VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občas jsme jak Pošta pro tebe, směje se majitel minipivovaru Husar

Z uzavřené hospody pivovar, z nepěkného koutu obce její dominanta. A z Kovalovic-Osíčan? Sídlo pivovaru, o kterém lidé v okolí ví.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Minipivovar Husar - Kovalovice-OsíčanyFoto: DENÍK/Michal Sobecký

Řemeslný pivovar Husar si od svého založení v roce 2015 postupně nachází své štamgasty a to nejen v samotných Kovalovicích.

„Jsme rádi, že lidé dají přednost našemu pivu před tím z velkých produkcí. I přesto, že je dražší,“ říká na úvod majitel Ondřej Schrötter.

Jak se brzy dovídám, nepatří mezi lidi, kteří začali s vařením piva doma a postupně se propracovali až k vlastnímu podniku.

Cesta pivovaru Husar, který společně s manželkou řídí, byla jiná.

„Zaujal nás trend minipivovarů a tento prostor se nám pro vznik toho našeho zalíbil. Získali jsme tak od obce tuto bývalou hospodu a do roka a do dne tu byl pivovar, který je nyní takovou rodinnou firmou,“ vzpomíná Ondřej Schrötter.

Nepasterizované a nefiltrované

Nyní je majitelem firmy, která disponuje patnácti hektolitrovou varnou. A vaří hned několik druhů piva.

„Máme jedenáctku, dvanáctku, třináctku i čtrnáctku, kterou vaříme hlavně přes zimu. Děláme pak i speciály, třeba jsme měli vánoční medový, po kterém se jen zaprášilo. Soustředíme se na ležáky, které jsou pro Českou republiku typické,“ uvádí muž po té, co mi dává ochutnávat ječmen před zpracováním.

Na původ se ani ptát nemusím, na nevyřčenou otázku hned dostávám odpověď. „Je český. Stejně jako chmel od Žatce a voda přímo odsud,“ uvádí.

Zdůrazňuje zároveň, že jde o pivo nepasterizované, nefiltrované a kvůli různé stupňovitosti se dodatečně neředí vodou.

Podpora od místních

Nyní pivo vyváží hodně do okolí, třeba na Vyškovsko, Kroměřížsko či Uherskohradišťsko.

A majitelé chystají expanzi na sever, do Prostějova.

Manželé však rádi vzpomínají na prvopočátky Husara.

„Líbila se nám a stále líbí podpora od místních lidí. Přestože jsme se sem přistěhovali, vzali si pivovar za svůj,“ říká Ondřej Schrötter.

„Překvapilo nás, jak nás zde lidé vzali. Myslela jsem, že na nás budou koukat skrz prsty, místní jsou ale úžasní. Pomáhali nám v začátcích a nyní sem rádi chodí jak pro petlahve i soudky,“ říká Kateřina Schrötterová spokojeně.

Dům piva i setkávání

Pivovar se i díky podpoře obyvatel Kovalovic stal místem i pro společenské akce.

„Někdy si připadáme jako v Poště pro tebe. Stává se nám, že při akcích se zde sejdou lidé, co se dvacet třicet let neviděli. Jsme tak nejen dům piva ale také dům setkávání,“ uvádí majitel pivovaru.

Ten však nezažívá jen příjemné chvilky. Ne vždy jsou třeba v hostincích ochotní pivo Husar vyzkoušet na čepu.

„Často se to dělá v restauracích tak, že dávají piva z menších pivovarů na přítoč. A za týden zase zkouší něco jiného,“ uvádí Kateřina Schrötterová.

„Měli jsme představu, že hospody budou chtít vyzkoušet něco nového. Často jsou tam ale lidé konzervativní, kteří to asi vidí jako komplikaci. Navíc mají smlouvy s velkovýrobci a často jen těžko je plní,“ doplňuje ji manžel.

Chystají rozšíření

I přesto se však s pivem z Kovalovic můžou lidé setkat. Třeba na pivních slavnostech v Prostějově.

Celkově by pak mělo být zdejší pivo stále častějším artiklem v hospodách. Přinejmenším proto, že manželé Schrötterovi plánují rozšíření.

„Chtěli bychom nové varny a přístavby do zahrady. Výsledkem by měl být větší objem výroby. Zatím dáváme většinu peněz zpět do investic, v budoucnu bychom ale rádi byli trvale v plusu,“ doufá zakladatel pivovaru v ještě lepší zítřky.

Autor: Michal Sobecký

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Petr Komárek, student, novinář a spisovatel

Devatenáctiletý spisovatel: Knihu o Prostějově jsem chtěl hlavně čučavou

ON-LINE o pivu. Ptejte se ředitele pivovaru Holba

Nejlepší osvěžení v tropických dnech? Mnozí by jistě odpověděli, že krásně orosená sklenice piva. 

Vedra vrcholí. Na víkend spadne teplota o 10 stupňů

Uprostřed týdne dosáhnou tropické teploty v Olomouckém kraji vrcholu, pak se začne ochlazovat. Víkend by měl být výrazně chladnější a pod mrakem.

Nová kniha o Prostějově je na světě. Nezapomíná na parky ani kuriozity

Pořádně zaplněný byl v pondělí po páté hodině večer podkrovní sál prostějovské knihovny. A nechyběli ani návštěvníci jako primátorka Alena Rašková, její náměstkyně Ivana Hemerková, ředitel střední školy Václav Křupka či knihovny Aleš Procházka.

Kdy otevře rozhledna na Kosíři? Má plán oprav

"Nevím". Takovou dostávají v těchto dnech turisté odpověď na dotaz, kdy se opět dostanou na ochoz rozhledny zdobící Velký Kosíř.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies