sokolové totiž pro ně připravili dýňovou stezku, na které děti prokazovali svůj um i odvahu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení