Proč se mokřad v horní části přehrady řeší až teď?

S návrhem revitalizace horní částí přehrady přišel současný generální ředitel Povodí Moravy. Mokřad je dobrý nápad, pomůže s dočištěním toho, co do přehrady přiteče.

Není mokřad zbytečně komplikovaným dílem?

Projektant využil prostor, který od Povodí jako správce přehrady dostal. Mokřad a celé mělké litorální pásmo v přehradě může na první pohled působit jako komplikované dílo, protože mokřad musí být vymodelován tak, aby drasticky nevyschl nebo nevymrzl. Nepřežily by vodní kytky a bylo by po mokřadu. Litorál v případě přehrady zabere přibližně třináct tisíc metrů čtverečních, přičemž zásahová plocha bude pět tisíc osm set metrů čtverečních. Taková plocha je velice důležitá pro pravidelné odstraňování sedimentů, protože revitalizace krajiny a úprava zemědělského hospodaření ještě nějakou dobu potrvá. Stejně významná jsou i opatření na Podhradském rybníce. Mám na mysli sedimentační předzdrž o objemu tři tisíce metrů krychlových a litorální pásmo o rozloze necelých devět tisíc metrů čtverečních.

Čím to, že některá místa na dně přehrady měla po odtěžení rozdílnou barvu?

Odstranění sedimentů není nic jiného než odtěžení hlíny, která se do přehrady dostala z polí. To odlišné zbarvení je dáno stářím hlíny. Nešlo o žádný závadný materiál, který by se na dně objevil. Podstatné je, že hlína, kterou na pole odvezlo více než šestadvacet tisíc aut, se už do přehrady nemůže vrátit.

Když je nádrž vypuštěná, nepoškodí Hloučelu kalná voda, která přehradou často protéká?

Zákal vody říčce neuškodí. Provedená opatření proti zabahnění jako je gabionová stěna, odsávání a odtěžení sedimentů nad jezem v Mostkovicích splnila svůj účel. Výhodou je, že díky řízenému průtokovému režimu můžeme v případě potřeby Hloučelu propláchnout, což v toku vytvoří příznivé podmínky pro vodní živočichy. Smutné je, že kalná voda s hlínou do přehrady vůbec přitéká.

Kdy se do přehrady vrátí život?

Doufám, že tým lidí, který řeší opravu hráze, bude mít více štěstí a příznivější počasí než my, a práce stihne v příštím roce. Teprve po napuštění přehrady a ustálení vhodných podmínek se mohou vrátit škeble, chránění velevrubi a ryby. Stranou nezůstane ani Hloučela. Bude záležet na rybářích, zda si ji ponechají jako pstruhový revír. Já jeho příznivcem zrovna nejsem, protože kvůli němu zanikla jedna z nejvýznamnějších populací chráněné střevle, jakou jsem kdy viděl.

Zmizí z pláže U Vrbiček vrby?

Přehradu si bez nich představit nedovedu a jsem rád, že ty životaschopné se zachrání. Nové vrby má již Povodí Moravy připravené k výsadbě.

Hrozí rybám a rakům nějaké nebezpečí i po vyčištění přehrady?

Riziko akutní otravy, pokud by se do něj dostala nějaká jedovatá látka, nelze nikdy vyloučit u žádného toku. V zájmu raka říčního věřím, že do Hloučely nedoputují jeho nepůvodní američtí konkurenti, kteří by jej vytlačili a mohli také nakazit račím morem, proti němuž jsou sami dobře odolní. U ryb vidím v budoucnu možný problém v podobě útoku hormonů, a to nejen v Hloučele. Estrogeny z ženských antikoncepčních preparátů neumí čističky odbourat a dostávají se do řek. Rybí samečci jsou vystaveni tlaku estrogenů a mohou se tak biologicky feminizovat, přičemž u samiček hrozí narušení a zpomalení pohlavního vývoje. Dočkáme se tedy narušení populací ryb.

Postačuje to, co se zatím udělalo, aby byla v přehradě čistá voda?

Odtěžení sedimentů bylo nutné, ale není zárukou čisté vody v přehradě. Pokud do ní potečou splašky z obcí a hlína z polí, tak se bude zanášet a voda zelenat. Týká se to samozřejmě i Podhradského rybníka. S tím ale Povodí jako správce, ani já v roli biologa nic dělat nemůžeme, to je věc orgánů státní správy a samospráv v povodí Hloučely.

Je důležitější odkanalizování nebo revitalizace?

Výsledek bude záviset na odkanalizování obcí nad přehradou a Podhradským rybníkem, na čištění odpadních vod a odstranění fosforu, který v nich je. Ale revitalizace krajiny včetně úpravy hospodaření na polích je také důležitá. Nechci jednu věc preferovat, protože obojí řeší příčiny problémů.

Myslíte, že celá akce skončí úspěšně?

Odtěžení sedimentů bylo nutné. Je to bezesporu nejvýznamnější akce svého druhu v republice, což znamená úspěch. Následovat bude odstranění rostlin a vápnění. Pozitivní hodnocení výsledků ústavem Akademie věd mě samozřejmě velmi potěšilo. A nezávislé analýzy podpořily i můj požadavek na vápnění odtěžené plochy přehrady i rybníka. (rh)