VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hráz přehrady opraví. V návrat davů lidí se ale už moc neveří

Mostkovice, Plumlov – Jeřáb v úterý spustil na vodu pontonová plavidla, z nichž se bude provádět průzkum plumlovské přehrady.

31.3.2010 5
SDÍLEJ:

Příprava na průzkum dna vypouštěné plumlovské přehradyFoto: Radim Havlík

„Podloží nádrže začnou specialisté zkoumat ve čtvrtek pomocí vrtů,“ upřesnila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová s tím, že geologický průzkum určí postup při rekonstrukci návodního líce přehrady.

Oprava hráze osmdesát let staré přehrady je první etapou připravované obnovy celého vodního díla.

„Rekonstrukce návodního líce má před ostatními pracemi přednost, protože ji lze realizovat pouze tehdy, když je nádrž prázdná,“ reagovala mluvčí na dotaz, kdy Povodí Moravy konečně opraví rozbitou vozovku na hrázi.

„Prioritou je bezpečnost a provozuschopnost vodního díla. Proto i modernizace malé vodní elektrárny, která slouží u výpusti, bude předmětem až dalších jednání,“ zmínila se Kučerová.

Mluvčí Povodí odhadla, že kompletní obnova přehrady přijde na několik stovek milionů korun. Firma chce tak nákladnou akci rozfázovat. Financovat ji míní jak ze státní pokladny, tak evropských fondů.

„Asfalt na cestě je rozbitý a beton z hráze odpadává. Měli by s tím něco dělat, a to co nejdřív. Už kvůli bezpečnosti lidí,“ míní například Zbyněk Čech z Ohrozimi, který k přehradě jezdíval s oblibou na kole.

Zamýšlí se, zda pouhé bagrování zaneseného dna, které má začít v červnu, aby zbavilo vodu sinic, dokáže pláže plumlovské přehrady zaplnit výletníky.

„Spíš bych řekl, že se sem už lidé nevrátí. Vždyť spousta lidí se už koupe ve vlastních bazénech, jezdí do akvaparků nebo k moři,“ řekl.

I prostějovský starosta Jan Tesař vyjádřil před časem pochybnosti nad tím, že se nádrž stane opět cílem vyznavačů vodních sportů.

„Na přehradě pro to chybí kvalitní infrastruktura,“ prohlásil.

Starosta: Tolik lidí, jako dřív, se už neukáže

Ani mostkovický starosta Jan Dočkal nečeká po ozdravění nádrže davy rekreantů.

„Tolik lidí, jako u přehrady bývalo před dvaceti lety, se už neukáže,“ míní.

Přesto věří, že se část návštěvníků z širokého okolí k vodě časem vrátí. Prý alespoň ze zvědavosti.

Výletníci a především pak rekreanti, kteří se ubytují v mostkovickém kempu Nad hrází, pomohou naplnit obecní kasu.

„Peníze bychom pak použili především na opravy cest v okolí přehrady,“ slíbil Jan Dočkal.

Prospět regionu by mohla i realizace územní studie rozvoje cestovního ruchu Plumlovska, kterou zpracovali specialisté z brněnského architektonického střediska.

„Studie je v podstatě výhledem rozvoje Plumlova a okolí. Počítá s golfovým hřištěm poblíž Loupežníka, farmou v Krumsíně, pivovarem v Ohrozimi, rozhlednou v Plumlově, cyklotrasami, ale i aquaparkem u hráze plumlovské přehrady či novými rybníky a silnicemi,“ zmínil se již dříve plumlovský starosta Adolf Sušeň.

Autor: Radim Havlík

31.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Chceme větší bazén! Pod peticí přibývá podpisů

Ilustrační foto.

Vzhůru na muzejní noc, láká i na výstavu o pravěku

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

První ročník turnaje ovládla droždínská mládež

Sezónu mají kluby dávno pryč, řada z jejich hráčů však naopak stále má chuť si zahrát. Florbalisté prostějovských Playmakerů se tak rozhodli pro takové nadšence založit nový turnaj. A ne ledajaký: klání s názvem Playmakers junior cup je totiž určené jen starším žákům a dorostencům.

20 let od tragické exploze v jesenických lázních

Byla krásná slunečná neděle, 25. květen 1997. Točitými dveřmi vstoupil do Sanatoria Priessnitz lázní v Jeseníku vysoký mohutný šedovlasý muž.

Řidiči nenáviděná vlečka ve Vrahovické má konečně zmizet

Výmol za výmolem a na závěr díra, po níž si zanadává ne jeden, ale tisíce řidičů denně. Řeč je o současném stavu Vrahovické ulice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies