Řeč je o novele zákona o obcích, která zřejmě ještě do konce ledna bude přijata Senátem a zařadí Prostějov mezi statutární města.

V České republice je v současné době čtyřiadvacet měst (včetně Prahy, jenž se tak ale oficiálně neoznačuje), která se mohou tímto přívlastkem pyšnit. Zatím posledním se v roce 2006 stal nedaleký Přerov.

Bude důvod k oslavě

„Je to prestižní záležitost a Prostějov si to zaslouží,“ říká senátorka za Prostějovsko Božena Sekaninová (ČSSD).

Ta v horní komoře parlamentu bedlivě dohlíží na to, aby novela zákona o obcích vstoupila v platnost co nejdříve. Ve středu ji beze změn doporučil ke schválení ústavně-právní výbor Senátu.

„Projednávat bychom to měli 26. ledna. Není to sice pevně zařazený bod, ale dostala jsem příslib, že se na program dostane. Jsem dobrá lobistka,“ vyjádřila se ve čtvrtek pro Prostějovský deník.

„Jsem přesvědčená, že novela projde, takže bude důvod k oslavě,“ doplnila s úsměvem.

Postup o kategorii výš

Běžným občanům sice nový status zásadní změny nepřinese, ale pro město jako celek je to v podstatě postup o kategorii výš. Podobně jako když se z obce stane městys. „Je v tom určitá analogie, ale z hlediska prestiže je na tom statutární město v porovnání s městem daleko výš, než městys s obcí,“ tvrdí politolog Pavel Šaradín.

„V případě Prostějova to už bylo na spadnutí. Znamená to vyšší atraktivitu města prakticky ve všech oblastech,“ soudí Šaradín.

Vznik městských částí? Zřejmě ne

Zákon dává statutárním městům jednu pravomoc, kterou standardní města nemají. Mohou se rozčlenit na jednotlivé městské části s vlastní samosprávou i vlastním starostou. V případě Prostějova k tomu ale zřejmě nedojde.

„Je to nepravděpodobné. Ke členění na městské části sáhla asi třetina statutárních měst v České republice. Na městské obvody jsou rozděleny třeba Pardubice, Ostrava nebo Plzeň. U Prostějova by se maximálně mohlo spekulovat o podobném modelu jako je v Liberci, kde existuje jeden městský obvod,“ vysvětluje politolog Šaradín s tím, že do úvahy by připadala některá z okrajových místních částí, jako jsou například Čechovice. Daleko pravděpodobnější však je, že Prostějov členění na samostatné obvody stejně jako Olomouc nebo Přerov nevyužije.

Blogující studentka se diví

Možná i proto považují někteří občané Prostějova změnu za zbytečnou.

„Starosta zcela ignoroval nejen názory, že Prostějov není tak velký, aby to bylo zapotřebí, ale i zkušenost podobně velkého Přerova, kterému změna na statutární město přinesla jenom náklady spojené s výrobou nových razítek, cedulí a podobných položek,“ píše na svém blogu vysokoškolská studentka Zdeňka Veselá.

Spíše zanedbatelní položky?

Podle tajemníka prostějovského městského úřadu Lubomíra Baláše ale přeměna na statutární město zvlášť náročná nebude. „Nemyslím si, že by to mělo být dramatické. Už teď máme soupis všech věcí, které bude potřeba udělat. Ale například veškeré formuláře jsou dnes v elektronické formě, takže se jenom podle šablon předělají. Jinak se musí změnit razítka a některé tiskoviny,“ vypočítává.

„Další věcí jsou propagační materiály, ale u těch záleží na radě města,“ doplňuje Baláš s poukazem na fakt, že výdaje za tyto úpravy nebudou vysoké a v rozpočtu města spíše zanedbatelné.

Nárůst odměn o 1 700 000

Zatím největším výdajem spojených se zařazením Prostějova na seznam statutárních měst, jsou odměny zastupitelů. Jak už Prostějovský deník informoval dříve, tato položka městského rozpočtu naroste o 1 700 000 korun. Primátor si polepší asi o pět tisíc korun, stejně tak místostarostové. Další členové samosprávy jsou neuvolnění, to znamená že své odměny pobírají k platu, který dostávají v zaměstnání. Radní si tak nyní přijde na necelé dva a půl tisíce hrubého, řadový zastupitel na zhruba osm set korun, přičemž odměny za jednotlivé funkce se sčítají. Neuvolnění členové samosprávy statutárního města pak pobírají odměny zhruba dvojnásobné.

Velkou položkou v navýšení odměn budou platy členů a předsedů komisí. V těch zasedá asi dvě stě lidí.

„Abych pravdu řekl, tak jsem se ještě vůbec nezajímal, o kolik by se nám měl zvednout plat. Ale rozhodně to nebude žádné skokové navýšení. Statutární město je prestiž, pracovat ale musíme stejně usilovně, jako dosud,“ podotýká místostarosta Prostějova Jiří Pospíšil (ODS). (mad)

SOUVISEJÍCÍ

5. Prostějov statutárním městem? Blíží se to

4. Prostějov statutárním městem? Ministr řekl ne

3. Prostějov statutární! Co to bude stát?

2. Přerov je statutární město, Prostějov chce být taky

1. Naláká Prostějov investory coby statutární město?