Jednatřicetiletý Radek žije sám se sedmašedesátiletou mámou v malém domku na kraji Čelechovic. Když posudkoví lékaři rodině oznámili zprávu, že Radek s ojedinělou kombinovanou vadou si mohl už dávno zvyknout na slepotu, a je nimi považován za téměř zdravého, zhroutil se jim svět.

„Má kombinovanou vadu, ale nálezy dalších lékařů asi nečtou. Měli by to být přece rozumní lidé?" ptala se před několika měsíci Markéta Štipčáková se slzami v očích.

Když Radek namísto dvanácti tisíc od července loňského roku začal pobírat pouhé čtyři tisíce, rodina na rady známého podala v lednu žalobu na Ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Žaloba je prý neodůvodněná. Psala jsem tam, jak to vypadá. Soud se akorát protahuje. Dnes je duben, a nic se neděje. Myslím si, že když jsme podali žalobu. Měli by to prošetřit. Nejsem odborník, ale jsem si jistá, že by nějaké prošetření měli udělat, nebo spíš, že jej musí udělat," nechala se slyšet Markéta Štipčáková s tím, že si se synem kolikrát po ránu pobrečí.

„Zaráží mě, že se ten soud tak dlouho táhne, a nemá žádný výsledek," řekl v pondělí sám Radek, jehož bolesti se horší.

Kyčel a vozík

„Dřív jsme spolu ještě mohli zajít na procházku a Radek ušel nějakých pár kroků. Dnes si každé ráno stěžuje na bolesti kyčle. Kdybychom měli invalidní vozík, usnadnilo by nám to život, a i já bych se občas dostala ven, a Radek by nemusel být jen doma," dodala Radkova máma s tím, že i Radkův ortoped jeho stav označil za těžké poškození.

Radek podle Markéty Štipčákové i ošetřujících lékařů nutně potřebuje vždy doprovod druhé osoby. Radkova rodina počítala alespoň s tím, že by mohl mít hendikepovaný muž umělý kloub, a tak by se mu lépe chodilo.

„Má bohužel po obrně jednu nohu slabší a v Prostějově by podle brněnského ortopeda toto neléčili, možná by si troufli v Brně. Zatím bychom měli mít do konce dubna k dispozici papír na invalidní vozík. Radek už se sám neudrží, tak alespoň bude mít třeba ten vozík," doufá Radkova máma v obrat k lepšímu.

Jak se na to dívá úřad? 

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí, nikde k žádné chybě nedošlo. V každém případě postupuje podle platné vyhlášky, která posuzuje zvládání základních životních funkcí.

„Po té, co se rodina odvolá, přeruší se řízení a případ posuzuje posudková komise pro náš obvod, shromáždí dokumentaci, sama dotyčného vyšetří, nebo se přizve odborný lékař," informovala Danuše Mazalová z olomouckého kontaktního pracoviště Ministerstva práce a sociálních věcí s tím, že komise také vyhodnotí, zda je nutné, aby při posouzení stavu dotyčný byl či ne, o čemž jej předem informuje.

„Pak dá dotyčnému vědět výsledek a posudek přijde na Ministerstvo práce a sociálních věcí, kde se rozhoduje podle tabulek a příslušných oblastí, zda je osoba závislá, nezávislá na péči druhé osoby, zda se mu příspěvek sníží, nebo mu bude odňat, a podobně. Vždy se postupuje podle platného zákona," popsala proces Danuše Mazalová z Ministerstva práce a sociálních věcí proces získávání příspěvků.

„V případě, že rodina nesouhlasí s rozhodnutím a zažaluje Ministerstvo práce a sociálních věcí, pak je celá věc záležitostí soudu a soud by měl rozhodnout jaké důkazy zohlední," vysvětlila referentka ministerstva.