VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úhradová vyhláška: ovlivňuje nezávislé lékaře, největší dopad má ale na pacienty

Prostějov – „Tak drahé léky, co to má být? Akorát táhnete za jeden provaz. Jste s nimi jedna ruka, nic jiného," rozčiloval se chlapík před několika měsíci v čekárně praktického lékaře, že doktoři takzvaně drží s lékárnami a z hříšných poplatků za léky se mají lékaři i lékárny dobře.

30.11.2013 5
SDÍLEJ:

Lékaři odmítají regulovat čerpání péče občanůmFoto: DENÍK/Martina Greplová

Nad tím, co je úhradová vyhláška obyčejný smrtelník, který přijde k lékaři, ve chvíli, kdy jej trápí nějaký neduh, nespekuluje. Jenže i lékaři, ačkoli se mnozí pevně drží pravidla, že lékař je zde od toho, aby pomáhal nemocným, mají své problémy. A určité skutečnosti ze života lékařů by pacientům uniknout neměly.

Opak je ale pravdou, pacienti žijí často v mylných představách, a lékaři si lámou hlavu, jak situaci změnit, aby bylo lékařství tím, co dříve.

„Pacienti se na nás dívají, jako bychom táhli za jeden provaz s lékárnami. Stoupají poplatky za léky, a oni si myslí, že my doktoři se máme dobře," popisuje představu mnoha pacientů prostějovská dermatoložka Zdeňka Salloumová.

„Pojišťovny snižují peníze za každé vyšetření. Čím vícekrát pacient přijde během roku, my více pracujeme zdarma, a bohužel náklady na léky se zvyšují. Pacientovi můžeme třeba říct, že ho vyšetříme jednou až dvakrát za rok. Jednou to zaplatíme my, podruhé on. Kdybychom ale takto po pacientovi požadovali peníze, je to protiprávní," stručně vysvětluje dermatoložka a dodává, že celá situace má v současnosti praktické řešení: Lékaři z těchto důvodů pacienta opakovaně neberou!

Problémová vyhláška

Příčinou jednání, které se pacientům samozřejmě nelíbí, je takzvaná úhradová vyhláška. V ní se objevuje zádrhelů více než málo. Lékaři se proti ní brání, ale pacienti často nevědí, co toto nařízení ministerstva zdravotnictví znamená pro české pacienty, a jaký dopad má na jejich zdraví. S podobným problémem se navíc lékaři potýkali již v minulém roce.

Česká lékařská komora koncem roku 2012 iniciovala prostřednictvím skupiny vynikajících odborníků v Senátu, 39 senátorů vedených členkou představenstva České lékařské komory Alenou Dernerovou, Ústavní stížnost na Úhradovou vyhlášku pro rok 2013.

„Věděli jsme, že tento dokument z dílny poslance Marka Šnajdra, doktora Šťastného, Julínka a Zajace, je cíleně určen na likvidaci českého zdravotnictví. Bylo jasné, že zkrachuje třetina nemocnic a spousta soukromých lékařů-praktiků, dětských praktických lékařů a ambulantních specialistů," nechal se slyšet ušní, krční a nosní specialista Bohuslav Machaň s tím, že hospodářsky uměle zničené fungující subjekty pozřou řetězce, a tím se přesune zdravotnictví do soukromého sektoru, kde by mělo přinášet přiměřený zisk.

„Tyto odborníky vůbec nezajímá to, že zdravotnictví musí být pro lidi. Přitom občan má z Ústavy ČR právo na bezplatnou péči na úrovni současné vědy. Ars medicína-umění léčit, musí mít nezávislé lékaře, kteří nesmí být jakkoliv ovlivňováni zdravotními pojišťovnami. Jakkoliv," dodává s důrazem předseda prostějovského okresního sdružení České lékařské komory Bohuslav Machaň.

Ústavní stížnosti

Již vyhláška na rok 2013 byla v roce 2012 prohlášena za protiústavní a u lékařské komory ani Ústavního soudu neprošla. Ústavní stížnost vypracovaná v roce 2012 ve spolupráci s právním oddělením České lékařské komory, pod vedením Jana Macha, měla stoprocentní úspěch. Rozhodnutí Ústavního soudu bylo průlomové.

„Ústavní soud odmítl Vyhlášku úhradovou pro rok 2013 jako celek. Nazval ji protiústavní. Což byl, a je fantastický úspěch," shodují se prostějovští lékaři.

Z nařízení Ústavního soudu by další vyhláška měla respektovat rozhodnutí z roku 2012. „Bohužel, stejní lidé na ministerstvu zdravotnictví, pod vedením ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta, ale názor Ústavního soudu nerespektují a napsali Úhradovou vyhlášku pro rok 2014, která je stejně protiústavní jako ta minulá," vyjádřil se Bohuslav Machaň.

V této vyhlášce stále zůstávají plošné regulace-matematické, které ohrožují pacienty.

„Opět budeme iniciovat Ústavní stížnost, věříme že uspějeme a lékaři budou moci léčit občany, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, podle postupu Lege artis, tedy podle zákona," říká Bohuslav Machaň.

Pokuty od zdravotních pojišťoven mohou dosáhnout 5O% plateb od zdravotní pojišťovny. „To by bylo pro lékaře soukromé i pro nemocnice likvidační. Díky Ústavnímu soudu, se můžeme bránit soudně, ale neumíte si představit co to je v České republice za hrůzu," nechal se slyšet otorinolaryngolog Machaň.

Nenecháme se vydírat, říkají lékaři

Lékaři odmítají regulovat čerpání péče občanům.

„Budeme lidem dále psát moderní léky, bez ohledu na vyhrůžky pojišťoven o překročení nákladů, budeme lidi posílat na drahá, ale pro jejich stav potřebná moderní vyšetření, budeme je posílat na moderní operace, které šetří zdraví a mají menší rizika. Nenecháme se vydírat protiústavními regulecemi na zdravotní péči," hovoří jménem svých kolegů předseda okresního sdružení České lékařské komory Bohuslav Machaň.

Předseda okresního sdružení České lékařské komory Bohuslav Machaň vyzývá:

Musíme být občansky stateční a nepodlehnout nátlaku pojišťoven a politiků. Musíme pod vedením České lékařské komory ubránit svobodu a nezávislost lékařského stavu. Občané mohou děkovat, že se politikům bývalých vládních stran nepodařilo zničit nezávislost České lékařské komory a silná Komora je garantem pro občany, že dostanou takovou péči na kterou mají z Ústavy nárok. Občané braňte své lékaře a své nemocnice bez vaší pomoci to nezvládne ani Česká lékařská komora.

Autor: Martina Greplová

30.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

pestrobarvec petrklíčový
2

Na Bělé našli další vzácnost. Tentokrát motýlí

Ilustrační foto

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Bývalý radní Augustin byl opět odsouzen kvůli daním. Nesmí dělat advokáta

V úterý potrestal okresní soud v Prostějově advokáta Josefa Augustina.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

O infekcích i nemocech na cestách. Primář infekčního oddělení ON-LINE

Zdeněk Prokeš šéfuje oddělení, na kterém končí lidé z celého Olomouckého kraje, pokud si přivezou nějakou tropickou nemoc. 

Tropy hned tak nepoleví, na třicítky to vypadá i příští týden

Sluníčko a teploty okolo třicítky čekají ve čtvrtek 22. června Olomoucký kraj. Meteorologové vydali i výstrahu upozorňující na vysoké teploty.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies