VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezručův červený domek opraví, vznikne i odpočinková zóna

Holé stěny, chátrající místnosti, pusto a prázdno. Kdo posledních deset let chtěl v Kostelci na Hané navštívit Bezručův červený domek, měl smůlu. Expozice prostějovského muzea, která se zde nacházela, je už dlouhodobě zavřená.

16.6.2017 1
SDÍLEJ:

Bezručův domek v Kostelci na HanéFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

 A nad domkem visel už roky otazník, co s ním.

"V Červeném domku bych ponechal expozici k Petru Bezručovi. Ve vedlejším objektu bych pak rád viděl třeba výstavy a besedy," říká pamětník Josef Dolívka, který básníka Petra Bezruče osobně znal.

Těžce nesl, že na místo, kde básník trávil podzim života úřady zapomněly. Jak ale potvrdil ten krajský, již brzy by se do více než stoleté budovy měl vrátit život.

"Krajská rada na svém posledním jednání rozhodla o tom, že bude zrekonstruován červený domek v Kostelci na Hané, ve kterém na sklonku života pobýval básník Petr Bezruč. Objekt projde rekonstrukcí za asi čtyři a půl milionu korun," uvedla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová s tím, že letos by měl vzniknout projekt.

Sousední budovu zbourají

Pokud by se pak úřednické kolečko nezaseklo, mohly by se stavební práce rozjet příští rok. A cedule navádějící turisty k domku by už nestály nadarmo.

Už jen proto, že účel domku, který coby expozice sloužil od konce padesátých let, zůstane zachován.

"Po rekonstrukci by měla být v domku umístěna expozice o životě a díle Petra Bezruče. Objekt zůstane ve správě Muzea a galerie Prostějov, které zabezpečí jeho provoz," uvedla Kamila Navrátilová.

S Bezručem jsou však spjaty v Kostelci budovy dvě.

Ta sousedící s červeným domkem však opravená podle informací nebude, přičemž i zde ovšem dříve bývala část expozice o umělci.

"Bílý objekt bude zbořen. Na jeho místě a po úpravách přilehlé zahrady vznikne odpočinková zóna pro návštěvníky," vysvětlila záměr kraje.

Architektonická hodnota není vysoká

Nad existencí expozice a později i samotných domů se mnozí už léta pozastavovali. Loni tak například přišlo překvapení v podobě odejmutí památkové ochrany právě z jasně červeného Bezručova domku.

Důvodem měla být skutečnost, že architektonická hodnota objektu není vysoká a zakládala se prakticky jen na pobytu Petra Bezruče.

Někteří milovníci historie a umění v jednom tou dobou netajili obavy z toho, že Kostelec navždy přijde nejen o pamětní síň, ale také o samotné stavby.

Že se tak nestane kvituje starosta Kostelce František Horák.

"Jsem rád, že dojde na opravu domku. Byl jsem se podívat a je opravdu v havarijním stavu. I nyní se občas návštěvníci města ptají takže věřím, že obnova expozice turistice ve městě pomůže," uvedl starosta.

Pro Kostelec na Hané by se v krátké době jednalo o druhou významnou obnovu budovy. Loni totiž do svého vlastnictví opět získal sokolovnu, kterou v nynější době rekonstruuje.

Autor: Michal Sobecký

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Petr Komárek, student, novinář a spisovatel

Devatenáctiletý spisovatel: Knihu o Prostějově jsem chtěl hlavně čučavou

ON-LINE o pivu. Ptejte se ředitele pivovaru Holba

Nejlepší osvěžení v tropických dnech? Mnozí by jistě odpověděli, že krásně orosená sklenice piva. 

Vedra vrcholí. Na víkend spadne teplota o 10 stupňů

Uprostřed týdne dosáhnou tropické teploty v Olomouckém kraji vrcholu, pak se začne ochlazovat. Víkend by měl být výrazně chladnější a pod mrakem.

Nová kniha o Prostějově je na světě. Nezapomíná na parky ani kuriozity

Pořádně zaplněný byl v pondělí po páté hodině večer podkrovní sál prostějovské knihovny. A nechyběli ani návštěvníci jako primátorka Alena Rašková, její náměstkyně Ivana Hemerková, ředitel střední školy Václav Křupka či knihovny Aleš Procházka.

Kdy otevře rozhledna na Kosíři? Má plán oprav

"Nevím". Takovou dostávají v těchto dnech turisté odpověď na dotaz, kdy se opět dostanou na ochoz rozhledny zdobící Velký Kosíř.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies