VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pila nabere lidi. A po dělnících pasou i další firmy

Ptení/Prostějovsko – Pila ve Ptení začala po odmlce na začátku letošního roku zase zpracovávat dřevo.

1.2.2012 3
SDÍLEJ:

Pila ve PteníFoto: DENÍK/Martin Zaoral

„Výpadek byl způsobený tím, že na konci roku 2011 nám několik dodavatelů nedovezlo dřevo a my jsme se vyřezali prakticky z veškerých zásob. Ty jsme pak museli obnovit, což trvalo asi čtrnáct dní. Republikové lesy totiž mnohde dosud netěží a museli jsme čekat, než začali těžit drobní vlastníci,“ vysvětlil ředitel pily Javořice Jan Vařeka.

To že pila neřezala, ale neznamenalo, že lidé seděli doma.

„Zaměstnance jsme nechtěli nechávat na dovolené, tak většina z nich třídila dřevo podle jakosti, abychom propad alespoň částečně vyrovnali kvalitou,“ uvedl ředitel.

Plány růstu

Nyní už se pila zase dostala na stavu, v jakém byla v loňském roce a výrobu má v plánu ještě zvyšovat.

„Momentálně zpracováváme dvanáct tisíc kubíků měsíčně. Od příštího kvartálu bychom chtěli zvýšit produkci na dvacet tisíc kubíků. Protože se rozjede nejen druhá pilnice, ale i provoz, který na ni navazuje, přijmeme dvacet nových zaměstnanců,“ představil nejbližší budoucnost Vařeka.

Za ideální považuje měsíční výkon na zhruba dvojnásobku této hodnoty.

„Myslím, že optimální kapacita pily je čtyřicet tisíc kubických metrů. To znamená dohromady asi sto třicet zaměstnanců,“ odhadl ředitel Vařeka. Tohoto stavu chtěl podnik dosáhnout v průběhu roku 2013. Vše ale záleží na tom, jak se vyvine ekonomická situace a jaké budou ceny dřeva. Minulý rok totiž kvůli tendrům Lesů české republiky neúměrně stouply a řezivo pak bylo těžko prodejné.

V současné době pracuje v areálu pily Javořice šestačtyřicet lidí. V dobách největší slávy jich bylo více než dvě stě padesát a pila zpracovávala tři čtvrtě milionu kubických metrů dřeva ročně.

Situace na thu práce

Na lepší časy se blýská nejen ptenské pile, ale zřejmě všem dělnickým profesím. Po propadu z konce loňského roku ožil zájem zaměstnavatelů o nové pracovní síly.

„Mám tu před sebou aktuální čísla z Olomoucka. V prosinci bylo v nabídce 265 volných míst, teď jich je pět set. Loni v lednu bylo možné vybírat ze čtyř set. Situace je tedy o něco lepší než před dvanácti měsíci a výrazně lepší než minulý rok v prosinci,“ zhodnotil data Jaroslav Mikšaník, analytik olomouckého úřadu práce.

Na Prostějovsku byl podle něj vývoj podobný. Nyní má region v nabídce sto šedesát volných míst, při největším propadu v prosinci to byla necelá stovka.

Největší zájem je o profese v kovovýrobě nebo řidiče. „V databázi jsou zámečníci, kovoobráběči, řidiči kamionů, ale i vysokozdvižných vozíků,“ potvrdil Mikšaník.

Odborníci předpokládají, že od února začne nezaměstnanost klesat. „Je to každoroční trend, rozjíždějí se různé sezonní práce. Ty však závisí také na počasí, takže pokud přetrvají větší mrazy, pokles se pravděpodobně zpozdí,“ konstatoval analytik.

Na dotaz, jak se bude vyvíjet trh práce během roku, však odpověď neměl. Odhadnout to totiž nedokáže nikdo. (pam)

Autor: Pavel Moš

1.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Petr Komárek, student, novinář a spisovatel

Devatenáctiletý spisovatel: Knihu o Prostějově jsem chtěl hlavně čučavou

ON-LINE o pivu. Ptejte se ředitele pivovaru Holba

Nejlepší osvěžení v tropických dnech? Mnozí by jistě odpověděli, že krásně orosená sklenice piva. 

Vedra vrcholí. Na víkend spadne teplota o 10 stupňů

Uprostřed týdne dosáhnou tropické teploty v Olomouckém kraji vrcholu, pak se začne ochlazovat. Víkend by měl být výrazně chladnější a pod mrakem.

Nová kniha o Prostějově je na světě. Nezapomíná na parky ani kuriozity

Pořádně zaplněný byl v pondělí po páté hodině večer podkrovní sál prostějovské knihovny. A nechyběli ani návštěvníci jako primátorka Alena Rašková, její náměstkyně Ivana Hemerková, ředitel střední školy Václav Křupka či knihovny Aleš Procházka.

Kdy otevře rozhledna na Kosíři? Má plán oprav

"Nevím". Takovou dostávají v těchto dnech turisté odpověď na dotaz, kdy se opět dostanou na ochoz rozhledny zdobící Velký Kosíř.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies