Také pro prostějovský region platí, že nejčastěji pohřešovanými osobami, jsou právě děti. Jen v loňském roce pátrali prostějovští policisté po třiadvaceti nezletilých. Letos zatím hledali tři děti.

„Opakovaně se stává, že děti umístěné na základě rozhodnutí soudu v diagnostickém ústavu, se chtějí vrátit domů a proto z dětského domova utíkají. Většinou se ale skrývají na známých místech nebo v blízkosti svého předešlého bydliště,“ vyjádřila se k problematice prostějovská policejní mluvčí Alena Slavotínková. Úspěšnost pátrání po zatoulaných dětech je podle prostějovských kriminalistů téměř stoprocentní. „Pokud se děti pohybují na území republiky, najdeme je většinou do osmačtyřiceti hodin, maximálně do čtrnácti dní,“ dodala policejní mluvčí.

Jeden z posledních případů se stal začátkem března v Dětském domově v Plumlově, odkud utekla jedna z chovanek. „Dívka, které mělo být zanedlouho osmnáct let, utekla domů, ke svým příbuzným. Potvrdilo se to, co jsme hned od začátku předpokládali. Brzy se vrátila,“ uvedl ředitel plumlovského domova Radim Kratochvíl. Podle jeho slov patří tento případ v plumlovském domově k ojedinělým. „Něco podobného se nám už dlouho nestalo. Abychom dalším útěkům předešli, snažíme se s dětmi o těchto záležitostech mluvit. Postihy, jako je například krácení kapesného, určitě nepomáhá,“ řekl Kratochvíl.

Rodiče, kteří zjistí, že dítě uteklo z domova, by měli nejprve kontaktovat příbuzné, známé a kamarády. Pokud dítě mezi nimi nenajdou, musí se obrátit policii. „Důležité je, aby nám rodiče přesně popsali, v čem bylo dítě oblečené a co mělo u sebe. Vyšetřování nám usnadní jakákoliv doplňující informace. Třeba jestli má dítě na obličeji výrazné znaménko, nebo právě spadlo z kola a kulhá,“ doplnila policejní mluvčí Slavotínková.