Kvůli tíživé ekonomické situaci se uchyluje k podvodům stále více lidí, Peníze se podle policistů snaží získat od úřadů či institucí.

„Ve větší míře než kdy dříve se detektivové České pojišťovny setkávají s případy, kdy se k podvodu uchýlili i jinak bezúhonní lidé kvůli svým finančním problémům a neoprávněně nárokovali úhrady i za pouhých několik tisíc korun. Celá pojistná událost nemusela být nutně podvodem. Nějaká škoda obvykle opravdu vznikla, ale lidé se snažili o její navýšení,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Ludvík Bohman. Dodal, že největší nárůst pokusů o pojistný podvod zaznamenali mezi živnostníky a drobnými podnikateli.

Za šest tisíc dva roky vězení?

Jindy třeba lidé ve finanční tísni „zapomenou“ nahlásit úřadům, že už nemají nárok na pobírání nějaké dávky. To byl zřejmě i případ jednatřicetiletého muže z Prostějovska, kterého nyní vyšetřují policisté pro podvod. V květnu roku 2009 totiž nenahlásil, že nastupuje do práce a nechal si vyplatit ještě jednu podporu. Za neprávem získaných necelých šest a půl tisíce korun mu tedy nyní hrozí až dva roky vězení.

„Byl si vědom, že nástup do zaměstnání je povinen oznámit osobně nebo písemně nejpozději do osmi kalendářních dnů úřadu práce,“ podotkla prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

Nebezpečí dluhové pasti

Lidé se často snaží získat peníze i u úvěrových společností, často proto, aby splatili své předchozí dluhy. V takovéto dluhové pasti se ocitají především lidé odkázaní na sociální pomoc. Své problémy tak ale nevyřeší, spíše prohloubí.

To je i případ důchodkyně, kterou obvinili policejní komisaři z podvodu letos na podzim. „Začátkem letošního roku si sjednala u finanční společnosti úvěr na pětadvacet tisíc korun, který měla vrátit ve třinácti splátkách. Přitom do žádosti, uvedla, že její průměrný čistý měsíční příjem činí čtrnáct tisíc korun, což nebyla pravda. V té době pobírala starobní a vdovský důchod pouze ve výši necelých jedenácti tisíc korun a jiné příjmy neměla. Společnosti také zatajila své předchozí dluhy i to, že není schopna je splácet,“ uvedla Čeplová. Žena nepřiznala ani to, že chce ke Krajskému soudu v Brně podat návrh na povolení oddlužení, tedy, že chystá osobní bankrot. Stejně jako muži v prvním případě i ji čeká soud.